Jump to content

Centrala airbag


sorin_ss
 Share

Postare recomandată

buna seara,

imi puteti spune si mie daca o centrala electrica de airbag-uri de pe o masina de anglia merge pe una de romania.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi in etka pt acelasi cod sunt 2 tipuri: left handed si right handed?? Stie cineva care e diferenta? In elsawin nu e nici o diferenta la schema electrica.

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecarui cod ii corespunde o singura piesa! Deci, daca este acelasi cod este aceeasi piesa, indiferent daca e montata pe masina cu volan pe stanga sau pe dreapta

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu, inseamna ca difera si nu te risca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur este doar o diferenta intre parametrii scrisi pe ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da... dar sa stai sa o mai si rescrii....nu are rost. Asa o poate rescrie pe a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul de centrala este 1K0 909 605 AA care este unic.

apoi in etka scrie 0Q2 pt left handed si 0Q4 pt right handed. dar pe unitate nu scrie decat codul principal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa mai aiba o eticheta pe spatele lui (pa partea opusa celei cu actibildul cu sigla VW etc) cu codul complet. Nu o are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are o singura eticheta, pe fata. in partea din spate nu are nimic.

am pus si o poza cu eticheta

post-7992-0-51733400-1333388898_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE codeaza oricare ar fi cu volan pe dreapta sau nu , eu unul nu as lua asa ceva nici de proba...poate dai cu niste airbaguri in probe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unitatea am desfacut-o personal de pe masina cu airbag-urile nesarite. nici macar unul, asa ca nu vad ce problema ar avea. am citit posturi cu masini noi la care in acident nu au sarit airbag-urile avand unitatea defecta, deci riscuri sunt oricum.

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

La mine ce poate fi?

 

Address 15: Airbags        Labels: 1K0-909-605.lbl
   Part No SW: 1K0 909 605 T    HW: 1K0 909 605 T
   Component: Q2 AIRBAG VW8   020 2300  
   Revision: 05020000    Serial number: 0038PD22B2P5  
   Coding: 0020786
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 3D71DF7F648475F6BF5-8068

   Subsystem 1 - Serial number: 633  SME        6

   Subsystem 2 - Serial number: 6342MSME3A71644FM

10 Faults Found:
00003 - Control Module
            014 - Defective - MIL ON
02756 - Redundant signal path of Airbag cut-off switch - front passenger side (E224)
            010 - Open or Short to Plus - Intermittent - MIL ON
01221 - Crash Sensor Side Airbag; Driver Side (G179)
            007 - Short to Ground - Intermittent - MIL ON
00532 - Supply Voltage B+
            002 - Lower Limit Exceeded - Intermittent - MIL ON
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
            008 - Implausible Signal - Intermittent - MIL ON
01221 - Crash Sensor Side Airbag; Driver Side (G179)
            008 - Implausible Signal - Intermittent - MIL ON
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
            007 - Short to Ground - Intermittent - MIL ON
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
            005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation - Intermittent - MIL ON
01228 - Airbag Cut-Off Switch for Passenger Side (E224)
            010 - Open or Short to Plus - Intermittent - MIL ON
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
            010 - Open or Short to Plus - Intermittent - MIL ON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine poate fi soft corupt sau defect fizic in calculator airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ,am reusit sa ajung la el,l-am scos(te belesti putin la maini ,dar asta e) l-am dat cu spray de contacte(la al meu a ajuns apa,e posibil sa fie dus fizic),si il voi conecta mai incolo.Ideea e ca am gasit modulul airbag cu cod identic ca al meu,pot sa -l cumpar si sa-l inlocuiesc pur si simplu?Sau trebuie personalizat softul in functie de VIN?

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va merge daca il conectezi direct.

dar va merge daca e acelasi hardware prin rescriere soft. (Daca al tau nu e corupt)

cel mai bine desfa-i suruburie si verifica vizual foarte atent procesorul si restul pieselor . Vezi daca e vreuna "trosnita" .

am gasit asa ceva in 70% din calculatoarele cu defective.

