Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

A fost masina colegului Alex_U. Pe vremea cand avea K04 si Revo Stage 3 masina mergea foarte bine.

Imi pare rau ca ai patit asta :( Sunt convina ca o sa o faci MASINA

Link către comentariu
  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se dovedeste ca masina SH este o loterie!

Mult succes si sper sa te bucuri de ea, la un moment dat. Nu inteleg de ce ai dat un RS pe care l-ai avut in mana si il stiai, pe un "gunoi".

Link către comentariu

Aveam mai multe masini atunci si la vremea aia parea o decizie corecta, prin urmare imediat dupa ce am dat-o si pe cealalta....si de aici stiti povestea

Link către comentariu

cand am inceput sa citesc topicul si am vazut ca zici ca il stiai pe fostul proprietar ca erati prieteni ma gandeam ca este vreo cunostinta sau cineva de la tine din oras sau de prin apropiere da dupaia "Stiam masina si proprietarul de ceva vreme, chiar de aici de pe forum"....si eu trebuie sa imi cumpar o alta masina in curand si sper sa nu patesc ca tine trebuie verificata f bine inainte nu poti merge pe incredere,iar pe autovit sunt numai pocnitori de masini,eu cand am vandut masina nici nu am mai pus`o pe forum aicea stiam ca este praf si sanatate...direct pe autovit...iar primu samsar care a sunat am si dat`o....dar sa pui masina pe forum sa afirmi ca mai are si cine stie ce componente prin ea si dupaia cand o desfaci vezi ca are componente stock mi se pare prea de tot,sper sa o repari repede si vezi tu ce faci daca o tii in continuare sau nu :icon_thumleft:

Link către comentariu

Suportii de motor erau stock?Stiu ca ii avea schimbati, oricum nu cred ca e vina proprietarului ci a mecanicului care i-a pus piesele pe masina...

Link către comentariu

este loterie cand este softata trasa de ea si apoi "maritata" ne pare rau pentru cele auzite :grrrrrr:

Link către comentariu

Nu e chiar asa... nu generalizati... nu toate masinile modificate si softate neaparat sunt la fel ca si cazul de fata... Eu zic ca a fost mai mult ghinion si nepricepere din partea mecanicilor..

Link către comentariu

suportii de motor bsh au luat demult drumul bucurestiului si te asigur ca nu i-a vandut mecanicul:)

Link către comentariu

Si fostul proprietar e asa senin in discutii(l-am auzit odata la telefon cand am facut testul pentru misfire)...mi se face "o stare nasoala" cand aud lucruri d-astea. Pacat ca n usunt toti Oameni, cum este @saibot.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

suportii erau stock. doar cel de jos de la motor(bucsa aia) este THS cred (e daia plina si rigida) dar l-am comandat si pala pe original

Sa nu se faca confuzie - stiam ce piese sunt pe masina dar trebuia sa mai fie si noi din ele...distributia de exemplu care mai avea putin si se dezintegra.

Dc nu desfaceam motorul la timp adunam supapele cu magnetul din el

Si eu am avut masini modificate, mai mult sau mai putin, si va asigur ca erau tipla atat tehnic cat si estetic.

Daca sunt facute cu simt de raspundere n-au dc sa nu iasa bine

sa o repari repede si vezi tu ce faci daca o tii in continuare sau nu :icon_thumleft:

Nu sunt carpaci, reparatia va dura atata timp cat va fi nevoie si se folosesc numai piese OEM.

Unele vor fi schimbate ca trebuie altele vor fi schimbate ca m-am saturat de surprize si dupa ce va fi gata nu vreau sa mai umblu la nimic o buna perioada.

