Jump to content

Octavia RS TFSI


saibot

Postare recomandată

Salut,

Am mai avut un exemplar de RS TFSI de care am fost foarte multumit si pe care l-am vandut pentru ca mai aveam inca o masina + masina de servici.

Dupa ce am vandut si cealalta masina si cum ramasesem nostalgic de la fostul RS m-am decis sa imi iau alta.

Masina am luat-o de la o cunostinta pe incredere fara sa verific masina deloc. MAREEEEE GRESEALA

De aici incepe povestea cu masina asta...nu o sa intru in detalii foarte mult pentru ca nu mi-ar ajunge 5 pagini.

Masina asta am cumparat-o fiind asigurat ca s-a avut mare grija de ea si a fost verificata inainte de vanzare temeinic, inclusiv motor si verificat parametrii. Avusese pe ea turbina k04, axe de s3 ambreiaj si mai multe care s-au scos si s-au ous piese OEM noi cica...

Avea o variatie la relanti dar cum fusese verificat motorul(cu desfacut chiulasa si tot) si totul era perfect m-am gandit ca na...o fi ceva din furtune, vacuum, etc.

In afara de relantiul ciudat masina mergea/tragea decent - probabil pentru ca setarile la soft erau la blana.

Am cumparat masina si am adus-o la mecanici cu experienta in TFSI(multe masini premiante la diferite concursuri din tara si strainatate facute de ei cap coada - adica se pricep oamenii), cu ajutorul unui prieten care lucreaza la serviceul respectiv.

Concluzia a venit repede si anume....MOTOR DESFACUT REPEDE. Dupa ce s-a pus pe tester masina avea missfire pe toti cilindrii.

S-au inlocuit de catre mecanici bujiile si bobinele, mai mult la insistentele mele, rezultatul fiind acelasi.

Aveam 2 optiuni:

- sa o vand asa cum este

- sa o repar

Optiunea 1 a picat din start pentru ca nu sunt genul care pune banul in fata omeniei

Concluzia,

Axe puse gresit (intentionat sau nu) pentru compensarea problemelor, variatorul de la distributia variabila blocat(intentionat sau nu)...etc,supape arse/posibil strambe, chiulasa nestransa, distributia mai avea putin si se dezintegra...rolele s-au rupt in mana la mecanici (astea trebuia sa fie noi !!!) suportii de la motor praf..si multe si mai multe. Ma disperat prietenul asta al meu cu telefoanele pe masura ce se desfacea masina - curgeau probleme gasite.

Practic s-au jumuluit piesele de performanta de pe ea si s-a aruncat inauntru ce s-a mai gasit prin gospodarie...fara ce-a mai mica urma de profesionalism

Acum masina e la reanimare - piesele sunt comandate, majoritatea au venit. Baietii de la service s-au miscat f repede si bine....sper

Chiulasa e construita acum cu tot ce trebuie - rectificat si schimbat supape semeringuri garnituri...tot.

Mai trebuie niste piese sa vina si saptamana viitoare ar trebui sa fie gata si sa incepem rodajul pieselor.

Cam de la stergatoare inspre suportul din fata de la numar o sa fie nou cam tot(inclusiv aste 2 :) )

Dupa ce e gata masina o sa va spun ce am schimbat.

Din postura omului patit va pot spune, in cazul in care nu stiti:

- in viata voastra sa nu cumparati masina pe incredere, indeferent de la cine o luati.

-la motor nu exista problema mica - exista problema - punct

- sunt singurul si unicul vinovat pentru ca am cumparat masina pe incredere fara sa o verific.

O sa va tin la 220v in continuare cu starea masinii.

O poza de acum cateva zile din timpul dezmembrarii....cel mai mult ma enerveaza la poza asta stikerul cu "go play" :))

O seara buna!

post-47479-0-38207900-1336159782_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu
  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • saibot

    217

  • nervoss

    23

  • TudorM

    14

  • Circoloco

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pacat de cele intamplate :( ,nu ai si tu ceva poze cu exteriorul?

