Jump to content

Golf 6 - Incalzire in scaune


NepoBogdan
 Share

Postare recomandată

Deci, se schimba tapiteria cu incalzire pe scaunele fata, fac rost de climatronic cu incalzire scaune si ce ar mai fi inca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde as putea face rost de toate astea? si daca cunoasteti aproximativ pretul celor enumerate mai sus. Intreb pentru ca in Chisinau e foarte foarte scump, au niste preturi astronomice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...dezmembrari e singura sansa..

Cablajele se pot face..totul e sa ai conectorii scaunelor,modulul de comanda,climatronicul....si diagrame .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane sa gasesc toate astea. Comanda climatronic gasesc cu usurinta, dar restul e mai complicat, ma refer la modul de comanda, conectorii, diagramele.

Complicat... toate componentele astea ar merge si de pe un Golf 5? Daca aveti un nr. de tel. sau o persoana ce ma poate ajuta, as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIY unde gasesti mai mult decat iti trebuie - pe asta l-am urmat si eu cand mi-am montat incalzirea

vezi ca incalzirea nu e in tapiterie ci sub ea, prinderile de la tapiterie trec prin rezistenta - e destul de mult de munca.

mi-am montat foarte multe pe masina, dar pot spune ca incalzirea este singurul lucru care chiar merita, restul sunt doar mofturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/30/2017 at 9:57 PM, Gregio said:

Ramane sa gasesc toate astea. Comanda climatronic gasesc cu usurinta, dar restul e mai complicat, ma refer la modul de comanda, conectorii, diagramele.

Complicat... toate componentele astea ar merge si de pe un Golf 5? Daca aveti un nr. de tel. sau o persoana ce ma poate ajuta, as fi recunoscator.

mai putin climatronicul.

modulul nou, aftermarket este 70 lei, original in jurul la 200 lei. Restul - conectori, pini, etc - se comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! O sa ma bag curand la "retrofitarea" incalzirii in scaune la a mea skodita. Deocamdata nu stiu daca am acel modul sub scaun sau trebuie sa il cumpar, nu stiu daca cablajul scaunelor a fost taiat inainte sau dupa conector, nu stiu mai nimic. Trebuie sa ma uit cand o iesi din service din alte motive.

Prima mea intrebare cu care am sa va bat la cap e asta: Sunt scaune de Octavia 3 vrs 2016, pe care le-am pus pe Octavia 2 2007, o sa am batai de cap in ceea ce privesc conexiunile? sunt diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scaunele complete,cu rezistente,modul ,instalatie si conector..e ok.Trebuie confectionata instalatia pe masina si va merge.

Climatronicul este cu incalzire?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, 1991luk said:

Salutare! O sa ma bag curand la "retrofitarea" incalzirii in scaune la a mea skodita. Deocamdata nu stiu daca am acel modul sub scaun sau trebuie sa il cumpar, nu stiu daca cablajul scaunelor a fost taiat inainte sau dupa conector, nu stiu mai nimic. Trebuie sa ma uit cand o iesi din service din alte motive.

Prima mea intrebare cu care am sa va bat la cap e asta: Sunt scaune de Octavia 3 vrs 2016, pe care le-am pus pe Octavia 2 2007, o sa am batai de cap in ceea ce privesc conexiunile? sunt diferite?

da, difera conexiunile.

oricum, asteptam sa vedem ce ai si ce nu ai, pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele de O3 nu mai au modul , sunt alimentate de centrala electrica, deci modificata instalatia de la scaunul pasagerului(cum este in elsa) sau de la sofer ( cum e la golf) montat modulul, si trase cablurile in masina intre scaune, panou de sigurante, climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pun luni sa le dau jos si sa fac o sedinta foto sub ele. Dau comanda de clima de facelift cu incalzire pana la urma?

*offtopic* Masina e de 3 saptamani in service pentru vopsit plafon, usi, aripi spate, bara spate si schimbat parbriz. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clima de FL merge  - eu zic intai sa vedem ce ai pe acolo.... dupa ce recuperezi masina, dupa care comanzi panoul de clima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acel modul sub niciun scaun, intr-adevar colegul Al Bundy avea dreptate.

Scaunul soferului are 8 cabluri iar cel din dreapta are 10. De asemenea, este si un cablu "atasat" care are doar 3 fire ascunse. (vezi poza a 3-a).

Imi poate spune cineva pentru ce sunt fiecare? Nici sa-mi dau cu parerea nu pot caci nu prea par similare cu ce am mai gasit prin masina mea.

 

Edit: in ultima poza se vede mai exact din cate "manunchiuri" se aduna cablaraia, de pe scaunul soferului mai exact.

23600655_1640673782629818_1614995492_o.jpg

23627413_1640673779296485_1104049346_o.jpg

23601060_1640673775963152_1445230739_o.jpg

23599937_1640679759295887_1545814865_o.jpg

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am cumparat scaunele :(

Trebuie sa dau jos toata banda izolatoare,ca sa vad fiecare cum ce si unde duce,asa e?

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic, acum, din cauza tipului care mi-a vandut scaunele ar trebui sa iau un kit din acesta, complet, ca sa fie treaba buna.

 

Sper ca se unesc, daca nu rog pe cineva sa uneasca cele 2 comentarii.

Landsounds.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cumperi si mufele plus pinii care iti lipsesc si de la scaune si atunci chiar este treaba buna

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea nu a venit cu cablajul pentru senzorul de centura. Sau cel pentru iluminare la picioare la spate. Sau cu airbaguri. Luminile la picioare vreau sa le fac, sunt o rezolvare ieftina. Senzorul de centura cred ca o sa fie mai greu (bataie de cap?) iar despre airbaguri, am in plan sa fac un upgrade la masina in privinta asta,doar ca nu acum. Dar se fac, cu timpul. Bineinteles ca voi avea grija sa fac treaba buna, sunt scaunele de vRS 3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti salutare, deci vreau sa achizitionez un climatronic cu incalzire in scaune, am gasit unul cu butonul "sync" in loc de "dual".

Vreau sa va intreb, care e diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg, ca e doar schimbata denumirea butonului, dar fac exact acelasi lucru?

29crkmt.jpg

climatronic-13854.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat la mai multe Golf-uri, panoul de clima cu buton SYNC este regasit pe Golf-urile 6 Variant, care dupa cum stiti sunt fabricate in Mexic. De asemenea, butonul AC vine cu / iar butonul de recirculare, cel cu masinuta, la panoul cu SYNC are acea sageata spre stanga, pe cand la celalalt vine spre dreapta....din seria, gasiti diferentele :) Difera probabil furnizorul panoului la masinile "europene" fata de cele "mexicane".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!