Jump to content

Montare proiectoare [Passat CC]


danuuu
 Share

Postare recomandată

salut,

Cred ca sunt singurul de prin Romania cu passat cc..fara proiectoare!Vreau sa imi montez si eu proiectoare si as dori sa stiu ce ar trebui cumparat in afara de proiectoare si grile!pur si simplu achizitionarea unui cablaj sau ar trebui si alte modificari?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul de lumini cu functie de proiectoare, releele aferente si codarea din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si blocul de lumini!ai idee ce relee mi-ar trebui?sincer as avea novoie de niste coduri pt achizitionare!atat la cablaj cat si la relee..!

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru coduri de piese vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de relee ci trebuie vazut daca centrala electrica suporta proiectoare. daca nu suporta trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca esti din Adjud...te duci in Focsani la reprezenanta Scorpion si sigur ai sa pleci de acolo cu proiectoare pe masina,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine.

Am cumparat cc`ul fara proiectoare.

Sa imi zici si mie la cat duce toata minunatia asta.

Gasisem pe ebay asa ceva

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220989966105&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca pretul e de 6 mil la noi!ma refer la priectoare si grile!

nu merg oare montate in paralel cu luminile de ceata-spate?pe acelasi fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici in caz. Pe spate ai 21 W si daca mai adaugi 2x35W de duce centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai iti pui atatea intrebari cauta un electrician pe forum si baga o fuga pana la el sa se uite la masina.

Atunci stii despre ce este vorba si ce sa iti cumperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

imi spune si mie cineva in ce pini se leaga proiectoarele in centrala electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ta, ce cod motor ?

 

daca masina este pana in 2010.....

 

 

proiector stanga = mufa centrala D pin 2 

proiector dreapta = mufa centrala A pin 4

 

dupa 2010.....

 

T11 pin 6 si T11a pin 11

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este a 10-2010 cod motor CBAB


Imi spui te rog unde gasesc si mufele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T11 pin 6 si T11a pin 11

 

este a 10-2010 cod motor CBAB


Imi spui te rog unde gasesc si mufele?

 

daca masina este cu BCM, sub bord in partea stanga - ai modulul BCM - conexiunile le-am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am cumpărat un kit complet de proiectoare ceata pe led, Passat b6 highline 2006. Atașez o poza cu produsul, foarte ieftin, într o luna maxim a fost în românia . Presupun ca legăturile sunt: fir negru cu acea urechiușe împământare (lângă amortizor) , fir rosu cu urechiușa il leg la alimentare lângă baterie, firul rosu lung de tot trebuie sigur sa ajungă la blocul lumini care l am luat deja și are și poziție de proiectoare ceata fata. Cablajul are deja releu și siguranță. Are cineva info cu alte conexiuni necesare cât mai exacte? Sa ma verific. Cu stima. 

20181115_173213.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu  unul nu as monta panarama aia de cablaj, te-ai uitat sa vezi cete lite are inauntru si daca tu crezi ca duce un bec ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o montez pe propria răspundere, presupun ca nu mai contează câte lițe are sau nu. Știu persoane care au montat și totul e ok. E și led, nu becuri ce produc exces de caldura. Dacă ai vreo sursa de cablaj mai ok și sa nu fie 300 de lei, te rog postează. Și dacă ai cunoștințe, speram sa ma ajuți cu o schema. Pana acum, deși habar nu aveam de multe, am făcut multe pe Passat cu rezultate f ok. Multe DIY și reparații. Cu stima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele originale, pinii originali, cablurile, etc = singurele de calitate =nu sunt ieftine. 

Atât ai de conectat, ce ai scris tu mai sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am montat acum 3 saptamani exact cablajul pe care l-ai achizitionat. Deocamdata functioneaza cu becuri H8 de 55 W si nu se incalzeste instalatia, asta pana imi sosesc led-urile. In ce priveste motajul, este asa cum l-ai descris, mai greu a fost sa ajung cu firul rosu la blocul de lumini din habitaclu. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎11‎/‎16‎/‎2018 at 9:40 PM, decadurabolin said:

Dacă o montez pe propria răspundere, presupun ca nu mai contează câte lițe are sau nu. Știu persoane care au montat și totul e ok. E și led, nu becuri ce produc exces de caldura. Dacă ai vreo sursa de cablaj mai ok și sa nu fie 300 de lei, te rog postează. Și dacă ai cunoștințe, speram sa ma ajuți cu o schema. Pana acum, deși habar nu aveam de multe, am făcut multe pe Passat cu rezultate f ok. Multe DIY și reparații. Cu stima. 

CAblajul se face la fata locului cu fire de 2,5 , papuci si mufe. CAt despre instalatie, proiectoarele se leaga direct in centrala electrica, iar daca aceasta nu suporta, trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al, montezi asa daca vrei cornering-ul, eu am montat direct pe pinul dedicat al blocului si se aprind simultan, fara lumina la viraje! ..Desi mi-ar fi placut sa mearga si asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montez doar cum am spis mai su, deoarece asa este si la masinile care au din fabrica. Dar fiecare face cum crede cu masina lui. Eu am refuzat unui client sa montez acel cablaj, firele din el erau prea subtiri pentru un bec de proiector. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Dany Daniel said:

Al, montezi asa daca vrei cornering-ul, eu am montat direct pe pinul dedicat al blocului si se aprind simultan, fara lumina la viraje! ..Desi mi-ar fi placut sa mearga si asa!

nu montezi doar daca vrei cornering, ci daca vrei ca toata lumea sa stea linistita.

Normal ca ai montat pe pin-ul din blocul de lumini...ca doar nu era sa pui buton separat, dar asta nu inseamna ca trece prin centrala electrica, etc.

Pana la urma, fiecare isi monteaza asa cum isi doreste - cat e de safe ..... 

Instalatie de acest gen am mai gasit montata pe masini... nu am vazut topita, etc. Fabricantul oricum a gandit o sectiune a cablului, care sa asigure utilizaera instalatiei pe termen lung, sa fie sigura, etc. Chinezul.... sa fie ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Montare proiectoare [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!