Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa poze, sa schimbi si avatarul. Actualul reflecta ca masina a stat mai mult cu capota ridicata in ultima perioada :D

Link către comentariu

pai asa a si fost dar acum am incredere ca nu se va mai deschide decat pt a admira "bunataturile" de sub capota.

Pt poze voi apela la Victorash (cel care are fosta mea masina) - dc nici el nu stie sa faca poze nu mai stie nimeni.

Merg doar pe profesionisti la masina asta :))

Link către comentariu
octavia 4ever

Daca pui ATE power disc+ placute ATE ceramice sa ai grija la primele franari ,sa nu te bazezi prea tare pe ele :) eu era sa o patesc de cateva ori cu ele ..... dupa ce se incalzesc e alta treaba . Asteptam poze cu masina !!

Link către comentariu

Aici au un rol mai important placutele... adica pana se incalzesc. Pentru daily-driver nu stiu cat de mult se preteaza placutele ceramice. La fel de bine franeaza si cele normale ATE, din punctul meu de vedere sunt compromisul ideal ATE power discs+placute ATE normale - nu scartaie, nici macar imediat dupa montare. Sa o folosesti cu placere si sa te bucuri de ea.

Link către comentariu

multumesc domnilor

Nu intentionez sa pun placute ceramice pt ca masina asta nu vede curse, circuit sau altceva de genul asta.

Vor fi discuri ATE power disc si placute "normale" tot ATE.

Acum masina franeaza f bine cu discurile OEM si placute OEM (astea sunt noi) (nervoss poate sa confirme :)))) ca l-am speriat putin in teste ) dar vreau ceva mai bine si o sa incerc ATE + lichid motul +furtune metalice.

Link către comentariu

Confirm partea cu franele. Cu sperietura asa a fost, insa nu tu m-ai speriat, ci "desteapta aia care nu s-a asigurat inante sa schimbe banda!

Abia astept sa vad cum strici asfaltul cu noile frane!

Link către comentariu

mai avea putin si gaseau mecanicii un matiz in admisie

Chiar ma gandeam dc sa schimb franele sau sa fac Casco :))

Link către comentariu

Acum, daca tot ai facut masina sa mearga super ok, eu zic si frane si CASCO :))

Link către comentariu

Saptamana asta urmeaza Casco. Numai jantele si gumele valoreaza destul incat sa merite asigurata masina, sa nu mai vorbim de drumurile noastre calamitate.

Link către comentariu

Abia astept sa vad cum strici asfaltul !

Bai grija la asfalt! si asa sunt gropi cu nemiluita p'aici,mai am si incaltari cu ''talpa'' mica :P

Abia astept sa o vad live ;)

Link către comentariu
octavia 4ever

nu fiti chiar asa sperati de placutele ceramice ..... eu am 105 cp, jumate din puterea lui saibot si ma "descurc" foarte bine cu ele dar sunt atent la primele frane. Nici ale mele nu scartaie deloc deocamdata si am 3 mii de km cu ele .

Link către comentariu

Ia-ti cu incredere ATE Ceramic pentru strada. Eu am pus pe o Ibiza si suny foarte bune, grip la rece si franeaza bine.

A nu se crede ca placutele astea impart aceeasi tehnologie cu cele de supercar. N-au legatura decat cu numele, iar pe circuit ar fi varza.

Link către comentariu

Si eu am placute ceramice si nu am avut nici o problema cu ele la rece, iar cele ceramice nu prea sunt de circuit, mai mult fast road.Ale mele sunt ebc redstuff ultima varianta.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Pai avem in tara fast roads? mai mult avem fast cars decat roads :)) sau fast drivers, desi mai mult au impresia ca sunt fast

Nu stiu cam ce diferenta intre intre placutele normale ATE si astea ceramice si nu stiu in ce masura merita avand in vedere ca franele stock nu prea te incurajeaza la fast driving, cu ATE sau fara.

Dc e loc de mai bine o sa o fac fara discutii.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pot spune ca imbunatatirea este clara cu discuri, placute, furtune lichid mai scumpe.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Au inceput sa vina din bunatati. Sper sa am timp sapt asta sa le montez.

Cateva poze:

post-47479-0-84073900-1338994285_thumb.j

post-47479-0-47236700-1338994293_thumb.j

post-47479-0-11633900-1338994304_thumb.j

post-47479-0-94244500-1338994316_thumb.j

Link către comentariu

Sa cumperi o masina second(resoftata, plus alte modificari aduse) buna si "nesamsarita" in ziua de azi, e un lucru mare.Mi-a parut bine cand am citit ca s-a terminat tot balamucul cu hapy end.Jos palaria pt. amandoi ca ati ajuns la o intelegere amiabila,BRAVO.

