Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

Suportii THS nu erau pt o masina destinata familiei, nu aveau nimic in comun cu confortul.

Astia de acum(OEM)+ kitul de rigidizare Powerflex (varinata street) sunt exact ce trebuie.

Asa am avut si la fostul RS si mi-a placut comportamentul masinii

Link către comentariu
  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

foarte tare msina s-o stapanesti sanatos. Am apucat s-o admir sambata prin jupiter (daca nu ma insel)!

Link către comentariu

Nu te inseli :). Am fost o tura scurta la mare, la Jupiter.

Multumesc!

Nu stiu cat de mult o sa o mai stapanesc insa, ca am bagat masina la vanzare.

As dori sa trec la 4x4(tot TSI -TFSI si DSG) dar nu e graba, pana se da ma bucur de ea, mai ales ca masinile de genul asta au un grup restrans de clienti.

Am facut 5000km de cand am reparat-o si desi sunt plecat cu servicul destul de mult cand ajung acasa merg in fiecare zi cu ea si chiar dc nu am un drum anume de facut - imi fac :))

Link către comentariu

Just insane! hai la munte :P Eu plec in juma de ora

Link către comentariu

Acum zici :D. Am programul facut - nu mai scap de data asta :)).

Distractie placuta. Nu e exclus sa te sun sa vad pe unde sunteti :)) ca e ziua lunga :P

Link către comentariu

Coltul CZT avea soft la 5000km ;)

Oricum, pana acolo trebuie sa se vanda asta si chiar nu ma grabesc. Si asa cred ca am cerut cam putin pe ea...

Pana atunci am reusit un consum interesant ieri pe ruta Ploiesti-Targoviste, motivul - bebe dormitor in spate :)

Link către comentariu

wow ce consum...tu la 130km/h cu a 6-a cam ce consum ai?

Link către comentariu

La 90-100 mers ct pe tempomat ala e consumul si are apox 2300RPM.

La 130 are cam 3200-rpm si consuma 7.5. Atat mi-a luat cand m-am intors de la mare. La dus mi-a luat 9.5 :D si a durat 2.5h pana la Jupiter. La 200 are 4500rpm consuma 15 . Octavia RS are alta cutie fata de GTI si Cupra - are rapoarte mai lungi probabil de aici si consumul mai ok.

De la 140 in sus consuma exponential, la fel si la saritul din mersul ct.

In momentul in care se apasa pedala de acc intra in modul hidrofor. Ideea e ca poate sa consume si putin.

Modificat de saibot
Link către comentariu

inteleg...eu am la 130km/h undeva pe la 8- 8.5l/100km avand un soft a carei origine nu o stiu si downpipe si catalizator sport....oare daca revin la softul de fabrica si evacuare oem ar scadea semnificativ consumul? adica undeva spre 1l in minus?

Link către comentariu

Mi-e greu sa cred ca va scadea atat. Oricum nu mi se pare exagerat consumul, mai ales ca nu e o masina destinata consumului redus...

Cred ca RS-ul consuma mai putin datorita cutie cu etajare mai lunga.

Eu nu am simtit diferente la consum in functie de soft(la mers constant). Am SPS si dureaza 20sec sa comut intre softul de fabrica , max performance si orice nivel intre ele. Nu am vazut diferenta la consum..

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Fiind mai mult plecat, n-am avut timp sa merg prea mult cu masina in ultima luna dar macar am luat jante de iarna :)

Mai trebuie cauciucuri acum...

post-47479-0-10124000-1347286472_thumb.j

Link către comentariu

in comparatie cu alea de tabla? :P

Mie chiar imi plac dar si dc nu-mi placeau tot nu era problema ca iarna nu-i ca vara :)

Link către comentariu

E prea frumoasa masina pentru jantele alea, ai sa vezi tu cum sta cand le montezi. Mai bine luai de tabla.

Link către comentariu

Au rol functional jantele de iarna - mai putin estetic iar astea sunt mai bune decat tablele.

Cand vor incepe ploile, sa nu mai zic de zapezi nu imi mai arde ca jantele nu vin in ton cu linia masinii :))

Link către comentariu

Nici mie nu-mi plac, insa daca le-ai luat la un pret bun, sa le invarti cu placere!

Link către comentariu

Eu am OEM de iarna :D Le-am luat de la un coleg, de aici de pe forum cu aprox 200E. Cred ca la 250 gasesti pe 16". Sunt curios cum arata, macar o simulare in photoshop. Daca vrei sa-ti iei cauciucuri de iarna, eu caut pe cineva cu care sa ma grupez sa le pot lua cu transport gratuit, de la cei de la http://www.anvelopejantepromotii.ro/.

Link către comentariu

Pai ce sa mai simulez ca odata ce iau gumele cred ca le si pun.

Caut ceva sh - am gasit anul trecut unele super bune la bani ok.

Dc nu gasesc ma orientez catre ceva nou.

Link către comentariu

Cauta la dezmembrari, acum cateva luni au avut o Octavia ii cu jante pe 16 si cauciucuri de iarna impecabile

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!