Jump to content

Injector Simens defect


spyddy
 Share

Postare recomandată

Octavia Rs tdi 2007, cod motor MBN, aproximativ 73000 km. Se opreste in mers la 50km la ora in oras. Nu frana , nu servodirectie. Noroc ca nu s-a intamplat in afara la alta viteza. O duc tractata la service autorizat Skoda si raspunsul este sec si previzibil: injectorul 1 este mort. Costul schimbului aproximativ 1800 lei fara manopera.

Problema este ca la noi in tara pentru Vw este o actiune sau mai bine zis o circulara de schimbare a injectoarelor care se strica emisa la 2 mai 2011 cu nr. 549. Asta insa nu acopera si marca Skoda.

De ce nu si Skoda sa fie acoperita in aceasta problema a injectoarelor care vad ca este cunoscuta cel putin la nivel european. Consult diferite forumuri gen Briskoda sau Vagdrivers si vad ca prin tarile civilizate aceste panarame de injectore SIMENS sunt schimbate pe cheltuiala producatorului chiar si in cazul Skodei. La noi in Romanica este altfel?

Sau dupa politica Porsche Romania am gresit ca am cumparat o Octavia RS si nu un Vw Passat chiar daca motorul este acelasi si implicit problema este aceeasi......

Deci intrebarea mea este de ce pentru Vw DA si pentru Skoda BA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca e skoda! Pentru ca la vw 1,2 tsi la schimbarea in garantie a lantului de distributie care zornaie se schimba si uleiul si filtrul, iar la skoda nu, doar lantul, desi este acelasi motor, etc, etc, etc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai...cauti un vw cu motorul tau...passat...pui injectoarele tale defecte pe el si il duci la garantie,i le schimba...si pe urma le iei inapoi pe cele bune...schimbate pe garantie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Laurentzyu_86: nu merge respectiva miscare. Codul acela de motor nu exista pe VW, plus ca atunci cand se va verifica seria injectoarelor nu se va potrivi cu VIN-ul de la acel VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

''Sau dupa politica Porsche Romania am gresit ca am cumparat o Octavia RS si nu un Vw Passat chiar daca motorul este acelasi si implicit problema este aceeasi......''

asa a zis colegu mai sus...

de ce au schimbat denunirea daca este acelasi motor,aceeasi platforma...la generatii mai vechi e altfel..

de ex ASZ este montat si pe Audi,Seat si Skoda si a ramas tot ASZ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit nu neaparat ca respctivul cod motor nu se regaseste pe VW ci am vrut sa subliniez ca la reprezentanta se verifica codurile injectoarelor dupa VIN-ul masinii. Daca se vede ca ai alte coduri, diferite de cele cu care a venit masina echipata din fabrica, in mod cert iti vor spune pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

am inteles ce ai vrut sa zici...cat despre cei de la reprezentanta...cand este vorba de schimbat pe garantie...cauta tot felu de motive sa nu iti schimbe

sunt in stare sa zica si ca tiai ridicat singur capota si ai pierdut garantia:))

o sa ma interesez de codurile injectoarelor de la octavia respectiv passat sa le comparam:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci intrebarea mea este de ce pentru Vw DA si pentru Skoda BA ?

Deci asta e intrebarea topicului, nu? Nu stiu exact de ce dar imi scapa partea tehnica pentru care este inceputa aceasta discutie?

Anyway, inainte de a inchide aici (pentru ca nu se face aici decat sa se dea cu parerea ca VW da iar Skoda nu da) iti pot spune ca Skoda ofera sustinere pentru acest defect al tau, chiar si postgarantie.

Conditia esentiala este sa fi ramas fidel retelei sale de service-uri si in perioada postgarantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!