Am comandat chiar si aparatoarele de noroi de pe interiorul la aripi :D

De altfel cei care cunosc TFSI-urile stiu ca nu merge cu jumatati de masura la motoarele astea

Modificat de saibot
Link către comentariu

Poate il indruma cineva pe fostul proprietar sa vina cu un post pe aici :D

Link către comentariu

Eu v am spus experienta mea cu fostul proprietar. Nu ma mira ce a patit colegul de fat. Imi pare mespus de rau pentru el :(

Link către comentariu

Poate il indruma cineva pe fostul proprietar sa vina cu un post pe aici :D

La o asemenea tiganeala, nici nu are ce zice.

Poate doar s-o bage pe-aia cu "nu stiam, nu e vina mea, imi pare rau" - cu alte cuvinte "ce bine-mi pare ca ai luat teapa".

Eu daca as fi in locul lui saibot, repet, as lua legatura cu cineva de la Revo cat mai curand (daca nu chiar cu presa de specialitate) - sa-i informez ce "colaboratori" au.

Link către comentariu

Revo nu are nici o vina aici. E treaba fiecarui dealer in parte cum isi vinde masina sau piesele.

Poti suna la Revo sa faci plangere doar daca ai apelat la ei pentru un soft iar dealerul te-a tratat urat, nu esti multumit, etc.

Link către comentariu
lucian_90tud

Si ce treaba au cei la la Revo cu masina asta? Crezi ca ii intereseaza ?:))

Saibot, imi pare rau pentru ce ai patit.

Sunt de parere ca cea mai parte din vina o are mecanicul, pentru ca Alex nu cred ca a stat langa masina ca sa vada ce face ala acolo si nu stiu ce cunostinte are in ale mecanicii La noi in Romania mai greu gasesti mecanici care stiu ce fac.

Ma bucur totusi te-ai hotarat sa nu te lasi batut si sa bagi bani in ea ca sa o scoti ca noua.

Link către comentariu

Si partea cu "as lua legatura cu presa de specialitate".

Oameni buni, sa fim seriosi ca asta nu e o problema atat de grava incat sa fie nevoie de presa. Plus cum am zis mai sus, atata timp cat dealerul in cauza, Alex_U, pune softul corect, si masina merge bine, nu ai de ce sa iei legatura cu Revo Oradea.

Cred ca deja exagerati putin. Clar Alex_U a fost putin mai naspa la faza asta, dar de aici pana la "sa sunam la Revo sa le spunem ca un dealer de-al lor mi-a vandut o masina stock si care e proasta si sta sa bubuie" e cale lunga

Link către comentariu

Eu stiu masina si stiu de cand avea doar soft.. Repet si ma repet, Alex e vinovat pt ca nu a vrut sa isi faca modificarile mai mari la Oradea la cineva care a mai facut masini de genul si care putea sa ii ofere o siguranta.. Poate stia de unele probleme dar din ce am citit in primul post se pare ca erau foarte multe si sunt sigur ca Alex nu le stia.. Nu tin partea lui.. Iar ce s-a zis cu privire la Revo mi se pare o aberatie..

P.S: Daca o sa merci cu stage 2+ nu pune suporti stock..

Link către comentariu

Imi pare rau pentru ceea ce ai patit.Din pacate asta e romanul,l-ar pacali si pe cel mai bun prieten pentru un ban in plus..sper sa o pui pe "roti" cat mai curand..iar referitor la Revo nu vad ce implicatie ar avea in afara de stiker-ul ala care probabil da vreo 15cp de il gasesti peste tot :)) Daca as fi moderator i-as trimite un PM baiatului care a vandut masina sa il oblige sa dea o replica publica,aici pe topic. Daca chiar nu a stiut ca masina e bucati frumos din partea lui ar fi sa suporte macar jumatate din costurile reparatiei.Dar asta ar face un om cu o educatie ridicata si cu un bun simt elementar.

