Jump to content

Plafoniera Golf 4, polaritati fire?!


MRC
 Share

Postare recomandată

Exista un cablaj facut de o firma...dar nu cred ca in romania este adus de cineva.

Iti cumperi si iti faci singur cablajul respectiv.

 

post-64586-0-03939500-1407507450_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • GABIVVX

    9

  • Muale

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe mine m-ar interesa pentru un passat din 2010 am verificat in mufa din plafoniera si are decat 4 fire si m-am mai uitat la cineva care are plafoniera w8 si are in mufa de intra in plafoniera 5 fire banuiesc ca acel fir lipseste si trebuie tras imi puteti spune care ar fi operatiunea si ce imi trebuie: cabu ce tip de pini?Va Multumesc!

Modificat de Valenthin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul este de golf 4....de aici a aparut confuzia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles imi cer scuze ca am postat intr-un topic gresit,pentru problema mea care ar fi rezolvarea se gaseste fir separat?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul il faci... trebuie alimentat cand aprinzi pozitia .plus de la oricare buton din bord (fir de iluminare) sau direct  din blocul de lumini (firul albastru/gri).

scopul e sa aprinda ledurile ambientale si pictogramele butoanelor.

de obicei traseul este:bloc lumini,stalp stanga, plafon, plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles si la mufa din plafoniera imi trebuie un pin ca sa bag firul nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa faci treaba "ca la carte / oem" iti trebuie asa ceva.

ca sa nu dai banii aiurea pui un fir normal, nu f gros si imbinarile le faci ne-original. la plafoniera il poti lipi direct, lasand 30 cm in plus in cazul in care vreodata ai nevoie sa scoti plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

minus nu mai este necesar sa trag doar plus de la blocul de lumni nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca tot este vorba de plafoniera..cine stie si poate sa zica cele 3 fie fiecare ce face, care este principiul de functionare?...am masurat azi si pe cel din mijloc este plus, celelalte doua minus pentru treapta de usi si un minus pentru plafoniera aprinsa permanent! cum temporizeaza aceste fire, pe treapta de usi am observat ca in jur de 30 secunde dupa ce inchid usa si vreo 20 de minute cu usa deschisa! celalalt fir temporizeaza? iar plusul...am legat un led de el si daca plafoniera este pe usi se stinge odata cu ea (aproximativ 30 sec), cu usa deschisa plafoniera se stinge dupa aproximativ 20 minute iar ledul ramane aprins! daca inchid/deschid masina ledul alimentat de pe plusul plafonierei se aprinde/stinge! cu plafoniera aprinsa permanent, daca inchid masina ledul nu se mai stinge! 

 

 

Nu stiu daca intelegeti, sper ca nu deranjez cu chestia asta...dar ma tot gandesc si nu pot sa-i dau de capat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un fir are plus mereu, sa poți aprinde de la buton și celalalt are plus când descui/deschizi usa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...problema e ca am decat un plus...un plus care nu este permanent, am impresia ca da curent in functie de celelalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot este vorba de plafoniera..cine stie si poate sa zica cele 3 fie fiecare ce face, care este principiul de functionare?...am masurat azi si pe cel din mijloc este plus, celelalte doua minus pentru treapta de usi si un minus pentru plafoniera aprinsa permanent! cum temporizeaza aceste fire, pe treapta de usi am observat ca in jur de 30 secunde dupa ce inchid usa si vreo 20 de minute cu usa deschisa! celalalt fir temporizeaza? iar plusul...am legat un led de el si daca plafoniera este pe usi se stinge odata cu ea (aproximativ 30 sec), cu usa deschisa plafoniera se stinge dupa aproximativ 20 minute iar ledul ramane aprins! daca inchid/deschid masina ledul alimentat de pe plusul plafonierei se aprinde/stinge! cu plafoniera aprinsa permanent, daca inchid masina ledul nu se mai stinge! 

 

 

Nu stiu daca intelegeti, sper ca nu deranjez cu chestia asta...dar ma tot gandesc si nu pot sa-i dau de capat!

 

ai plus, dupa care ai minus permanent si minus - comanda de la modul confort, pentru usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plusul este tot din modul? Dupa ce inchid din cheie nu mai am tensiune pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la plafoniera - rosul albastru ? parca de pe sig 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permanent nu este, daca plafoniera este pe treapta de usi cand inchid din cheie nu mai am tensiune, daca pun plafoniera pe aprins permanent cand inchid masina am tensiune...deci primeste comanda de undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce bec trebuie pentru plafoniera in mijloc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Nu îmi funcționează luminile din plafon nici lămpile de avertizare din uși, la mufa plafonierei centrale, am 0.9 volți pe ambele fire de plus. De ce? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica in primul rand sigurantele. apoi o diagnoza, poate ai probleme pe modulul comfort sau switch defect

inchiderea centralizata merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele si confortul, in primul. Plusul iti lipseste, in plafoniera, mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranțele sunt bune. Merge închiderea, geamurile... Și tot ce mai e pe aceeași siguranță. 

Da @F l o r i nplusul îmi lipsește, de fapt e foarte foarte slab, uneori deloc.

Am scos și mufa din stâlpul din stânga față... Și acolo tot aceeași valoare o indica. Am pus 12 volți pe mufa care duce către planton și se aprind toate becurile. Deci problema e undeva mai jos... Probabil modulul confort. 

Florin vad ca ești din București, m-ai putea ajuta cu reparația modulului? 

Modificat de DSandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul se desface si te uiti (cu lupa daca e cazul) sa nu ai lipituri reci.

adica zone cu fludor crapate.

am avut asa ceva la Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Nu am lupa, sper sa reusesc cu ochiul liber. Daca repar acele lipituri reci, sa inteleg ca va merge. Eu am ciocan de lipit..dar cred ca este prea mare pt acele lipituri fine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici despre ce e vorba

nu poti repara cu ciocan de lipit, ai grija sa nu faci mai mult rau pe acolo !

trebuie finete si atentie, daca nu te pricepi mai bine mergi la @F l o r i n daca ai drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!