Jump to content

Vopsire masina


cmp
 Share

Postare recomandată

Negru e cea mai frumoasă culoare, pe orice mașină...

Cum i-ar sta unui Matiz negru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    10

  • F l o r i n

    7

  • DACS

    7

  • FanBarcelona

    6

Frumoasa culoare. O sa ii caut codul si o pun pe lista de favorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revopsit integral  doua pasaturi...Un B5.5 si un B6 cam 2000Eur bucata cu factura.

Daca se vrea calitate mai ieftin de atat nu cred ca se poate...Vopsea  spieshecker, pentru cunoscatori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie specificat ca depinde in ce stare e masina.

Daca trebuie si chituit/indreptat pe ici pe colo, creste pretul.

Dar si 2000E e exagerat. La banii astia cred si eu ca doar doua masini. Nu-i tehnologie NASA.

 

Am vopsit eu zilele trecute integral o masina la un prieten vopsitor (de fapt el a vopsit-o, eu am ajutat la pregatire) si vopsita la pretentiile mele. Cu tot cu interioare (la usi si capote) au intrat 2L de vopsea in 2 straturi si 2 de lac in 3 straturi.

La Passat intra cam 3-3L.

Materialele cu tot cu vopsea si lac au costat (pe KLAR) vreo 800 lei si 200 lei chiria la cuptor. Un lac semi-ceramic era cu vreo 1000 lei mai mult la aceeasi cantitate. Mai punem manopera (care sa fie pana in 1000 lei fara TVA), dar pana la 2000E e cale lunga. 

Iar Klar n-o fi cea mai buna vopsea, insa nu e din lista celor care se cojesc dupa 1 an si eu personal nu vad diferente fata de o masina noua. Iar rezistenta in timp e foarte buna. Ca de zgariat se zgarie oricare.

Ca lac/vopsea exfoliate am vazut chiar si cu Standox.

Insa mai tre sa traiti si voi, vopsitorii din ceva. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

acum 2 ani cand am vopsit masina- m'am dus sa ma interesez la o vopsitorie de renume din zona noastra...mi'a cerut omu la exterior doar, intre 35 si 45 mil...cu tot cu interioare estima undeva la 55 mil si inca vro saptamana in plus.....cu garantie pe contract daca are vrun defect vizibil vopseaua isi ia angajamentul sa remedieze...

 

acum o saptaman- la un partener DACIA-  un logan dusmanit cu cheia de jur imprejur se revopseste- aceeasi nuanta cu 1000 E aproximativ...

 

zic eu ca un lucru de calitate poate duce si la 2000 E mai tras de par...cu toate ca 1500 e undeva in parametri Romaniei...

 

ma uitam zilele trecute pe History- Restaurari... meseriasul ala, The Count... vorbeste in show ca pe la unele masini vopseaua ajunge si undeva intre 10000 -15000 $... :D

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, urmaresc mereu emisiunea. Inveti foarte multe.

Dar nu exista termen de comparatie. Acolo e o alta lume, se lucreaza la alte standarde, alta piata, cu totul alta gama de clienti.

 

Pentru romania, 1000E e un pret rezonabil.

Pe Logane cred ca folosesc aceleasi vopsele KLAR de care vorbeam mai sus. Si sunt ok ca si vopsele. N-am vazut niciunul metalizat, cu probleme la vopsea/lac.

Ca fapt divers, eu am folosit un albastru inchis (Albastru Spectral) din paletarul lor si da bestial in realitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In saptamana 31 am programat si eu vopsirea B5-ului meu. Este un service care numai asa ceva face. A spus ca demonteaza usi, aripi, capota le vopseste si le baga la cuptor separat de restul masini. Trebuie sa vad dc o sa vopseasta caroseria pana la cheder si usile pe interior pana la capitonaj. 

Vopseaua folosita a spus ce este germana.

Pretul cerut: 3.500 ron fara TVA. Patronul tinighigeriei este un fost vecin si banuiesc ca de aia am primit pret destul de bun in comparatie cu ce sume se vehiculeaza pe aici. 

Garantia oferita 12luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La interior nu merita sa vopsesti, vopseaua e perfecta oricum. Cel mai bine o faci la exterior, probabil si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista situatii cand nuanta noii vopsele difera putin de cea veche si trebuie vopsite si interioarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea caroseria sa o fac pana la chedere deoarece la unele usi chederul a ros vopseaua si a ajuns la grund. 

O sa incerc sa mentin cred aceasi culoare pt ca trebuie sa ma intorc cu ea in Norvegia si nu vreau sa am necazuri pe drum desi pe talon scrie doar albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie diferenta de nuanta asa de semnificativa incat sa merite sa vopsesti si interioarele. Oricum, nu prea le vezi in acelasi timp si lumina bate diferit. NU face masina cat dai tu pe vopsit. Eu o voi vopsi doar daca e cazul. E o masina veche pana la urma, nu cred ca are rost sa colectionam rable de mare serie. Daca nu a inceput sa oxideze metalul nu conteaza ca e la grund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca la mine chiar face vopseaua. Stau intr-un mediu cu apa din exces pe malul unui fiord cu vanturi ce ridica si apa sarata. 

Valoarea masini aici e dublu fata de Romania. Sunt niste preturi de speriat aici la masini. Taxa de primainmatriculare este inca odata valoarea masini cu exceptia celor full  electrice.

La mine problema cea mai mare este la haion acolo unde se termina luneta si incepe tabla in jurul stergatorului. In rest mici infundaturi si puncte pe ici pe colo.

Peste toate m-am atasat de masina si as vrea totusi sa o tin up to date :)

Cu stima,

Modificat de DACS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are rost sa colectionam rable de mare serie.

Ce vorbesti?!

Cati de-aici n-au facut investitii nerecuperate vreodata, in masini?

Pentru unii nu conteaza decat sa se invarta rotile, pentru altii doar starea tehnica, pentru altii doar esteticul. Iar pentru o categorie aparte conteaza atat starea tehnica a masinii, cat si estetica.

Pentru acestia din urma, toata stima si respectul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez ca 2000 de EUR  a fost factura pe casco, unde preturile sunt mult mai mari decat cele cu plata chash.

Am dus azi un A4 B8 negru perlat la vopsit cu bani cash si vopsit integral costa undeva pe la 4000 - 4500 Ron.

Se mai poate vopsii cu lac ceramic dar este enorm de scump lacul...singurele masini vopsite cu lac ceramic de fabrica sunt Mercedes S Clase, Audi A8 si BMW seria 7 culorile negre. Are propietati de a se repara singur (dispar zgarieturile) cele minore bineinteles nu cele pana la tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune asa de la inceput. ;)

CASCO e altceva.

 

Legat de lacul ceramic, ai dreptate, doar masinile foarte scumpe au din fabrica asa ceva.

Si nu pentru ca lacul se repara singur ci pentru ca e foarte dur si implicit mult mai greu de zgariat.

In plus, e mai scumpa si manopera la el pentru ca polish-ul de dupa e foarte greu de dus la bun sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!