Jump to content

Frana de mana


danny_andrei
 Share

Postare recomandată

Salut,as vrea sa imi montez o cotiera dar trebuie sa modific cursa la frana de mana ca este f lunga.Se poate face asa ceva?Cam la jumate as vrea sa o scurtez da sa prinda la fel ca si acum la maxim.Mentionez ca frana spate este tambur.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reglajul la frana de mana se poate face prin demontarea plasticului in care sta scrumiera spate. o sa vezi acolo 2 piulite care trag de 2 cabluri.

sa nu strangi prea mult ca o sa blocheze rotile spate.

cel mai bine e sa faci acest reglaj pe rand la fiecare roata cu roata respectiva ridicata pe cric.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce spune Eugen si ideal ar fi sa ai doua "capre". Astfel incat sa ai toata puntea spate suspendata si mai stabil decat pe un cric sau doua. Scurtezi pana cand vezi ca cu levierul jos incepe sa se infraneze roata si apoi mai lasi cateva grade (nu pot sa zic cate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si ca sa fii sigur ca nu mergi cu roata franata, este mai "safe" sa lasi un joc liber de 2-3 mm la maneta franei de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

am si o problema cu frana de mana, are un mic jos, daca o ridic tine fara probleme, dar e enervant acest jos, s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema

este exact ca in filmuletul de mai jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa imi face si la mine.s-a rupt protectia cablului si a intrat mizerie in el si nu mai aluneca pe camasa (invelitoare).ar cam trebui schimbate.deci problema este exact ca las mine si eu le-am verificat.deci rezolvare.......alte cabluri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!