Jump to content

Golf IV Variant EDITION 1.9 TDI AJM


Adrian Marius88

Postare recomandată

Adrian Marius88

Acum chiar e ridicata cu anvelopele de iarna 195/65/15  :lol:

Sincer, de cateva luni de cand am suspensia aceasta am facut peste 6000 km, pe drumuri nu foarte bune, cu scut de plastic si nu am avut nicio problema. Nu merg tare pe denivelari, prefer sa schimb mai des placutele de frana decat baia de ulei originala. Sper sa trec cu bine si iarna asta.

 

Fusta am luat-o de la un tip care aduce masini din Germania pentru vanzare, nu stia ce vinde, i-am dat fusta mea si 50 lei, a fost multumit.  :icon_cool:  

Am preferat sa iti raspund aici, nu e niciun secret.

Majoritatea pieselor schimbate provin de pe masini aduse pentru vanzare, nu toti cumparatorii prefera masini modificate, iar vanzatorii prefera sa le vanda separat, din acest punct de vedere am noroc, la mine in zona au aparut multi asa-zisi dealeri auto.

Link către comentariu

am inteles....esti norocos sa gasesti asa ceva la pret foarte mic .... bafta in continuare sa mai prinzi oferte dinastea  :D

Link către comentariu

Doamne ce striga dupa niste jante :) Macar 17" si sa nu zici din nou ca nu te descurci ca nu te cred (drumuri bla bla...)

 

Ce marca e suspensia ?

 

Mare norocos cu fusta aia. Sunt si eu in cautare.

 

Sa ai parte de masina !

Link către comentariu

Daaa, ar merge jante pe 17 pt vara :d

Nu ti-a fost frica sa dai cu jetu la motor ? Eu am o retinere pt lucru asta si prefer sa il sterg cu carpa.

Link către comentariu
Adrian Marius88

Multumesc pentru aprecieri!

 

Mihai, la vara voi avea cu siguranta jante pe 17, caut ceva OZ sau ATS DTC, iar in ultima instanta Santa Monica, fiind singurele care imi plac dintre cele OEM, chiar daca sunt mai grele.

Suspensia este Weitec, reglabila, kitul a venit cu tot cu bielete antiruliu reglabile. Momentan sunt multumit de suspensie, desi unii spun ca nu este cine-stie-ce.

 

Laur, am spalat de mai multe ori motorul in felul acesta, dau cu spuma activa, apoi cu apa la presiune normala, nu tin jetul aproape ca si cand spal exteriorul si nu am avut nicio problema exceptand un scartait de curea pentru cateva minute.

 

O sa urmaresc ce masini mai "importa" "dealerii" iar daca mai apar fuste similare dau un semn. Apropo, sunt in cautare de fusta si pentru bara spate.  :D

Link către comentariu
  • 1 month later...
Adrian Marius88

Două fotografii proaspete...lămpi spate noi şi se montează grile de ventilaţie de Bora.  :icon_bounce:

 

Moş Nicolae a venit mai repede pentru Golf anul acesta    :))

post-22645-0-62585700-1449226946_thumb.j

post-22645-0-71203900-1449226962_thumb.j

Modificat de Adrian Marius88
Link către comentariu

O sa arate frumos interiorul cu bora vents...în special seara e frumos !!!

Santa Monica all the way , eu alea le-aş alege oricand doar ca la mine e mai naspa cu etierii !!!

Link către comentariu

 Arata super bine!

 Cu Bora vents dai total alt aspect bordului. Felicitari pentru modificarile de bun gust pe care le-ai facut si tine-o tot asa.

 Un set de Santa Monica ar prinde bine din punctul meu de vedere :D

 Bafta

Modificat de Skee
Link către comentariu
Adrian Marius88

Mulţumesc pentru aprecieri!

Mai am multe pe lista de dorinţe în ceea ce priveşte Golful, din păcate am şi alte priorităţi momentan.

 

În legătură cu jantele, caut Santa Monica în stare bună, la un preţ decent, însă îmi fac cu ochiul şi vreo două-trei anunţuri cu jante BBS, OZ şi ATS, grea decizie...pe toate le-aş lua, cert este că o să am jante pe 17 pentru sezonul cald.

 

Link către comentariu
Adrian Marius88

MihaiTurean, mulţumesc pentru compliment!

 

Văzând Bora ta mi-am mai amintit de un articol de pe lista dorinţelor: cluster cromat, cu funcţia range şi Audi style.