P.S umbla vorba prin targ(Ploiesti )ca este bestiala masina ^_^

Link către comentariu

Imi pare rau pentru cele intamplate...Nu are rost sa "dezgropi mortii" si sa dai vina pe tine mai ales acum dupa ce ai achizitionato, trebuie sa o repari ..asta e...Cred ca motivul pentru care am vandut GTI-ul a 2-a zi dupa ce am postat anuntul si nu am negociat deloc la pret e pentru ca masina a ramas stock.Indiferent de cata "pasiune" s-a implicat in masina, bani, piese...etc...O masina in care s-a "umblat" nu mai e cum a fost o data...o modificare va implica automat alta modificare si tot asa, masina nu va mai functiona in parametri dati de producator, si alte piese vor fi uzate prematur si peste masura crescandu-i puterea etc...Nu vreau sa fac pe atotstiutorul pentru ca nu sunt expert in tuning insa tu esti un exemplu pentru altii care au in plan sa achizitioneze o masina SH modificata...(in marea majoritate a cazurilor o masina este tunata pentru liniute, curse, riscul uzurii si al accidentelor fiind mult mai mare...) Go play! la service :(

Bafta cu masina! Sper sa o repari cat mai repede si cat mai ieftin..

P.S.-pune poze! :)

Modificat de corad0
Link către comentariu
Mihai.Nechifor

A fost luata de pe forum masina, sau gresesc?

Link către comentariu
costyserbanescu

pacat ca ti-a tras teapa mai ales ca zici ca iti este prieten . care a fost pretul cu care ai luat masina ???? presupun k ai mai bagat cateva mii in ea . partea buna e ca acuma stii ca masina nu mai are nici o buba si poti sa te dai la ea fara grini dupa rodaj .

Link către comentariu

Super nasola treaba..si eu am patito ei bine ,are doar km dati peste cap :dry: !dar merge bine ! ai dreptate in cele spuse ! Scuze ca-ti zic..dar mi se pare stickerul ala in momentul asta..cam ironic ,adica e frumos...dar e cam.. :sly: Pacat !

Link către comentariu

e cumva masian de la suceava?

Link către comentariu

e cumva masian de la suceava?

Din cate stiu eu, da.

Modificat de JUG
Link către comentariu

mda. mi-e teama sa zic asta dar o problema cu fostul ei proprietar am avut si eu, nu doream sa o fac publica dar se pare ca omul a recidivat. Discutasem cu el sa facem schimb sistemul meu de franare fata de GTI + 200 euro pentru sistemul lui de franare de pe fata de S3. Am dat jos de pe masina port etrier, etrier, disc + placuta + aparatoare noroi si le-am impachetat si am facut coletul, l-am sunat sa il intreb adresa atunci mi-a dat vestea....nu mai dorea sa le vind.

Imi pare rau sa iti poluez topicul!

Link către comentariu
mihai.cezar

avea numar 10 mda cumva?

Modificat de mihai.cezar
Link către comentariu

@saibot: Ai cerut banii inapoi? Daca da, de ce ai fost refuzat?

Sper ca prietenul cu service-ul sa nu fie la fel de "de incredere" precum cunostinta de la care ai luat masina si sa vrea sa faca profit pe spinarea ta. Sper ca nu dai din lac in put...

Link către comentariu
aurelian.paratu

se pare ca 10 mda avea la numar

sory de cele patite,oricum banuiesc ca nota de plata este destul de ridicata .......

Link către comentariu

Parca avea si o Honda Type R ...parea ok...din povestile de pe forum...

Link către comentariu

Fostul nu isi asuma nimic din cele intamplate si spune ca nu stia nimic despre ce este in motor si ca si el se simte inselat de mecanicul lui....etc

La service eram de fata cand s-a desfacut motorul si am vazut cu ochii mei axele puse aiurea si tot ce era pe acolo.

Calele de calibrare pt axe nici macar nu intrau pe locasuri - dar se vedea si la ochii ca sunt puse gresit. In afara de asta am stat destul pe acolo si am vazut operatiunile live...

Masina nu este bestiala (cel putin nu in sensul bun) deocamdata insa - dupa ce termin cu ea o sa fie ce trebuie

Va rog sa ma credeti ca nu mi-a ars de de poze.

