Jump to content

Problema scaun sofer


WOW_WOW
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lume

Am un passat din 2005 v6 tdi si am probleme cu scaunu de la sofer nu mai merge . Scaunu este full electric cu memori . nu mai raspunde la nici o comanda dar cel al pasagerului merge perfect . Am verificat sigurantele , m-am uitat pe sub el nu are nici o mufa scoasa . NU inteleg , ma pute-ti ajuta cu un sfat PLEASE ???????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi daca are curent la mufa care ajunge la scaunul soferului. Daca are, atunci vei stii sigur ca problema se trage de la scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lume

Am un passat din 2005 v6 tdi si am probleme cu scaunu de la sofer nu mai merge . Scaunu este full electric cu memori . nu mai raspunde la nici o comanda dar cel al pasagerului merge perfect . Am verificat sigurantele , m-am uitat pe sub el nu are nici o mufa scoasa . NU inteleg , ma pute-ti ajuta cu un sfat PLEASE ???????

Fa-i o scanare si vezi ce-ti iese. Posibil sa-ti fi iesit mufa (asa cum spune si colegul in postul de mai sus), eventual curat-o cu un spray de contacte si vezi daca-si revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cum sa bag mana sa pot scoate o mufa ca scaunu este dat in jos iar nu am cum sa-l ridic . cred ca ma voi apuca sa-l demontez dar saptamana viitoare . va voi tine la curet cu tot ce se intampla . MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu am gasit un topic mai recent despre probleme scaune, asa ca postez aici. Scaunele nu se dau in spate decat 2/3 din cursa.Ating de mocheta. Nu stiu care e problema: au vreun mecanism de reglare sau s-a ridicat mocheta de sub ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a ridicat mocheta. Iti agata in fata in ea.

Iar uneori tuburile de aerisire de la picioarele pasagerului spate intra sub ea si nu sta la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin. Mocheta o agata in partea din spate, unde scaunul are, langa sina pe care culiseaza, un mecanism cu un arc. Am apasat mocheta si nu se coboara, asa m-am gandit ca poate se mai ridica scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salutare! Am un passat b5.5 cu scaune mecanice si scaunul soferului a ramas blocat in cea mai inalta pozitie...

Am desfacut cat am putut dar din ce am vazut nu pare nimic sarit.(arcul e la locul lui)

Sfaturi? Cum as putea rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!