Jump to content

intrebare despre discuri de frana , puntea spate


mask2k
 Share

Postare recomandată

sal!

am posibilitatea de a lua de pe un golf 2 GTI discurile de pe puntea spate !

intrebarea mea este daca se potrivesc pe puntea de la golf 3, unde sunt tambure la ora actuala ?

stie cineva , a mai facut cineva asa ceva , se simte vreo imbunatatire?

Modificat de mask2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ...

Imbunatatirile se cunosc , pt k franarea pe baza de discuri e mult mai eficienta fata de tambure pt k am facut un experiment :(de la un passat identic k al meu , numai k nu avea discuri pe spate si cu al meu care are discuri pe spate si diferenta de franare a fost de 1,5m-2m distanta de franare dintre dele 2 la o viteza de 70 km/h) amandoi neam luat anvelope noi in aceiasi zi si a doua zi am facut chestia asta pt k neam certat pe chestia asta cu franarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Da, se potrivesc :P Va trebui sa schimbi atat discurile cat si fuzetele. De asemenea, o sa-ti trebuiasca etrielele, si cablurile pentru frana de mana. Dupa instalare, va trebui sa reglezi limitatorul de franare, si pentru asta iti va trebui un stand pentru reglaj de frane. Performantele le franare vor fi ceva mai bune. Spor la munca!

PS: Mr. passat no 1 este rugat INSISTENT sa citeasca regulamentul forumului. Aici folosim limba romana (pe cat se poate) literara. La urmatorul post scris "stil IRC" vor fi sanctiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Da, se potrivesc :P Va trebui sa schimbi atat discurile cat si fuzetele. De asemenea, o sa-ti trebuiasca etrielele, si cablurile pentru frana de mana. Dupa instalare, va trebui sa reglezi limitatorul de franare, si pentru asta iti va trebui un stand pentru reglaj de frane. Performantele le franare vor fi ceva mai bune. Spor la munca!

da am de unde sa iau exact tot ! ideea este un reglez repartitorul ca banuiesc ca despre el este vorba, stii vreun banc , si cat imi ia sa fac asa ceva

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca colegul de forum costi_geo a facut asa ceva ..daca imi aduc eu aminte bine...

poate vrea sa iti spuna ce a facut(daca vrea) , asa o sa iti fie tie de ajutor?

pt moment nu gasec linkul cu "search" ..dar parca era trecuta descrierea la "golf 3&vento" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor, sper ca postez corect.

Am ocazia sa cumpar o punte pe spate de la un golf 2 GTI din 89 cu discuri.

Intrebare: este compatibila puntea de la golf 2 cu masina mea, merge schimbata? Pe masina am tambure.

Masina mea a fost lovita :) , inainte sa o cumpar, si are puntea un pic strimba deci vreau sa schimb toata puntea.

Daca este compatibila ce ar mai trebui sa iau pe linga punte? Comutatorul de frina ( sper ca am scris corect ) merge al meu sau trebuie schimbat si el? Daca nu merge schimbat toata puntea ce altceva se poate face?

Va multumesc anticipat tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!