Jump to content

Problema schimbat viteze mk1


Alex_YUM
 Share

Postare recomandată

De vreo 2 saptamani intampin o problema din ce in ce mai deranjanta: cand merg mai mult cu masina, daca opresc reusesc cu greu sa bag in viteze, orice viteza, uneori chiar masina tinde sa plece un pic in fata daca imping schimbatorul catre viteza 1 sau sa caraie daca incerc marsarier. Pedala de ambreiaj nu are cursa moarta ca sa pot spune ca s-a slabit cablul.

Masina e un mk1 1.5JB si cutie in 4 trepte.

Aveti idee ce o putea fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca seamana masina mea si a ta (ma refer la generatie , a ta e bestiala mk1 :icon_redface: ) asa mai patesc si eu...nu intra in marsarier sau nu mai vrea sa iasa :)) pana cand nu a mai intrat in vit.. si a reglat ceva de sub filtru de aer timoniera cred ca se num

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de la timonerie. Tind sa banuiesc ambreiajul, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la ambreiaj, raman discurile lipite datorita caldurii acumulate pe durata deplasarii si nu mai decupleaza.

Eventual poti incerca sa apesi ambreiajul de 2 ori, insa gradul de uzura e destul de ridicat daca raman sudate asa. Poate sa fie doar rulmentul de vina si sa scapi ieftin.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!