Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

Cred ca trebuia sa mergi pe 18" iarna sa poti accelera cat de cat :))

Link către comentariu
  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tie ti-ar fi trebuit un buton Winter Mode, cum e la masina mea, sa mergi cu 100 cai :D

Link către comentariu

Cu 18" cred ca o sa fie si mai rau pentru ca jantele sunt mai usoare decat astea pe 16" . Sau poate cine stie fiind 225 latime o sa prinda mai bine chiar dc sunt mai usoare rotile

 

 

Oricum pot sa scad pana la 0.5-0.6 bar(winter mode :D ) si acolo ar trebui sa nu mai fie problema. Pe asfalt uscat nu e problema - azi am calcat-o sa o fac sa derapeze.

Link către comentariu

In fiecare an suntem luati de iarna prin surprindere. Anul asta am luat-o eu prin surprindere pe iarna :))

 

 

post-47479-0-60604200-1386525559_thumb.j

post-47479-0-73741800-1386525570_thumb.j

Link către comentariu

Am trecut pe jante de 18" si cauciucuri de iarna 225/40/18 (Nankang - noi) si am rezolvat problema de aderenta :10[1]: dupa cum se vede in filmultet.

Temp ext. -0.5 C, asfalt uscat - 1 bar boost

 

http://www.youtube.com/watch?v=a90nNTzEa0g&feature=youtu.be

 

 

Jantele AEZ+gumele Pirelli Winter RunFlat  205/55/16 rulate o iarna sunt de vanzare in caz ca intereseaza pe cineva.

 

 

post-47479-0-66437100-1386695755_thumb.j

post-47479-0-79956200-1386695774_thumb.j

Link către comentariu

Pai cu cauciucuri cacagang d-alea vrei sa mergi cu racheta alba? Incearca ceva decent: Dunlop 4D, Michelin A4, Conti minim 830P(poate un 850)...sau ceva ultra-high performance de la cei mentionati anterior

Sunt curios cum se simte acum masina :D

Link către comentariu

Sa stii ca nu sunt rele Nankang astea - cel putin sunt noi. Oricum pot sa pun orice ca tot nu o sa prinda aderenta. La 0.6 bari o sa fie ok  - cel putin in tr 4-6

 

Dc te incearca curiozitatea da un telefon :)

Link către comentariu

Am trecut pe jante de 18" si cauciucuri de iarna 225/40/18 (Nankang - noi) si am rezolvat problema de aderenta :10[1]: dupa cum se vede in filmultet.

Temp ext. -0.5 C, asfalt uscat - 1 bar boost

 

http://www.youtube.com/watch?v=a90nNTzEa0g&feature=youtu.be

 

 

Jantele AEZ+gumele Pirelli Winter RunFlat  205/55/16 rulate o iarna sunt de vanzare in caz ca intereseaza pe cineva.

 

Pfff si cat am mai cautat jante dinastea pe 16....cred ca 2-3 luni de zile...pana am gasit ceva asemanator....

Acuma le pui si tu.. :D :P :))

Link către comentariu

Pai sa-ti spun sincer, chiar dc nu gaseai tot nu le trimiteam prin posta. Cred ca e bine sa se vada/testeze produsul inainte (cel putin in cazul jantelor si al cauciucurilor)

 

Cu jantele pe 18" e mai stabila masina. Nici la confort nu pot spune ca sunt diferente majore...

Cred ca pt genul asta de masina trebuie minim un 17" sa poata fi utilizata corespunzator

Link către comentariu

Ciudat ce zici, mie mi se pare o diferenta sesizabila in bine pe 17" fata de 18". E drept ca tu nu mai ai suspensia stock...

Link către comentariu

Eu nu pot pune pe 16" din pacate. Am luat set de iarna pe 17" si mi se pare sensibil mai confortabila si filtreaza mai bine denivelarile/gropile. Aici cred ca e si diferenta de greutate fata de jantele de 18" OEM care sunt extrem de grele.

 

Ca stabilitate, inca n-am fortat-o, fiind inca in rodaj. Il termin in curand si o sa incep si eu sa-i mai testez un pic limitele, cat se poate pe vremea asta.

Link către comentariu

As zice din fericire ca nu poti pune pe 16' :) La confort poate fi mai ok pe 16, 17 fata de 18 dar la stabilitate te asigur ca nu. Eu prefer sa fie mai stabila , implicit mai sigura, decat mai confortabila, desi dupa cum am spus - nu am simtit diferente majore la gropi/denivelari

Link către comentariu

M-am uitat la km azi si am constatat ca am implinit 11.000km(facuti cu zambetul pe moaca :) ) pe turbo k04.

 

Sper sa ajung maine la dino sa vad concret si puterea dezvoltata. Nu pot spune ca ma intereseaza in mod deosebit cifrele dar este o campanie de ajutorare inclusa, la care particip cu bucurie si o recomand si voua :)

 

Sa auzim de bine!

Link către comentariu

M-am uitat la km azi si am constatat ca am implinit 11.000km(facuti cu zambetul pe moaca :) ) pe turbo k04.

Sper sa ajung maine la dino sa vad concret si puterea dezvoltata. Nu pot spune ca ma intereseaza in mod deosebit cifrele dar este o campanie de ajutorare inclusa, la care particip cu bucurie si o recomand si voua :)

Sa auzim de bine!

In Pipera? Am participat si eu cu R-ul la aceasta campanie.

Link către comentariu

ce anume inseamna aceasta  camapanie...nu ca as ajunge acolo..doar de curiozitate ca tot se vb aici :D macar sa stiu despre ce e vorba   :))

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

@ xht20 - Da, stiu :)


Te duci la dino si donezi ceva pentru un orfelinat. In principiu imbini ocazia de a putea face un lucru bun cu ultilul.

 

Sincer sa fiu nu am mari asteptari pentru ca in RO din ce am observat detinatorul standului controleaza si rezultatele...dar e pentru o cauza buna si asta conteaza

Modificat de saibot
Link către comentariu

Un singur run vreau sa fac si setari marisoare dar nu maxim. Cam 1.4 bar si timing safe.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!