Spuneam într-o postare anterioară, într-o discuţie cu colegul Laur, nişte scaune cu suport lateral, tot încălzite, nu neapărat Recaro, ar fi un upgrade mai mult decât binevenit Golfului. :D  

Link către comentariu
  • 1 month later...
Adrian Marius88

Recent am achiziţionat jantele pentru vară, las imaginile să facă lumină în speţă (bonus două fotografii din luna august 2015 de la o scurtă ieşire pe Transalpina)

post-22645-0-14397200-1453914446_thumb.j

post-22645-0-55845100-1453914458_thumb.j

post-22645-0-58983900-1453914721_thumb.j

post-22645-0-18384400-1453914740_thumb.j

post-22645-0-24164200-1453914762_thumb.j

post-22645-0-17861800-1453914773_thumb.j

post-22645-0-24977200-1453914784_thumb.j

post-22645-0-06003800-1453914805_thumb.j

Link către comentariu

Modelu asta are si un prieten si pot sa zic ca ai facut o alegere buna cu ele, sunt faine, rezistente si usoare :icon_thumleft:

Link către comentariu
Adrian Marius88

Mă bucur că îţi plac Laur, unul dintre criteriile achiziţiei a fost să fie uşoare. Abia aştept să văd cum dau toate pe Golf!

Mă gândesc la un upgrade la discurile de frână şi plăcuţe, nu neapărat etrieri mai mari...momentan am discuri şi plăcuţe TRW, dar îmi fac cu ochiul nişte Brembo Max şi plăcuţe ATE :D  

Link către comentariu

17 KG are o janta cu anvelope 205/45/17 cantarita de acel prieten

 

Uite o poza sa iti faci o idee, daca te deranjeaza o sterg :) post-69411-0-18710800-1453919021_thumb.j

Link către comentariu
Adrian Marius88

@ tr03ssr - jantele sunt model RX de la BBS.  :icon_cool:

 

Chiar dau foarte bine jantele pe Golf hatchback, nu mă deranjează fotografia, din contră. Eu nu le-am cântărit încă pe ale mele cu anvelope 225/45/17, dar nu sunt grele deloc la manipulat...acum m-ai făcut curios  :))

 

 

 

Link către comentariu

Si eu am pe A3 modelul asta tot cu 225/45.. (in poza cu ele pe negru aveam 235/45)

post-60783-0-38184600-1453971324_thumb.j

post-60783-0-66891800-1453971423_thumb.j

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

Salut,cand ai schimbat grilele de aerisire de bora a mai fost nevoie de ceva,sau au intrat in locul celor de golf fara vreo modificare.Curent la ele de unde ai tras ?Apropo frumoase jantele.

Link către comentariu
Adrian Marius88

@tr03ssr - 17.2 kg  are o jantă în cazul meu, varia către 17.3 kg pe cântarul electronic (nu ştiu cât e de precis), e o greutate ok, părerea mea.

 

@DB86CLP - arată foarte bine jantele pe A3-ul tău, personal îmi plac mai mult gri decât negre.

 

@vali0615 - grilele de ventilaţie de Bora se potrivesc exact în locaşurile existente pe Golf, trebuie doar să ai grijă la montaj să nu iasă din acea carcasă ce le ţine laolaltă. Eu am alimentat grila din partea stângă de la potenţiometrul ce reglează intensitatea luminilor la bord (dimmer), grila centrală de la alimentarea butonului de degivrare lunetă, iar cea din partea dreaptă de la un buton ce reglează intensitatea încălzirii în scaunul pasagerului. Pentru grila din partea dreaptă este necesar să găureşti un plastic, care la Bora este deja găurit, apoi să prelungeşti firele de alimentare şi să le tragi prin spatele planşei de bord spre centru...nu e complicat...cred că există ceva tutorial pe undeva, dar la faţa locului îţi dai seama cum vin, mai ales dacă le-ai demontat singur pe cele de pe Bora donatoare (în cazul meu).

Sper că ţi-am fost de ajutor!

 

 

Link către comentariu

eu am avut probleme cu tubulatura de vacum, de la iesirea sin pompa pana la capsula vacumatica de la turbina,in 3 locuri. M-am dat cu masina 10 ani de la 100 la 300 mii km. ALH. Nu i-am facut niciodata unghiurile pt ca are totul original pivoti, capete de bara, ambreiaj etc. Ne-am despartit de curand.

Link către comentariu
  • 1 month later...
Adrian Marius88

Până la urmă am optat pentru un look OEM pentru această vară, motiv pentru care am renunţat la jantele BBS în favoarea unor jante de GT Sport...părerile sunt împărţite în legătură cu alegerea făcută în rândul cunoscuţilor, însă mie îmi plac foarte mult :P

Fotografiile nu sunt de cea mai bună calitate, iar Golful e cam murdar.

Să renunţ la apărătorile de noroi pe perioada verii sau nu?

GT rims 1.jpg

GT rims 2.jpg

GT rims 3.jpg

GT rims 4.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!