Jump to content

Probleme injecție1.3 NZ Rabbit 90' moare in sarcina, merge


denis_v
 Share

Postare recomandată

@denis_v chiar am citit tot ce ai spus; de aceea m-am si oferit sa-ti trimit documentatia. Acolo ai absolut tot ce-ti trebuie pentru modelul asta de motor. Ce nu este acolo inseamna ca-i generic si se rezolva la fel, ca-i motor NZ, ca-i motor de dacie sau de altceva.

Din pacate, ce faci tu nu prea seamana a reparatie ci a reconstructie. Pana acum ai schimbat jumatate din anexele motorului si tot nu merge bine. Te poti intreba daca nu cumva si cealalta jumatate de motor este in aceeasi stare cu cele schimbate, adica varza.

Ce ai facut pana acum este ok si toate trebuiau rezolvate. Cu nici una din piesele alea defecte (pompa benzina, bujii, delcou, injectoare, debitmetru) motorul nu poate merge bine. Problema este ca degeaba schimbi 4 piese din 5; trebuie toate remediate. O singura piesa majora ramasa nedepistata duce la o functionare necorespunzatoare.

O alta problema este ca, eu cred ca, piesele sunt din dezmembrari deci nu poti fi 100% sigur de functionarea lor ireprosabila. Te-ar ajuta mult un prieten cu acelasi tip de motor.

Acum, ce asi face eu daca asi fi in locul tau:

-verificat compresie motor (daca a stat 2 ani si nu i-a facut nimeni o minima consevare, sa nu ai surprize)

-verificat / curatat / schimbat valva auxiliara de aer si furtunele ei

-schimbat regulator presiune benzina in rampa

-verificat switch-ul de pe clapeta de acceleratie

-schimbat fise de bujii

Am presupus ca restul componentelor pe care le-ai amintit le-ai si schimbat macar temporar : injectoare, debitmetru, delcou, lulea, capac delcou, bujii.

Pana identifici problema poti merge cu sonda lambda decuplata ca sa o scoti din ecuatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

nici cum pana acum :( . am primit de la nicu rares [multe multumiri] catalizator cu sondalambda, trebuie sa-l pun sus...degeaba am incercat sa reglez motorul, tot nu merge cum trebuie...sa nu zic ca am consum undeva pe la 9-10 . revin cu un update dupa ce "bag mufa" :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat problema anuland sonda lambda, dar asa cum a scris cineva mai sus, am scos si borna de la baterie 1min si apoi a mers bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor . A trecut ceva timp de cand am postat prima data problema cu care ma confruntam . Ei bine, i-am dat de cap, am gasit buba. Situatia e amuzanta fiindca dupa ce am cumparat si schimbat o gramada de piese si banuiam prea multe, de fapt problema era debitmetru . Am 2 bucati acasa, le schimbam intre ele, se observa o diferenta cand scoteam mufa, adica scadea turatia motorului, dadea sa moara, iar cand o conectam la loc isi revenea, dar la fel...oscila relantiul, amestecul era compus din prea multa benzina.

Ieri am fost la un mecanic, la noi in TM la Dinamo si dupa ce mi-a masurat compresia, s-a uitat la fise, la distributie, mecanicul a fost inspirat sa desigileze capacul de la debitmetru si sa observe o uzura considerabila. M-a rezolvat rapid printr-o metoda de moment, adica a rotit de acea rotita neagra cativa pasi pana cand i-a gasit un punct in care masina merge cum trebuie . Acum relantiul e batut in cap, functioneaza socul electronic, amestecul este bun si motorul trage cum nu-l credeam capabil sa o faca . Totusi, ce i-am facut ieri nu e o solutie definitiva, ci una temporara pana cand imi cumpar alt debitmetru sigilat, functional si testat pe masina . Mersi inca o data celor care m-au ajutat cu orice sfat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!