Iti doresc sa te bucuri de masina la maxim si sper ca ti-a iesit asa cum ai vrut.

Link către comentariu

Multumesc, a iesit cum am vrut si asta pt ca au lucrat profesionisti la ea. De asemeni nu s-a facut rabat la nimic, in special la calitate.

Dupa ce a fost gata motorul s-a pus Castrol Edge in el iar acum voi face trecerea la Motul(il folosesc de cativa ani si nu m-a dezamagit), chiar dc are mai putin de 1000km uleiul actual.

Trebuie sa mai vina kitul de rigidizare Powerflex de la suportul de jos de la motor, care o sa-i dea un grad de miscare ceva mai mic dar nu incat sa ajunga la rigidizarea data de suportii de curse gen THS care ii aveam inainte, sa montez franele si e gata din toate punctele de vedere - mai sunt mici detalii care fac insa diferenta.

Imi place masina f mult, ma simt bine in ea, este pe cuplu la orice turatie si nu necesita retrogradari nici la depasirile mai in scurt desi merg la presiune relativ mica acum.

Consumul este f ok...ce sa zic. Am observat ca lumea se uita pe strada dupa ea si asta nu e neaparat bine, prefer sa nu ies in evidenta dar probabil evacuarea si mai ales admisia isi fac simtita prezenta.

Modificat de saibot
Link către comentariu
octavia 4ever

sa revii cu impresii despre discuri :) vad ca ai luat placute normale , eu am pus ceramice si am jumate din puterea ta :)))

Link către comentariu

Am luat placute normale pentru ca merg preponderent "normal" si nu am chef sa le incalzesc sau sa am emotii pe primele franari.

Eu eram multumit si cu discurile si placutele OEM dar dc era loc de mai bine - de ce nu ?!

O sa revin cu impresii .

Link către comentariu

Cand montezi discurile si placutele? Ar fi bine daca ai schimba si furtunasele cu unele metalice.

P.S. Sa-mi dai si mie un PM cu pretul discurilor si de unde le-ai luat. Incep sa simt mici vibratii la franare si daca o sa fie nevoie sa le schimb, iau ceva cum trebuie.

Link către comentariu

Benzina si km de acum. Sa te bucuri de ea!

Link către comentariu

E gata cu tot acum.

S-au montat azi discuri ATE POWER +placute ATE+ ulei MOTUL + filtru MAN + kit rigidizare Powerflex

Am dat o tura scurta si incep sa se lase deja franele.

Nu am pus furtune pentru ca nu va ajunge lichidul de frana(nou de altfel) sa se incinga exesiv/fiarba la stilul meu de mers incat sa dilate furtunele.

Am schimbat discurile ca aratu cam rau, mai ales la interior erau destul de corodate.

Sunt convins ca va fi mai buna frana decat era inainte(nu era rea oricum)

Acum benzina si km :)

Va pun poze maine de la montaj

Ti-am dat PM Irinel

Modificat de saibot
Link către comentariu

Acum pot pune o lista cu ce e nou pe masina:

Motor construit de la pistoane in sus

supape

ghiduri supape

semeringuri supape si axe

axe de S3(aproape noi)

injectoare

garnitura chiulasa

prezoane chiulasa

bujii NGK Iridium 7

bobine

kit distributie+pompa apa

distributie variabila (absolut tot inclusiv capacul si garnitura de la variabila)

volant

sistem EVAMP :canistra(asta era noua de cand am luat masina) + valva de sens

pompa de joasa din rezervor (si asta era pe masina)

cam-follower

ulei+filtru

lichid racire motor

lichid de frana

filtru combustibil

rulmenti fata-spate

discuri ATE+placute ATE

bucsaraie fata spate(bucsele de bascula erau pe masina)

suporti motor+cutie

kit powerflex de rigidizare suport cutie

aparatoare de noroi

+ alte maruntisuri si alte chestii de care probabil am uitat :)

cateva poze cu discurile montate, placutele "vechi", si vopseaua perla in soare :) imi place ca e discreta

post-47479-0-51196200-1339151042_thumb.j

post-47479-0-03952600-1339151067_thumb.j

post-47479-0-35719300-1339151090_thumb.j

post-47479-0-70227900-1339151204_thumb.j

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!