Jump to content

Greieras care ma innebuneste!


7Andrei7
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema cu greierasii.Unu este in grila de aerisire din dreapta si unu in grila centrala(ceva mai incet se aude).Am scos grila din dreapta si am facut un drum cu masina,greierasu nu mai era.Am incercat sa dau cu silicon grila,dupa care am pus-o inapoi...greierasu a revenit.Alta solutie nu ar fi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, strackker said:

Am si eu o problema cu greierasii.Unu este in grila de aerisire din dreapta si unu in grila centrala(ceva mai incet se aude).Am scos grila din dreapta si am facut un drum cu masina,greierasu nu mai era.Am incercat sa dau cu silicon grila,dupa care am pus-o inapoi...greierasu a revenit.Alta solutie nu ar fi ? 

Si eu am avut greierasi in grila dreapta si cea centrala. La cea centrala am desfacut tot (grilajul acela de pe bord, scos aeratoarele, scos toate ramele de plastic din jurul CD player-ului) am strans usor tot ce tine pe acolo in suruburi, am uns cu WD-40 (cu o pensula mica dupa ce in prealabil am spray-at niste solutie intr-un capac) toate piciorusele si toate gaurile unde ajung sa se imbine elementele de plastic. Am pus tot la loc si de 1 an nu mai am probleme.

La grila din dreapta, la fel am scos-o, si am lipit bucati extrem de mici (decupate cu o forfecuta si folosind o penseta) de banda de izolat (din aceea textila nu de plastic) pe zonele de imbinare. La fel, de cand am rezolvat in acest fel aeratorul, nu mai am probleme.

Eu toate aeratoarele scoase le-am si scuturat sa vad daca nu zornaie ele in sine. Am avut noroc si niciunul nu scoate sunete ciudate. In cazul in care aeratoarele zornaie in interior, habar nu am ce ar fi de facut, pentru ca toate lamelele alea si ce mai e pe acolo mi se par cam fragile.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.05.2016 at 7:35 PM, LUFY said:

Si eu am avut greierasi in grila dreapta si cea centrala. La cea centrala am desfacut tot (grilajul acela de pe bord, scos aeratoarele, scos toate ramele de plastic din jurul CD player-ului) am strans usor tot ce tine pe acolo in suruburi, am uns cu WD-40 (cu o pensula mica dupa ce in prealabil am spray-at niste solutie intr-un capac) toate piciorusele si toate gaurile unde ajung sa se imbine elementele de plastic. Am pus tot la loc si de 1 an nu mai am probleme.

La grila din dreapta, la fel am scos-o, si am lipit bucati extrem de mici (decupate cu o forfecuta si folosind o penseta) de banda de izolat (din aceea textila nu de plastic) pe zonele de imbinare. La fel, de cand am rezolvat in acest fel aeratorul, nu mai am probleme.

Eu toate aeratoarele scoase le-am si scuturat sa vad daca nu zornaie ele in sine. Am avut noroc si niciunul nu scoate sunete ciudate. In cazul in care aeratoarele zornaie in interior, habar nu am ce ar fi de facut, pentru ca toate lamelele alea si ce mai e pe acolo mi se par cam fragile.

Multumesc frumos.In dreapta am rezolvat si eu exact ca tine.Nu se mai aude nimic.In plus am dat jos si capacele din lateralul bordului(intre bord si portiere) si am observat ca erau destranse amandoua suruburi ale bordului.Acuma urmeaza sa ma ocup si de greierasu central ca se facuse seara si nu mai aveam timp.Ar trebui sa am grija la ceva anume ? sau e simplu de dat jos tot ce ai specificat tu legat de partea centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

strackker, la fel am patit si eu cu bordul...noroc ca am dat peste acel surub de sub capac, ce sa-i faci de asta platim taxe, sa strangem suruburi/schimbam bucse/pivoti/bielete...etc. Au mai ramas plasticele de la aerisire, dar oricum nu fac in continuu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a demonta tot ce tine de partea centrala a bordului, cautati pe youtube tutoriale cu demontarea cd player-ului si o sa va dati seama ce este de facut, deoarece sa ajungi la unitatea audio ai de desfacut tot, deci poate fi util. Sunt si aici pe forum tutoriale si explicatii cum se demonteaza toate elementele. Singura grija e sculele cu care se doreste a se lucra. Adica fara surubelnite, lame metalice, varfuri de cutit etc. Pentru ca riscati avarii la toate elementele de plastic si pe urma arata urat.

Solutia este un set din acela de spatule de plastic de desfacut fete de usi si alte ornamente. Gasiti de vanzare si pe olx si pe site-uri cu accesorii retrofit VAG. Nu va zgarciti la 50-80 de lei cat costa un set din acela de spatule ca pe urma de zgariati ceva, dati la bani pt ornamente din greu, si chiar nu are rost.

