Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

Arata frumos, sa te bucuri de ea.

De curiozitate cit te-a costat toata distractia cu totul inclusiv cit ai dat pe ea ?

Am un amic care i se pusese pata pe ea inaintea ta :)

L-am sfatuit sa-si ia ceva mai linistit...acum se bucura de un A4 de 2l :)

Link către comentariu
  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ms

Si eu ma bucur de ea. Pe zi ce trece imi place mai mult :)

M-a costat mult, o parte din ce am schimbat a fost pt ca am vrut eu sa stiu ca nu mai am batai de cap pe viitor.

In principiu s-a verificat toata masina si s-a schimbat tot ce era de schimbat atunci sau in viiorul apropiat + altele care erau mai bune decat cele OEM( frane, powerflex,ulei,bujii etc)

Oricum ar fi, nu ma oftic de bani pt ca a iesit masina asa cum imi place mie.

Meritul pt estestica si piesele de performanta ii apartin lui Alex.

Faptul ca cele de sus sunt puse in valoare de starea tehnica ireprosabila de acum imi partin mie, deci a fost o munca in echipa :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am fost o fuga pe Transalpina , a fost un mic tur de forta si anume aprox 700km intr-o zi. As fi preferat sa ii fac in 2 zile dar cum nu era timp am preferat sa-i fac intr-o zi decat deloc.

Traseul a fost Ploiesti - Rm Valcea- Pestra Muierilor - Ranca - Obarsia Lotrului - Calimanesti Caciulata - Ploiesti

Cu ocazia asta s-au lasat si franele mele.

Va recomand traseul - peisajul este superb, drumul este f bun dar aveti mare grija la viteza ca nu sunt indicatoare si nici parapeti/balustrade.

Masina s-a comportat impecabil. Pe autrostada s-a mers in modul "warp" consumul mediu crescand cu 3 L/100km la finalul ei.

Revin cu un filmulet

Link către comentariu

Sa inteleg ca de la Novaci-Ranca-Voineasa-Brezoi-Calimanesti drumul nu are probleme ? Nici de la Obarsie spre Voineasa, au reparat ?

Link către comentariu

Doar sectorul de transalpina este facut Novaci - Obarsia Lotrului. Obarsia - Brezoi nu e reparat dar este aproape decent

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am constatat azi o fisura sau un defect de fabricatie intr-un disc de frana de pe spate.

Prin urmare am dat comanda de discuri si placute ATE. Maine vor fi pe masina pt ca urmeaza sa plec in concediu si nu ma joc cu siguranta.

O sa pun maine poze cu discul respectiv dupa ce le schimb.

Link către comentariu

Am schimbat discurile si cu ocazia asta am facut si test pe stand si a iesit perfect echilibrata stanga-dreapta, fata-spate.

Nu era fisura, mai repede o zgarietura facuta de o pietrica sauc eva asemanator pt ca se prelungea pe toata lungimea cercului reprezentat de disc dar avea o portiune unde era destul de adanca. Am vrut sa fac si poze dar am ramas fara baterie la tel.

In fine...e gata de concediu si va recomand si voua sa verificati masinile inainte sa plecati in vacanta pt a nu avea surprize neplacute.

Revin cu impresii

Numai bine!

Link către comentariu

1500km parcursi cam in toate regimurile si s-au rodat cum trebuie franele si sunt senzatie.

Am constatat insa ca trebuie incalzite putin pt a avea randament maxim chiar si cu placute ATE "normale"

Consumul f bun in exterior, sub 8% in conditiile in care am mers destul pe autostrada si nu incet :)

Ca idee la mers constant la 200km/h consumul instant era de 15%

Am facut si filmutet dar nu il pot posta din motive de regulament.

Mai pun poze dupa ce o spal.

Link către comentariu

Poti posta ca doar erai in Germania, unde nu au limita :D

Link către comentariu

Normal ca in DE eram, doar toti suntem cu masinile acolo :), nu vroiam sa se considere instigare la mers tare

Link către comentariu

Sa te pricopsesti cu o undita pe masina si o statie in masina :D

Link către comentariu

Este dar ma enerveaza ca suiera la viteza mai mare.