O sa fac dupa ce e gata. O sa pun si piesele schimbate - sper sa incapa in poza

Link către comentariu
mihai.cezar

a avut inainte skoda. s.a tras de saracile masini in ultimul hal, povesti povesti :screwy:

Link către comentariu

Skoda lui a fost alergata grav de tot! Stiu ca era delear revo pentru zona sucevei.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ca a fost alegata e mai putin important. Nu e tocmai masina de mers la piata. Problema e ca a fost bataie de joc ce a facut la motor.

Nu sunt de acord nu ideea ca daca masina a fost/este modificata nu mai merge la parametrii sau chestii de genul asta. Depinde cine umbla in ea si cu ce...

Toata masina va fi revizutita complet.

Motor, transmisie, directie...tot.

O sa iasa MASINA dupa ce termin eu cu ea. O sa vedeti.

De altfel am avut mai multe masini. Unele au fost vandute chiar aici. Proprietarii lor pot confirma in ce stare se aflau.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Eu stiu doar de o Skoda albastra de-a care a plecat la un coleg de forum si a fost super mega multumit de masina.

Ce ai cumparat tu a fost ghinion pur, iar cel mai important e sa nu pui suflet, sa incerci sa inchizi ochii si sa mergi mai departe.

Ca o paranteza, daca masina este cea din Suceava, inseamna ca de-asta a stat mai bine de 6 luni la vanzare, dupa care s-au demontat piese de pe ea, sa se vanda "stock", etc.

Nu cred, eu cel putin, gogosile cu "nu stiam ca masina e stricata, mecanicii mei au zis si au dres, si m-au asigurat ca e in stare perfecta". Prea bate la ochi.

Acum, trebuie sa marturisesc - ai o mentalitate de nota 10, tine-o tot asa!

Mult succes si rabdare usoara cu masinul! :)

PS: Cati km avea, cand ai luat-o?

PPS: O chestie de genul asta nu merge "parata" la REVO? Daca nu se iau sanctiuni interne, macar fa povestea publica (du-o la urmatorul nivel), sa stie lumea ca unii sunt tepari, cu T mare. :)

Link către comentariu

Avea si pe autovit anunt parca , este o skoda alba cu proiectoare galbene (infoliate sau nu) SV 10 MDA nu ? Chiar citisem anuntul cu atentie crezand ca este de pe forum . Spune ca este modificata , stage 3+ sau ceva de genul , nu mai tin minte exact . Oricum sa te bucuri de ea dupa ce o repari , cale de intoarcere nu prea mai ai . Succes si pacat !

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Este masina de Suceava de care spuneti.

Avea adimisie evacuare si pompa de inalta cand am luat-o si 99.xxx km . Reali sau nu...nu mai conteaza acum avand in vedere ca il fac de la 0.

Stiam masina si proprietarul de ceva vreme, chiar de aici de pe forum - nu mi-am inchipuit insa sa fie macelarita in halul ala.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Imi pare rau sa aud una ca asta aici pe forum.

Sper sa ai resursele si nervii pentru a readuce masina pe linia de plutire.

Nici eu, la fel ca altii, nu cred in povesti de genul "mecanicii m-au furat..." mai ales de la cineva care vinde o masina stage 3+.

Link către comentariu

Urat asa... ca banuiesc ca masina o cumparasei sa te bucuri de ea! nu sa o repari.... :(

Sincer nu stiu cum de nu a sesizat asta fostul proprietar

Link către comentariu

Are k03 masina (stg 2+) adica.

Mi-au trecut nervii acum, nu de alta dar nu erau daia constructivi :P

Iar resurse...ramanem fara bani - cumparam altii :))

O sa ma bucur de ea, nu am alta sansa.

Multumesc pentru sustinere, apreciez

Link către comentariu

Ma bucur sa vad ca inca nu ti-ai pierdut simtul umorului. Eu nu as fi reusit sa raman asa de calm, dar bineinteles ca as trece peste, nu insa fara a face ceva "demersuri".

Presupun ca iti gasesti confortul si prin prisma faptului ca porti o mare parte din vina pentru ca nu ai verificat, respectiv presupun ca ai cumparat-o la un pret foarte avantajos.

Bafta in continuare si sa te bucure de acum incolo!

Modificat de JUG
Link către comentariu

A fost un pret corect pentru o masina care trebuia sa fie corecta.

Multumesc pt incurajari

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!