Jump to content

Problema indicator de viteza si de distanta


tos
 Share

Postare recomandată

da, pare sa fie de la cablaj - poti incerca si sa cureti intai mufa de la senzor, cu spray de contacte.

mergi pe cablaj, de la senzorul de viteza... de obicei se rupe in zona unde acesta intra in cablajul mai gros, care pleaca pe sub baterie.

din pacate nu prea am facut poze, cand am remediat astfel de defecte

Mulțumesc, azi ma duc la băieții care mi-au dat jos motorul sa se uite.

Am curățat mufa cu spray și nimic, o sa verific cablajul.

Este același cablu și pentru vitezometru și pentru sonda din rezervor sau sunt cabluri diferite în aceeași zona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au treaba, doar ca este influentat din cauza circuitului electric.... din cauza problemei la vitezometru, iti face figuri si ceasul de la carburant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au treaba, doar ca este influentat din cauza circuitului electric.... din cauza problemei la vitezometru, iti face figuri si ceasul de la carburant

Mulțumesc încă odată, revin cu rezultatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au treaba, doar ca este influentat din cauza circuitului electric.... din cauza problemei la vitezometru, iti face figuri si ceasul de la carburant

Mulțumesc încă odată, revin cu rezultatul
Gata am rezolvat. Se pare ca era senzorul stricat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut, la un golf IV 1.9 ALH, am o problema cu ceasurile in sensul ca indicatorul de viteza (vitezometrul), nu urca lin la accelerare, respectiv la decelerare, acul vitezometrului urca și coboară sacadat, treaba apărut după dezactivarea imobilizatorului când sa scos ledul de immo din ceasuri.

Daca sa mai confruntat cineva cu aceasta problema.....

Modificat de deztgmures
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verificati daca nu este prea apasat acul.

2. greseaza angrenajul motorasului si vezi daca merge ok - daca nu, schimba-i motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este prea apăsat acul, am mai pățit asta la niște ceasuri de Passat b5 

multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare grup! îmi spuneți și mie, după atâțea ani cum ați rezolvat problema cu indicatorul de viteza ca acum m-am lovit de problema asta!? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectiv? Descrie exact ce problema ai, sa vedem cum te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 18.05.2012 at 11:23, F l o r i n a scris:

Exact.

Atentie - cand faci Output test - pe 17.Instrument, acum vitezometrului trebuie sa se duca la 100km-h... nu la 110.

Salut un nr de telefon ai cumva?am probleme cu ceasurile de bord,golf 4 1.6 sr,fluctuație indicator benzina, vitezometrul nu mai indica

 

On 12.06.2019 at 9:25, F l o r i n a scris:

1. verificati daca nu este prea apasat acul.

2. greseaza angrenajul motorasului si vezi daca merge ok - daca nu, schimba-i motorasul

Salut,la golf4 1.6 sr nu mi indica vitezometrul si acul de la benzina are fluctuații în mers...ai idee de un electrician bun sau ce trebuie făcut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In București te pot ajuta eu sau ceilalti colegi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara! Am un VW Bora motor 1,6 SR, cutie automată și la fel ca ceilalți colegi, care au postat, am probleme cu vitezometrul. Am fost la un electrician care mi-a pus testerul pe masină indicându-mi unul din cei trei senzori - cel dinspre planetară - pe care l-am înlocuit, dar problema a rămas. Acum 4 zile am schimbat și ceilalți 2 senzori și nu am rezolvat nimic din problema mea. Întrebarea mea este dacă problema la mașina mea poate fi din cutie de viteză?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre ceilalti 2 senzori ? Firele au fost verificate ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cutie sunt 3 senzori, unul langă planetara din partea dreaptă, unul sub suportul motor și al treilea cam la jumătatea cutiei. Pe net unde am cautat sau la magazinele de specialitate toti acești senzori apar ca fiind de viteză.

Nu au fost verificate firele.

 

 

 

Modificat de Adi1971
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE cutie ai un singur senzor de viteza, celelalte sunt pentru altceva,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!