Oricum nu vede regimuri dastea de mers decat f rar. Eram mai mult curios decat grabit :))

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Din lipsa de timp in ultima luna am adunat 850km (astia facuti in acest week-end). Traseu de 2 zile - Ploiesti-Pitesti-Transfagarasan -Sibiu - Transalpina(de data aceasta toata lungimea Saliste- Dobra - Obarsia Lotrului - Novaci) - Rm Valcea - Ploiesti.

Comportament impecabil, consum excelent - 8.5% 4 persoane cu bagaje,clima si mers tare pentru a acoperi nr marisor de km.

Drumul bun dar foarte aglomerat

Imi pare rau ca sunt mai mult plecat cu munca si nu am timp sa o conduc mai mult

Poze:

post-47479-0-92890000-1344248260_thumb.j

post-47479-0-75998100-1344248269_thumb.j

post-47479-0-42576800-1344248283_thumb.j

post-47479-0-11719700-1344248292_thumb.j

post-47479-0-30551200-1344248300_thumb.j

post-47479-0-90627400-1344248308_thumb.j

post-47479-0-38168500-1344248325_thumb.j

Link către comentariu

Raspund eu, scrie: "team dynamics motorsport"... mi-au placut mult jantele cand le-am vazut :D

Modificat de nervoss
Link către comentariu

Jantele sunt Team Dynamics Pro Race 1.2 si scrie pe ele cum spune Irinel mai sus.

Ms pt completare ;)

Link către comentariu

Am profitat de un mini liber si am fugit la mare, dar inainte am spalat masina si am mai facut oarece poze(cu telefonul deci nu cine stie ce calitate)

Am pus o poza mai in detaliu cu o janta sa se vada ce scrie pe ele :)

post-47479-0-37967300-1344708919_thumb.j

post-47479-0-33402200-1344708929_thumb.j

post-47479-0-31762400-1344708934_thumb.j

post-47479-0-49047700-1344708939_thumb.j

post-47479-0-57216700-1344708946_thumb.j

post-47479-0-30682500-1344708952_thumb.j

post-47479-0-15841200-1344708961_thumb.j

Link către comentariu

Cateva remarci daca imi permiti:

1.As pastra doar stickerele de pe portiere, daca nu accepti renuntarea la toate :P

2. Revenirea la aspectul OEM al proiectoarelor (renuntat la rame si folie)

3. Renuntarea la elementele de pe stalpii usilor cu aspectul carbon. Poate chiar sunt carbon dar as alege negru lucios in zona aia.

In rest... Benzina 100 :)

Link către comentariu

Multumesc de remarci - mai ales ca sunt constructive.

Urmeaza sa scot toate stickerele(avea mai multe dar am mai scos din ele) - mie imi plac masinile clean dar pe cat de greu pare de crezut - n-am avut timp de ele si cum nu ma deranjeaza in mod deosebit - au ramas acolo.

In principal vreau sa le scot pe cele mari de pe portiera ca instiga la provocari in trafic .

Ornamentele de pe stalp sunt de carbon(Milotech) si imi plac :)

Proiectoarele nici nu imi plac nici nu-mi displac prin urmare ne suportam :) nu le-am folosit pana acum :D,

Nu sunt adeptul proiectoarelor fara sa fie ceata mai ales ca lumineaza f puternic astea (au alte becuri)

Eu m-am axat pe partea tehnica la toate masinile care le-am avut - exterior la mine inseamna curat si fara defecte.

TFSI (cel putin alea stoc) au minim CO95 dar recomandat e 100 - iar asta nu a vazut decat de 100 si eu recomand la orice inseamna TSI si TFSI benzina mai buna

Link către comentariu

Rele oameni :P

Vezi tu sperieturi la frane... :))

si o poza din interior cu o claritate de invidiat

post-47479-0-98138200-1344839326_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu

M-am plimbat si eu cu masinuta asta pe vremea cand era la Alex si am ramas placut surprins. Daca m-as plimba si acum cred ca mi-ar placea si mai mult mai ales daca au fost schimbati suportii de la motor cu unii oem sau macar mai soft. Eu as pastra doar stickerele de pe portiere care sunt chiat foarte ok.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!