30% s-au rezolvat software.

 

spor si "Atentie la maini" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am avut un accident nu foarte grav dar au sarit airbag-urile si s-au blocat centurile fata. Fiind culpa comuna o sa primesc numai jumatate din bani de la asigurari asa ca am hotarat sa inlocuiesc centurile si airbag-urile cu unele luate din dezmembrari (evident acelasi cod) si as ruga useri mai priceputi sa ma ajute cu raspunsuri la cateva intrebari:

- Tinand cont ca e primul accident, se poate reseta modulul de airbag asftel incat sa fiu sigur ca la nevoie va functiona din nou sau e mai recomandat sa iau si modulul de pe masina de pe care iau airbag-urile?

- Modulul trebuie recodat sau inlocuit si recodat dupa instalarea noilor airbag-uri si a centurilor sau inainte? Cu alte cuvinte, daca montez noile airbag-uri si nu schimb modulul, exista riscul sa le declanseze la punerea contactului? Presupun ca nu pentru ca altfel nu se poate recoda dar mai bine intreb sa fiu sigur decat sa fac vreo prostie.

- Din informatiile pe care le-am gasit pana acum nu am reusit sa imi dau seama unde este senzorul pentru impactul frontal. Oare nu are nici un senzor in partea din fata si decizia se bazeaza doar pe accelerometrul din prag (spate)?

Multumesc anticipat!

 

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prag este senzorul de impact lateral. pentru impact frontal este accelerometru in calculatorul de airbag.

ia si calculator de airbag daca e acelasi cod. montezi toate elementele, nu se activeaza airbagurile sau centurile aiurea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA octavia 2 senzorule de impact lateral (senzor de presiune) este in usa soferului si a pasagerului.

Nu este suficient sa aiba acelasi cod ci trebuie stiut daca masina donatoare avea acelasi nr de airbaguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!

In schema gasita de mine aparea senzorul de presiune din usa si un accelerometrul in partea din spate a pragului ambele pentru impactul lateral si nu stiam unde este cel pentru impactul frontal. Acum este clar ca se afla in calculatorul de airbag si imi este clar ca nu exista senzori in partea din fata care sa fie afectati fizic de impact.

Referitor la calculatorul de airbag o sa incerc sa gasesc o masina care sa aiba acelasi numar de airbag-uri (4) ca si masina mea si de pe ea sa iau tot ce trebuie.. O sa fie dificil tinind cont ca majoritatea celor din dezmembrari vin din UK si au si airbag-uri cortina.

Sa inteleg ca nu este recomandata recodarea celui existent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai esti 100% sigur pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/5/2018 at 2:22 PM, Septimiu. said:

Multumesc pentru raspunsuri!

In schema gasita de mine aparea senzorul de presiune din usa si un accelerometrul in partea din spate a pragului ambele pentru impactul lateral si nu stiam unde este cel pentru impactul frontal. Acum este clar ca se afla in calculatorul de airbag si imi este clar ca nu exista senzori in partea din fata care sa fie afectati fizic de impact.

Referitor la calculatorul de airbag o sa incerc sa gasesc o masina care sa aiba acelasi numar de airbag-uri (4) ca si masina mea si de pe ea sa iau tot ce trebuie.. O sa fie dificil tinind cont ca majoritatea celor din dezmembrari vin din UK si au si airbag-uri cortina.

Sa inteleg ca nu este recomandata recodarea celui existent?

Salut. Poti sa-mi spui daca ai rezolvat ceva in privinta calculatorului de airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu am facut nimic in privinta airbag-urilor. Ma concentrez pe motor si tablarie sa pot deplasa masina fara platforma apoi o sa rezolv si cu restul. Am intrebat la reprezentanta Skoda si au zis ca s-ar putea sa nu trebuiasca schimbat si calculatorul dar o sa isi poata da seama numai dupa ce pun tester-ul pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!