Jump to content

Plafoniera Golf 4, polaritati fire?!


MRC
 Share

Postare recomandată

Comutatorul de la lumini mai e bun? Se mai intampla sa sara lamela si arcul care comuta intre pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • GABIVVX

    9

  • Muale

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ia de la plafoniera de la cel rosu/negru parca. Ala vine din modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comutatorul este bun.plafoniera functioneaza perfect.singura figura atunci o face,cand leg ledurile din oglinzi.am uitat sa spun k se aprind si luminile cele din spate


iau doar + din firul rosu/negru si - de pe caroserie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi depinde cum vrei sa se aprinda alea din oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna dimineata.vreau sa se aprinda in momentul in care se aprinde si plafoniera la deschiderea masinii din telecomanda si la scoaterea cheii din contact si sa se stinga odata cu punerea contactului sau inchiderii masinii,sa functioneze exact cum functioneaza plafonierele in mod normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia de la plafoniera de la cel rosu/negru parca. Ala vine din modulul de confort.

da, numai ca e pacat sa traga firul tocmai de sus, atata timp cat il are sub bord, la 30 cm de iesirea din pillar spre usa..... imi pare mult mai curat sa tragi de acolo, decat sa insiri juma de plafon, pt el.

 

rosu/negru - comanda plafoniere.... si avem si o masa acolo, dar nu-mi aduc aminte culoarea...

 

da-mi PM cu ce modul confort ai tu - codul lui - si o sa iti dau mai tarziu, unde sa te legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comutatorul este bun.plafoniera functioneaza perfect.singura figura atunci o face,cand leg ledurile din oglinzi.am uitat sa spun k se aprind si luminile cele din spate

iau doar + din firul rosu/negru si - de pe caroserie?

rosu/albastru plus di albastru/gri masa prin modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - astea sunt... si asa sa te legi si tu, pentru a nu avea probleme in functionarea luminilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

multumesc colegilor pentru ajutorul acordat in vederea rezolvarii problemei cu luminile de sub oglinzi.au iesit bine si acum astept sa vad daca mai apre problema cu aprinderea din senin a luminilor.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit si eu o problema la o Bora...

Toate luminile din interior - plafoniere fata / spate, lumini usi si portbagaj se aprind foarte slab (fiind puse leduri). Tensiunea pe orice fir de + din lampile respective este de 0,25 - 0,30V. Firele de masa au continuitate OK. Switch-urile de usi funtioneaza normal, siguranta este buna. Ce alta problema ar mai trebui sa mai caut? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta modulul confort, verifica lipiturile de pe placa lui.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, modulul de confort e intact, fara nici o urma de lipitura rece, oxid, pini oxidati, etc. Problema era undeva la mufa sau pe unul din fire. In anumita pozitie, luminile se intrerupeau, dar l-am fixat in asa fel incat sa functioneze ok. Colegul nu a mai avut timp sa stea sa-i scot fiecare pin din mufa sa vedem exact unde e problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! as vrea sa imi pun si eu in plafoniera originala lumini ambientale ca la cea W8. 2 led-uri mici. si as mai fi vrut sa mai pun unul in cotiera, in spatele ei sa am un pic de lumina si in ea. din cate am inteles, in plafoniera, un + vine si din modulul confort si de acolo ar trebui sa alimentez si "+"ul led-urilor. am inteles bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei ca intensitatea lui sa fie variabila,il legi la trimmerul de ajustare a intensitatii luminii pictogramelor si bordului, daca nu ma insel firul gri/albastru. cel mai sigur masori tensiunea fata de masa in timp ce rotesti de el si vezi daca se modifica tensiunea, acela e. daca vrei sa simplifici,tragi fir de la butonul de deschidere capac rezervor.

daca vrei sa se aprinda deodată cu plafoniera, atunci la CCM il legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu in modulul confort - ci la comutatorul de lumini, la firul gri/albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, eu ma refeream la ledul din cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri. o sa ma pun pe treaba. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut ! vreau sa imi pun si eu leduri jos acolo la picioare , sub podul pedalier si sub torpedou si as vrea sa le leg la fel cum functioneaza plafoniera , atunci cand inchid usa . sa se inchida luminile incet , la fel ca la plafoniera , imi poate spune cineva cum sa le leg in modulul confort ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salu,am o problema , am spart din greseala geamu de la plafoniera unui coleg, tot un golf 4, a lui e din 2001 e cea cu doua butoane, stie cineva unde pot gasi geamu sau trebuie sa cumpar plafoniera cu totu, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti geamul separat, plafoniera cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 lei geam plafoniera, suna la 0721885195.

Tocmai am vazut anuntul pe facebook, are cateva maruntisuri de vanzare. Nu il cunosc, nu fac reclama, vreau doar sa te ajut.

Daca rezolvi, anunta-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms muale sti de unde este baiatu? trimite un pm te rog cu adresa lui de facebook. ms

 stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut poate sa imi spuna si mie cine daca pentru acel fir suplimentar exista cod pentru a fi cumparat,am cumparat o plafoniera w8 si nu am acel fir suplimentar pentru lumini ambientale.Va Multumesc!

Modificat de Valenthin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista, se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!