Jump to content

Schimbare motor


Andrey_sxg
 Share

Postare recomandată

Salut! In afara de motorul propriu zis, ce mai trebuie schimbat? Aveti idee? A mai facut cineva treaba asta?

1.2 12v ------ > 1.4 16V

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi motorul ar mai trebuie schimbata cutia de viteze, ecu, cesurile de bord ( daca sunt compatibile cu noul ecu nu le mai schimbi) , cablurile de la ecu la motor , tevile de esapament ( daca nu sunt compatibile) si poate pompa de benzina cu filtrul de benzina. Sper ca nu am omis ceva.

In plus noul motor nu trebuie sa aiba o putere cu peste 25% mai mare decat cel vechi, asta am auzit la rar.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

ambreiajul rezista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se schimba si cutia si motorul, ambreiajul e intre ele....doar nu o sa-l pui pe cel vechi...nu? :)

In plus noul motor nu trebuie sa aiba o putere cu peste 25% mai mare decat cel vechi, asta am auzit la rar.

fie ca e 1.4 16v de 75cai, fie de 101...tot e cu mult peste procentaju asta

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine o vinzi si iti cumperi masina cu motorul dorit. Nu stiu daca merita costurile si timpul pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai investit mult in masina, nu merita sa o vinzi, ca poate o vinzi greu sau nu o vinzi cum preferi tu (caz des intalnit la Fabii)...si daca ai gasit un motor ieftin, de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nicaieri pe site-ul RAR ceva care sa spuna de cei 25% mentionati mai sus deci eu as uita de ei; probabil ca acea persoana nu avea chef sa dea detalii sau nu stia ce sa zica. Am gasit decat atat :

"Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie."

"

Omologarea individuala a autovehiculelor inmatriculate in Romania si la care s-a efectuat inlocuirea motorului acestora este admisa numai daca se mentine cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante chimice.

Pentru autovehiculele rutiere inmatriculate sau inregistrate in Romania, daca se constata ca prin inlocuirea motorului si a sistemelor sale auxiliare (alimentare, gestiune motor, elemente de evacuare, etc.) autovehiculul se prezinta intr-o configuratie ce pastreaza aceeasi norma de poluare chimica in raport cu autovehiculul care a fost modificat nu se va efectua test dinamic, in caz contrar autovehiculul va fi supus testului dinamic respectiv efectuarii incercarii de tip I conform Directivei 70/220 CEE sau a Regulamentului 715/2007 CE."

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, interesant. multumesc pentru raspunsuri. ideea e ca actualul motor e cam dauna, trebuie schimbat si nu prea am gasit asa ceva la dezmembrari sau daca am gasit, am gasit ba la oradea, ba la timisoara si destul de scump. imi convenea mai mult un 1.4 ceva, le gasesc si mai usor plus puterea ceva mai mare.... dar clar nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret ai gasit? Daca vrei pot intreba acolo unde am primit/schimbat si eu motorul si iti pot spune un pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

am gasit la 2600 RON + 100 ron transport. mi se pare mult, sincer, pentru un c@cat de motor, mai ales ca nu aveam nici un fel de garantie. daca ai posibilitatea sa intrebi raman dator.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mult?...500euro mult pentru un motor?...

la altii iti iei doar sfert de motor cu 500euro...

mai uita-te si tu pe niste site-uri sa vezi preturi la motoare...inainte de a vorbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,actualul motor e cam dauna" : care ar fi pretul ptr. a repara dauna?

Daca stii pretul aproximativ, atunci vei sti si daca: 2600 RON + 100 ron transport mi se pare mult

plus puterea ceva mai mare.... dar clar nu merita: aici ai perfecta dreptate, nu cred ca are rost sa te mai complici ptr. cativa caiuti in plus, poate si aia obositi de drumurile extenuante ale vestului :winter:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

@

bn64and

:)) esti amuzant si arogant in acelasi timp. aia de care spui tu cu sfertul de motor nu au masini de 2500-3000 de euro cum am eu. repet, poate nu ai citit bine, mi se pare mult pentru un motor de 64 CP, in conditiile in care e dat jos de pe masina, nu am garantie nimic. pe niste site-uri ai putea sa te uiti tu, sa vezi preturile la motoare, dar de fabia, nu de Insignia, BMW, sau la ce te-ai uitat tu.

http://piese-auto.an...4-11092908.html

asta e 400E, ce zici, mi se pare mult ca ala 1.2 e 600E?

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis doar pentru ca momentan eu cat un motor de 1.4 16v aua pentru un prieten cu un A2..si gasesc cateva chiar si la 800euro..

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se potriveste constructiv orice 1.4 16v. Al meu a primit in loc de AUA alt motor din 2008, evident nu e AUA, caci nu se mai fabrica in 2008. E Plug&Play orice 1.4 16V.

Ce s-a intamplat cu acel motor ca e necesar sa schimbi?

De acolo unde am luat si eu in jur de 600 euro poti primi un motor bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a gripat, s-au blocat cuzinetii, biele arse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate inchide! Pana la urma am primit cadou un AZQ!

post-11924-0-65795100-1338388700_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cadou???? Cred ca astfel de cadouri sunt mai rare in ziua de azi.

S-o folosesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la cum arata misto cadou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!