Link către comentariu

La cum il stiu pe Dragos, masina se va face si se va face in conditii f bune. Cel de la suceava , dupa cum l-am auzit era ceva de genul: "nu mai stiu cand a inceput exact sa aiba rateurile astea". "nu stiu ce sa zic, masina merge bine"

Oricum, lui dragos ii doresc drumuri bune si fara "neatente" care nu se uita in oglinda :))

Modificat de nervoss
Link către comentariu

EU NU AM FOST CONSTIENT DE GRAVITATEA PROBLEMEI PE CARE O AVEA MASINA INAINTE SA O VAND !

Am vrut sa specific acest lucru foarte clar de la inceput !

Dupa cum i-am spus si lui Dragos telefonic daca stiam ce are masina o retrageam instantaneu de la vanzare !

Am fost asigurat de 3 mecanici ca problema cu variatia de la relanti NU e din motor !

Eu i-am spus lui Dragos cu mult timp inainte de a cumpara masina de la mine de toate probleme pe care eu le stiam ca le are masina , i-am trimis chiar si filmulete si am fost foarte deschis si sincer la toate intrebarile adresate de el (din nou el poate confirma asta) !

Cand am desfacut motorul (pentru upgrade) s-au schimbat absolut toate piesele si s-au inlocuit cu piese noi OEM !

Acum , daca mecanicul a gresit eu chiar nu aveam ce face !

Nu sunt samsar de masini , care sa "pregateasca " masinile inainte sa le vanda !

Masina am facut-o pentru mine , cu foarte mari sacrificii financiare care s-au dovedit a fi inutile din cauza greseselilor unor oameni incompetenti !

@ANdi B. - Din cate imi amintesc eu te-am anuntat in foarte scurt timp ca nu mai vreau sa vand franele ! Nu ai precizat ca ai dat sistemul tau de franare jos ! La momentul respectiva mi-ai zis ca trebuie sa trimiti pe cineva cu masina ta sa dea sistemul tau de franare jos pentru ca tu nu puteai ! Imi pare rau ca nu gasesc conversatia sa elucidam si acest mister !

@mihai.cezar - De unde sti tu cat de "rupta" a fost masina mea ? Vorbesti aiurea ! Noi doi ne cunoastem si am avut anumite dispute si se pare ca vrei sa " ma ataci" in mod direct aici ! Nici o problema !

Sunt oameni "cu greutate" de pe forum care ma cunosc foarte bine si stiu ca nu as putea trage o asemenea teapa in mod constient !

Greselile mecanicului o sa mi le asum eu si gata !

Va rog nu mai faceti remarci de genul :".Din pacate asta e romanul,l-ar pacali si pe cel mai bun prieten pentru un ban in plus " - deoarece nu ma cunoasteti , nu stiti cat s-a investit in masina asta si pe cat am vandut-o !

Ca sa inchei : chiar din prima discutie pe care am purtat-o cu Dragos am precizat ce probleme are masina si ca nu stiu ce are ! I-am spus ce piese am schimbat inainte sa ii dau masina , ce s-a facut la masina de cand o am !

Distributia era schimbata la 70 k iar cand am desfacut motorul pentru upgrade (~90k km) am schimbat toate curelile si din cate imi amintesc rolele nu aveau joc !

Oricum astea sunt detalii acum deoarece fiecare priveste in felul lui povestea asta asa ca o sa ma opresc aici !

Va stau la dispozitie pentru orice alte intrebari sau nelamuriri !

L.E. : I-am restituit lui Dragos o suma de bani chiar acum 3 zile , din proprie initiativa , iar cand o sa aflu costurile finale o sa incerc sa il ajut in masura posibilitatilor mele financiare ! Practic ce face Dragos am mai facut eu inca odata dar cu niste costuri mult mai mari decat face el si de asta il inteleg si i-am spus de prima data cand am auzit de pb masinii ca o sa il ajut si ma indoiesc ca un "tepar" ar face asa ceva !

