Jump to content

Volan golf 4 cu volan de golf 6 GTI


alex_mecanicu2007
 Share

Postare recomandată

alex_mecanicu2007

Am o intrebare,se potriveste direct volanul de gti 6 pe coloana de golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • hremus

    7

  • Al Bundy

    6

  • CosminClaudiu

    5

Da. doar la airbag/claxon ai de lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mecanicu2007

Aia nu e problema..doar prinderea pe ax sa fie tot aia.

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este aceeasi prindere eu mi-am pus volan de sciroco 2010 pe g4 si este la fel ca pe g6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex, daca reusesti operatiunea, as dori sa vad si eu rezultatul, ca si eu as fi interesat sa schimb volanul la golfuletul meu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dar volanul de Golf 4 in 4 spite se poate inlocui cu cel in 3 spite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Fara absolut nici o modificare. Evident trebuie sa ai si airbag pentru cel in 3 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da. :lol: Unele masini vin cu el montat direct din fabrica.

L.E. Am postat in acelasi timp cu @ady2006

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am un volan de pe un passat in 4 spite si nu are acelasi sistem de prindere al airbag-ului ca cel de pe golf 4,stie cineva daca il pot adapta intr-un fel?am vazut pe net ca mai toti vand volan de golf 4, passat,skoda si ca ar fi acelasi,ma poate ajuta cineva?volanul meu de pe golf este tocit si deaia vreau sa il schimb.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva aud pentru prima oara ! Pune niste poze sa vadem si noi.

Volanele si airbagurile la golf 4 si passat b5 / b5,5 sunt la fel. Cu precizarile, prea evidente pentru a fi repetate la nesfarsit, ca fiecare tip de volan are airbag pentru el (3 spite, 4 spite, 4 spite cu comenzi). Sau tu nu te referi la un volan de passat b5/b5,5, ca aia nu ai zis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum am spus.am volan de golf 4 in 4 spite cu airbag si mai am unul de pe un passat tot in 4 spite si airbag-ul de pe volanul meu nu se nimere in sistemul de prindere de pe volanul de passat.am verificat chiar de 2 ori,o data a verificat un electrician si o data eu ca nu imi venea sa cred ca am un volan bun si nu il pot pune pe masina.este sistemul ala de fier din interiorul volanului diferit de al meu.nu sunt in Severin momentan dar cand ajung fac niste poze si va arat,poate ma ajuta cineva cu vreo idee.si inca ceva,diferenta reiese si din faptul ca airbag-ul de passat este prins in suruburi parca.salutare

Modificat de CosminClaudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sistemul mai vechi, de pe b5 si de pe unele audi, cu airbagul mai plat. Sincer nu cred ca poti sa-l faci sa se pupe, poate doar daca reusesti cumva sa ieie sistemul de fixare de la volanul tau, cel cu arculete si sa-l pui pe cel cu suruburi, dar nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista sistem mai nou sau mai vechi, la volanele cu 4 spite de B5 si B5,5 - aceleasi volane, aceleasi airbag-uri. La Audi - airbag-urile sunt prinse cu torx-uri, nu cu cleme.

Sa nu fie volan care a avut comenzi si care nu mai are... si de aici diferenta... sau sa fie de altceva - Sharan.

Exact cum a zis si Ady - pune pozele si codurile de pe produse, sa vedem ce e cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa pun poze cand ajung la Severin.volanul l-am luat de pe un passat lovit si nu cred ca avea comenzi,nu mai stiu sigur.multumesc pentru raspunsuri.salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incerci sa identifici codurile de pe ele - volan, airbag - sa vedem despre ce e vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin chiar exista 2 tipuri de prinderi pe volanele de g4, am intalnit eu, la fostul golf din 98 avea prindere pe clema si airbag-ul avea un bulb ascutit de intra in lamela aia de prindere, iar cel de pe un alt golf 2001 avea modelul de prindere de pe cel in 3 spite, cu arc si clema cu cap L

Modificat de adytzuuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de dezimformare, daca e asa.....

Daca e asa, inseamna ca nu se pupa, unul cu altul.... eventual sa vezi daca prinderea la table este aceeasi si sa le schimbe intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod volan golf 4 1JO 419 091 AB si cod volan passat 3BO 419 091 S,ce spuneti se pupa unul cu celalalt ?adica pot sa il pun pe cel de pe passat pe golf?salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur - mai exista ceva mici diferente - unele care au ESP, altele ASR - si nu apasa cum trebuie pin-ul de la spira... dar asta nu-i problema, se rezolva usor... daca apar diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva in craiova care face modificarea?un numar de telefon daca se poate.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca pe colana de Golf4 se poate monta fizic un volan de la o masina de generatie mai noua, ma bate gandul la montarea unui volan cu comenzi pe el.

Deci iau calculator de coloana de Golf4 si volan cu comenzi in el (inclusiv airbag) de Golf5 sau Passat B6. Din punct de vedere al conexiunii se cam potrivesc , adica nr de fire, semnificatia lor, etc. Per ansamblu raman cele 2 fire pt airbag, si inca 3(+contact, masa, LIN) pt comenzi.

Intrebarea mea este: Din punct de vedere al protocolului de comunicare, modulul de Golf5 din volan, e compatibil cu calculatorul de coloana de Golf4 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, deoarece Golf4 nu are calculator de coloana....... :sly:

La Golf 4, comenzile pe volan sunt gestionate de catre modulele 451 sau 452 - dupa caz, in functie de echipare. Primul, lucreaza pe CAN, cu ajutorul TMC-ul.

Al doilea, e fara CAN.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci iau calculator de coloana de Golf4

Daca gasesti ..... sa iei vreo 2. G4 NU are calc de coloana.

CAm, greu de facut ceea ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:sly:

nu, deoarece Golf4 nu are calculator de coloana....... :sly:

ca o completare la raspunsul meu de mai sus

- la airbag si claxon - le descurci usor.... in rest, platforma lui G4 nu poate sustine nimic din ce vrei tu... nu stie nici de LIN.

Daca aveai un HU aftermarket, atunci era o varianta - cum a procedat Ady cu cel de G6, comenzile transformandu-le intr-o "telecomanda" pentru unitatea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!