Jump to content

VW Bora, noua masina


Sookie

Postare recomandată

Da, maine dimineata o sa explic cum am tras firele, poze nu am facut ca de cald ce a fost numai la poze nu mi-a stat capul

Dragos, nu imi ating picioarele de statie, iar sub cotiera parca nu imi place(parerea mea)

Sorin

Sent from i5500 using tapatalk

post-29303-13416862725299_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sookie

    60

  • Muale

    16

  • dox99

    3

  • florinpbv

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu in fata am lumina,traseul pt cea din spate nu l-am stabilit.

am mai vazut statii puse acolo,pe mine m-ar deranja la genunchi.(am si cracii lungi)

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Dragos, stiu dar e un ris pe la mi l-am asumat :D

Am vazut ca tu ai deja lumina in fata, eu am tras-o ieri si in fata si in spate, dar spre deosebire de tine eu am tras firele de la plafoniera din fata asa ca in momentul in care deschid o usa se aprind toate 4 lampile (banda de leduri),asa am vrut. Oricum sa stii ca am demontat scaunele fata si o parte din consola centrala, cea cu scrumiera, asta pentru a putea ajunge mai usor la mocheta. Am plecat de la plafoniera cu doua fire un pe stanga si unul pe dreapta. In fata nu a fost greu de loc coborand cu firele pe langa parbriz. Pentru a ajunge in spate de sub volan/torpedou am scos firele chiar pe sub mufa de diagnoza, le-am bagat pe sub mocheta, pe langa schimbator si am iesit cu ele pe langa gura aceea de ventilatie pentru picioarele din spate. Sa stii ca nu e greu de tras firele pe sub mocheta, a fost chiar mai usor decat ma asteptam :D Sub scaun nu trebuie sa lasi mult fir eu de unde am iesit cu firul de sub mocheta nu am lasat mai mult de 5 cm, asta dupa ce ma tot tras de scaun in fata si in spate pentru a testa ce si cum pe acolo. Banda am lipit-o cu dublu adeziva de scaun iar firul cu soricei de sub scaun. O sa fac o poza imediat sa se vada locul cu pricina,

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pregatire de concediu. Organizarea spatiului

sent from s advance using tapatalk 2

post-29303-13455316113077_thumb.jpg

Link către comentariu

Foarte faina masinuta, imi place ca lucrezi la ea. Drumuri intinse si fara incidente, concediu placut !

Acum revenind la masina, zi-mi te rog ce fel de led-uri ai folosit, ma refer la cele albe, de la portiere si iluminat picioarele.

Link către comentariu

Banda de leduri alba luata de la colegul Tagha de aici de pe forum.

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu
  • 2 months later...

Buuunn...hai ca s-a cam pus praful pe topicul asta, dar nu si pe masina...

Din august nu s-au mai intamplat multe modificari doar ca masinutza are aproape 140.000 km, asta in ideea in care in martie cand am luat-o avea 127.000. Am plimbat-o prin Grecia si destul de mult pe la noi prin tara.

Cu ocazia "sarbatorilor de iarna" a primit bocanci Nokian wr d3 de care pana acum sunt multumit.

Probleme nu am avut de nici o forma/culoare...m-a dus si adus fara comentarii, singurul lucru de care a avut nevoie au fost 600 ml ulei in 11.000 km.

Consumul e mai mult decat decent/multumitor....5,1% in 2500 km ( Grecia-Cluj) si cam undeva la 7 % in traficul urban din Cluj.

Ca si wish-list....cochetez cu ideea pe a pune incalzire in scaune.

sent from s advance using tapatalk 2

post-29303-13535604692291_thumb.jpg

post-29303-13535604867843_thumb.jpg

Link către comentariu

Stiu asta....dar am si solutia: garajul incalzit al unui prieten :-D

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu

atunci treci la treaba.

exista info pe forum. mai greu este cu demontatul scaunelor :)

pernele le gasesti la 150-200 lei. problema este cu botoanele care sunt destul de scumpe acum in sezonul rece.

Link către comentariu

Butoanele le am deja de cateva saptamani :-D

Am amanat un pic treaba asta din cauza finantelor....vedem saptamanile viitoare...

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

In ultima vreme am avut o serie de probleme la caseta de directie dar s-au rezolvat...am schimbat-o :(

ncalzirea in scaune nu am pus-o dar...avem 1,9 tdi +TCM :D (cadou de Craciun)

Ca prima senzatie, motorul e mult mai elastic si raspunde la acceleratie mai promt.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Frumoasa masina! Sa ai spor la modificari!

Te-am vazut azi pe langa Expo Transilvania.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa o baie mult meritata.

Noutati nu prea sunt...avem deja 142500 km si ne facem treaba bine. Urmeaza revizia la 145000km cat de curand.

sent from s advance using tapatalk 2

post-29303-13600817691757_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...
Laurentiu_LWR

Nasol moment...profita de ocazie si schimba-le pe toate....indicat ar fi cica sa cumperi OEM...sa ne zici si noua la ce bani sunt...

Bafta :)

Link către comentariu

Nu vad de ce sa le schimb pe toate, le-am facut o inspectie la toate dupa ce l-am gasit pe asta pur intamplator si toate sunt ok.

Am luat de la cineva o bucata de furtun care pe exterior nu are panza aceea, ci o impletitura de plastic dur care in opinia mea protejaza mai bine.

Tapatalk on S Advance

Link către comentariu

vezi unde vine furtunul, poate s-a desprins din vreo clema si freaca de ceva de s-a rupt asa...

daca nu e rupt de la frecat de vreo piesa poate a imbatranit (de aia a zis Laurentiu sa schimbi tot)

Link către comentariu

Am inteles...furtunul vine de la una dintre cele doua valve prinse langa stergatoare (intelege-ti ce vreau sa spun), si intra in alta valva prinsa cumva de galerie. Acolo unde s-a rupt era/este un suport pentru acest furtun, de la acel suport s-a produs ruptura. Restul furtunelor sunt ok, nu sunt coapte, etc

Furtunul nou la exterior datorita plasticului care il inveleste e mai gros si nu mai joaca in acel suport.

 

L.E. furtunul nou e furtun de retur de la injectoare de la un Mercedes Atego (nu aveam alta masina diponibila sa ma duc sa caut un furtun nou, dar aveam alaturi un garaj de la o firma de trasport...:D)

Modificat de Sookie
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Buuuun, ca a venit primavara sau cel putin are tentative, m-am hotarat sa schimb si eu anvelopele. Daca tot am umblat la roti am schimbat discurile si placutele fata.

Cele vechi nu erau foarte uzate dar erau ovalizate, nu stiu ce marca erau dar stiu ca au fost schimbate de fostul proprietar la 122.000 km

Tapatalk on S Advance

post-29303-13648234920302_thumb.jpg

post-29303-13648235022332_thumb.jpg

Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!