Modificat de Alex U
Link către comentariu

@TEFF si @Lucian: pentru mine, o situatie de genul asta echivaleaza (spre exemplu) cu un vanzator din piata care vinde fructe, dar se scarpina in timpul liber prin zonele intime, si lasa si urme pe fructe, urme pe care le observi doar acasa.

Inteleg ca fiecare are dreptul sa interpreteze o situatie in felul sau, eu nu am vandut/cumparat nicio masina second, dar ai mei au vandut o Solenza care era impecabila (!) si avea 20.000 km, si un Renault 16, mai demult, si ambii proprietari mi-au sunat parintii dupa un timp si le-au multumit pentru sinceritate, pentru grija purtata, etc.

Am vrut, mai in vara trecuta, sa ma uit dupa un R32. Am gasit unul, cerea in jur de 13.000 euro pe el, dar cand am fost sa-l vad, masina era acordeon! Abia dupa ce mi-am dat seama ca nu corespund multe chestii, am aflat ca masina fusese facuta dauna totala de 2 ori si partea din spate a fost preluata de la un Golf 5 normal, luat din dezmembrari. Acum....ca sunt barfe, ca sunt minciuni, ca sunt rautati, cert e ca masina avea nuante diferite de albastru in fata / in spate, iar imediat inaintea puntii spate se vedea ca ceva nu pica bine. Proprietarul masinii o tinea intarita ca masina n-a suferit niciun accident, etc. Nu stiu ce s-a intamplat cu masina dupa acel moment. :)

De-atunci am renuntat sa ma uit la masini second, iar intamplarile de genul nu imi pica deloc bine.

Daca am reactionat aiurea, imi cer scuze

Link către comentariu

o pui tu pe picioare

pacat ca fostul proprietar nu si-a recunoscut vina, si sa zica macar ceva de genul, hai domne ca tin si eu o parte din cheltuieli, asa era frumos , ca banii inapoi clar nu i-ar fi dat nimeni, sa fim seriosi

later edit.....se apre ca a procedat totusi corect din moment ce a returnat ceva bani. asta e de apreciat

p.s. coltul czt l-ai dat ?

Modificat de mihai20
Link către comentariu

E o masina tunata, cand cumperi trebuie sa iti asumi riscul.. Eu sunt sigur ca Alex nu a stiut de foarte multe probleme... E urat ca s-a deschis asa topicul.. In fine... Asa place barfa la lume... of of...

PS: Daca vrei axe de K03 pot sa te ajut.. ti le donez..

Link către comentariu

Vad ca nnimeni nu citeste cap coada...se pare ca fostul propietar a avut o replica corecta...se mai intampla insa sunt si unele exagerari care nu isi au locul in topic...pana la urma era un topic la masina mea si nu hai sa ii dam toti in cap aluia.

Sunt de parere ca ar trebui facut curatenie si povestea spusa de la 0 cand e gata masina, cand are ce prezenta cu drag.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cum arunc eu cu noroi cand eu sunt cel care plateste ??

In afara de asta? ti-am cerut bani? eu am sps din primul post ca sunt vinovat pt ca nu am verificat masina si am mers pe incredere

In afara de asta tu ai zis ca la masina a lucrat mecanicul tau de familie... de nus cati ani si ca garantezi ca totul e ok

Masina a avut multe bube care nu cred ca se puteau trece cu vedere.

Dc fusese desfacut motorul si verificat nu aveau cum sa nu se vada axele si supapele arse rau pe 2 si 3. Pozitia axelor era " - / "

suportii de motor rupti si numai bucsa aia rigida ths mai reducea din miscare probabil.

Ultima oara cand am verificat eu contul nu intrase nimic...nu zic ca nu a trimis, poate au intrat banii mai tarziu, dar cum i-am spus si lui nu acopera nici 5 % din reparatie

Am vb azi cu Alex si spune ca vrea sa-mi acopere o parte din cheltuieli. O sa-i trimit piesele schimbate cand e gata masina...

Sunt de acord cu gabriel.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!