In rest, rabdare mare la demontat si cu un tutorial vizionat in prealabil, e chiar simplu si nu prea ai ce strica.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2$ pe ebay cu transport gratuit....am luat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Screenshot_2016-05-09-07-09-39.png

La preturi modice. E drept ca pana ajunge dureaza ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, dar eu le-am luat fara sa-mi trebuiasca....cand le comanzi ca iti trebuie dai din picioare pana vin :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Referitor la greierasul din stanga dintre parbriz si bord, eu am descoperit ca vibreaza tabla cu seria masinii, nu stiu cum se poate ajunge acolo, dar am impins cu o sarma o carpa pe ea si nu mai zornaie, problema e ca daca scot carpa incepe sa faca iar...si parca nu-mi vine sa stau cu carpa aia bagata acolo. Are cineva idee daca se poate ajunge cumva in zona aia sa bag un buretel ceva, sau alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare , am si eu o problema cu un greieras care se aude de la roata fata dreapta sau din zona aceea . Se aude doar la franari fine . e posibil sa fie de la placuta de frana ? In conditiile in care primavara trecuta nu era foarte uzata . Nu imi pare a fi sunet de metal dar apare doar la franare fina .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ai verificat :

1.pistonasele si culisele etrierului? se mai intampla sa intre praf /pilitura de placuta si ,sau rugineste putin si nu mai culiseaza asa lin.

2.verifica daca aparatoarea de disc cea de metal nu e stramba, slabita ,rupta etc sau mult prea aproape de disc

3.Mai rar dar se poate intampla sa mai intre o pietricica sau ceva metalic mic intre placuta si disc (eu am patit-o cu pietricica )

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Gasiti si pe AliExpress o suta de modele, si mai ieftine si mai scumpe pentru scos paneluri. Doua exemple mai jos. Transport gratuit dar dureaza cam 3 saptamani, depinde de seller.

Am si eu ceva greierasi dar pana acum nu am avut timp sa ii depistez, dar se aud undeva in partea din mijloc-dreapta. Incerc cu gurile de aerisire, capete bord, etc, cum ati mai scris si voi pe aici. Sper sa ii dau de cap. Nu face tot timpul, doar la turatii scazute, in general cand vibreaza motorul mai puternic, drum prost, etc, dar si atunci nu tot timpul.

Partea din bord cu ventilatia centrala si casetofon e destul de usor de dat jos asa cum zicea si Lufy.

Trebuie doar rabdare, si un video pe youtube bun:

 

E foarte usor sa zgariati plasticele alea daca nu aveti rabdare. Eu am demontat bordul de vreo 3-4 ori pana acum, cand am schimbat casetofonul..prima data am zgariat un plastic intr-un colt din neatentie. Am asezat masca aia de aerisire pe bord provizoriu..mai bine puneti ce scoateti pe scaunul de langa voi.

Apoi aveti grija la suruburi sa nu le scapati prin bord...o sa va zornaie pe acolo pe dedesubt. Folositi surubelnita cu cap magnetic.

Apoi toate panourile alea au niste cleme de prindere, nu fortati prea tare ca riscati sa le rupeti/pierdeti, cu rabdare.

Spor la mesterit! Ma duc la vanatoare de greieri :).

https://www.aliexpress.com/item/4pcs-Set-Auto-Car-Radio-Panel-Door-Clip-Panel-Trim-Dash-Audio-Removal-Installer-Pry-Repair/32801783091.html?spm=2114.10010108.1000014.15.292c242dMziwxi&traffic_analysisId=recommend_3035_8_83054_iswinstore&scm=1007.13338.83054.0&pvid=92f575fd-c926-4bdc-9fc0-8c391e946d91&tpp=1

https://www.aliexpress.com/item/12pcs-Set-Repair-Tools-Car-Disassembly-Tools-DVD-Stereo-Refit-Kits-Interior-Plastic-Trim-Panel-Dashboard/32823431588.html?spm=2114.10010108.1000014.23.292c242dMziwxi&traffic_analysisId=recommend_3035_13_83054_iswinstore&scm=1007.13338.83054.0&pvid=92f575fd-c926-4bdc-9fc0-8c391e946d91&tpp=1

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut... Am desfacut azi partea din dreapta.. Dintre bord si usa... Surubul ala care prinde bordul era slabit rau..il puteam roti cu mana, fara surubelnita... L-am strans bine, am mai lipit cu banda adeziva doua cabluri care erau cam libere pe acolo si sper sa nu mai aud galagie.. Sa vad zilele urmatoare daca mai aud ceva... Daca da, urmeaza venturile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!