Jump to content

S K F 2 - Passat B6 Highline


F l o r i n

Postare recomandată

Riscant 4motion-ul la B6, asa ca a fost eliminat din start.

Link către comentariu

Trapa nu e foarte greu sa-i pui..si-a pus Calin de pe forum pe Octavia 2 si zici ca e OEM..bani si ambitie sa fie :)

Link către comentariu
Laurentiu Utiu

Masina de ambasador ! Faina. Felicitari pt noua achizitie. :vwrullz:

Link către comentariu
Riscant 4motion-ul la B6, asa ca a fost eliminat din start.

De ce? :( E diferit fata de b5.5?

Link către comentariu

Felicitari Florine! Sa te fereasca D-zeu de probleme si sa te bucuri de cati mai multi km in aceasta companie de lux ca este super masina.Am si eu o curiozitate de la un cunoscator ca tine cum se misca motorul CR fata de PD-ul ce l-ai avut inainte, asa un mic comentariu,diferente,cum trage....etc.ce impresii de drum ai avut cu el.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

E muuult mai liniar decat PD-ul. :)

Iar asta lasa impresia ca e mai puturos. Insa nu e asa.

Link către comentariu

E diferit. B5.5 are 4Motion cu diferential Torsen si B6 are Haldex, pentru ca are motorul pozitionat tranversal. Diferentele celor doua sisteme le gasesti pe forum. :lol:

Link către comentariu

va multumesc tuturor !

Ca idee.... Ego - ti-a raspuns Victorash... iar legat de modul cum trage - a raspuns Cosmin.

Asa e, 4Motion-ul pe la B6... au avut destule probleme si nu se compara cu cel de la B5.5, care e similar quattro.

Legat de CR - trage liniar, nu mai ai bum-ul aparent de putere al PD-ului... dar trage ca o benzinara... imediat, te trezesti in oras ca ai 80km/h, in treapta 3.... si nici nu auzi motorul... cu o turatie nesimtit de mica.

In rest, silentios si destul de economic - pe langa sau un pic mai jos decat AJM-ul meu - PD de 115 cp, care era destul de economicos....

Link către comentariu

Sa o porti sanatos.

Frumoasa si cu tot ce i trebuie. Numa' buna de plecat la drum cu ea.

Good choice.

Eu si am o slabiciune pentru variant...

Sunt convins ca o sa revin in grup.

Modificat de theo
Link către comentariu

Multumesc mult !

Si eu am admirat-o pe a ta.

Am ales variant, datorita faptului ca e o masina foarte practica. Poate nu asa eleganta ca Sedan-ul, dar practica. Nu iti faci griji ca nu ai spatiu de transport bagaje in vacante sau pentru altele.... cu Variantul, nu se chinuie nimeni...

si daca alegi si Highline, atunci ai si elemente elegante la ea.

Link către comentariu

Felicitari omule pentru achizitie.

Si eu am si pretuiesc variantul desi se zice ca nu e atat de aratoasa precum sedanul, dar e practica, am sotie copil bicicleta pentru copil, iarna saniuta si cate si mai cate fara durere de cap.

Sa ai multa bafta sa va bucurati de ea tu si cei dragi.

Cu stima

Vali

Link către comentariu

Exact - astea sunt motivele si pentru care eu pretuiesc Variantul.

La Nemti (si banuiesc ca si in mai multe tari din Vest) majoritatea sunt Variant .... deh, oamenii cumpara ceva util - la noi, sedan-uri.... ca da ma bine la imagine....

Link către comentariu

nu neaparat ca da bine la imagine,ci ca nu toata lumea are nevoie de un portbagaj atat de mare..totusi si B6 berlina are un portbagaj suficient pentru cineva fara copii si in plus e mai elegant..

Link către comentariu
florica adrian

Scump domne, scump. Dar face!

P.S. Variant, combi, avant, sau cum le-o mai spune, mie imi plac!

Link către comentariu

Da, elegant.... sa mergem la padure cu ele.... :lol:

Pai asta am spus si eu, ca afara se pune accent pe functionalitate, la noi pe aspect.... altfel, nu-mi pot explica diferenta de orientare, a Vesticilor.

Capacitatea portbagajului e ok si la B6 Sedan - problema e accesul - spatiul de incarcare - daca vrei sa bagi o bicicleta pt copil, poate doar cu chinuri merge.....

Fara copil si daca nu ai alte nevoi speciale - merge Sedan .. poate daca aveam si eu in jurul la 20 ani si suma asta de bani - ma orientam chiar catre CC.... alte nevoi, alte dorinte.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Treaba-i simpla. Fiecare isi ia ce ii trebuie, place si de banii care dispune. Excludem pei cei care isi iau seria7 si stau cu parintii sau in chirie la 40 de ani.

Eu imi iau "cutie de chibrite" pt ca asta simt ca imi trebuie acum si imi e utila. Eu i-am vazut portbagajul lui florin la vechea masina... Cu sedan nu s-ar descurca in veci.

Bucura-te de ea la maxim, asa vagon cum e ;)

Link către comentariu

Se stie..... vb doar ca unii cumpara ce le trebuie si altii ce le place.

Daca eram si eu tanar, ti-am zis.... tot de frumusete cumparam....

Link către comentariu

Sedanul e bun si pentru parintii care au copii plecati, mutati. Tatal meu de exemplu :)) Si-a cumparat Passat si nu are treaba cu bagaje, triciclete, saniute etc. Poate peste cativa ani pentru nepoti, dar tot eu o sa am de furca cu hatch-u' :))

Variantul e foarte practic nu numai pentru parinti ci si pentru cei tineri carora le plac calatoriile, excursiile.

Link către comentariu

Super masina, super pretul. Multi km. fara probleme si fara teribilisti prin preajma.

Cine-i priceput si cunoaste, stie ce sa-si cumpere. ;) Succes :icon_thumright:

Link către comentariu

Florine,adevarul este ca esti batran pentru Sedan,eu ce dracu sa mai spun!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!