Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

La 1:30 sper sa fiu acolo.

Nu mai rasuciti si voi cutitul in rana. Daca ma puteti ajuta in vreun fel ... nu va sfiiti.

Link către comentariu

Am fost la PBV prima data. Nu mi-au deschis contract, mi-au zgariat un prag - ala de pe dreapta - si mi-au zis ca nu pare sa fie ceva concludent. Iar despre prag mi-au spus ca nici ala nu e grav si ca poate il bag pe Casco. Sincer, nu inteleg ce am cautat la ei.

 

In alta ordine de idei, am luat masina acasa. Astazi nu s-a mai auzit la fel de tare ca ieri si nici nu a scosc zgomotele odioase decat de cateva ori. Prin urmare ... am auzit din nou  povesti cu suspensii si supozitii. Saptamana viitoare va fi mult mai cald, am sa merg cu ea si mai mult ca sigur dupa un drum pana la ei va fi suficient de incalzita incat sa isi dea arama pe fata, la fel cum a facut si acum, cand am ajuns acasa.

 

Putem sa organizam o intalnire duminica, sau intr-o seara saptamana viitoare ?

Link către comentariu

WTF??? Ti-au zgariat pragul si ti-au zis tie sa il bagi pe casco??? Eu nu luam masina de acolo pana nu imi rezolvau ce au stricat ei.

 

Nu iesi in seara asta?

Link către comentariu

Ce magari. Reprezentantele Skoda, Seat nu iti pot face constatare si sa deschida dosar pt garantie? Brady, Alto Syncro.

As zice si de Nurvil, dar e mai complicat de lasat masina acolo.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

In seara am de alergat o gramada, asa ca nu cred ca pot ajunge.

 

Imi este foarte neclar ce voi face mai departe, pentru ca imi par destul de incurcate lucrurile. Ar trebui sa trimit si amortizorul ala la garantie - deci sa montez la loc suspensia orginila pe fata ca sa pot merge cu masina. Pe 10 trebuie sa fac si revizia. Astia de la PBN au tot insistat pe faza ca poate zgomotele sunt de la suspensie. Sincer ... nu stiu ce sa fac. Ma gandesc sa mai stau asa pana la revizie - care este saptamana viitoare pe 10 - si sa mai merg in una sau doua din zilele saptamanii viitoare la ei dupa serviciu.

Link către comentariu

Asta e marea problema ca pot sa se lege de suspensie, eu zic sa faci un efort si sa pui suspensia originala pe masina cand te prezinti la revizie sau incearca si in alte reprezentante. Plus de asta cand se trimite catre fabrica problema stiu ca se fac poza la masina si daca cei din DE vad suspensia ta mai mult ca sigur iti da cu jet direct.

Link către comentariu

Back on the streets

post-78960-13810853520719_thumb.jpg

Am vazut ca trage bine micutul tsi prin trafic :D

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Nu chiar. Astazi a fost pentru prima data dupa o luna si ceva cand am mers cu el. Si cu toata aglomeratia din centru am dat in el ca disperatul si am facut multe prostii - fara urmari neplacute.

Din pacate asta nu rezolva problemele. Am sa incerc sa va tin la curent.

Link către comentariu

Deci ... s-ar zice ca vesti bune. Am fost din nou la PBN si, desi initial si-au pus mainile in cap cand m-au vazut p-acolo, in final s-a dovedit ca am dreptate. Tehnicianul care a mers cu mine cu masina luni si joi, mi-a confirmat astazi ca a inteles despre ce zgomote este vorba si mi-a zis ca saptamana trecuta nu le auzise/remarcase.

Eu miercuri voi da jos suspensia Bilstein si voi aduce masina la forma initiala, iar joi de dimineata le-o duc sa ii faca revizia si apoi sa se apuce de sapat. Tehnicianul mi-a spus ca sunt mari sanse sa fie vorba despre ambreiaj.

 

Cat priveste suspensi Bilstein ... soc si groaza. Am facut la PBN un test al amortizoarelor si a iesit dezastros.

post-4613-0-06483000-1381148677_thumb.jp

Exceptati faptul ca mi-au trecut-o in fisa ca fiind Golf, dar lamuriti-ma si pe mine ce se intampla aici? Suspensia a fost montata in primavara, am mers cu ea 8.000 de km, din care 4.000 i-am facut asta vara in concediu, mare parte din ei inafara tarii. Cred ca doar de vreo doua sau trei ori m-am dat si eu cu ea mai tare, in rest ... drumul de-acasa la serviciu si retur. Drum pe care il stiu foarte bine asa ca este excludeti gropane, hartoape sau alte chestii. Uzura aia de 47%, respectiv 34% pe spate mi se pare ciudata si nejustificata.

Amortizorul de pe fata stanga, cel care are joc, vad ca sta mai bine decat cel de pe dreapta. As zice ca este plauzibil in conformitate cu teoria ca partea dreapta a masinii, fiind partea distanta fata de sofer, trece prin mai multe gropane.

 

O fi cazul sa ma duc sa mai fac testul si in alte parte ?

Link către comentariu

Imi pare rau ca nu am facut testul asta imediat dupa montare.

In mod normal nu ar trebui sa suport eu costul cu demontarea si montarea lor. Am facut o afacerea foarte proasta cu suspensia.

Link către comentariu

Stiu ca suspensia originala nu o sa iasa niciodata 100% chiar daca masina are 0 km.

 

Normal in garantie trebuie sa intre si montat + demontat

Link către comentariu

Alta explicatie decat diferenta mare (si normala) de mase intre punti de aproape 200kg eu nu vad... Dar tot n-are logica, cele care trebuie sa suporte o greutate mai mare ar trebui sa se uzeze primele. Mai ales ca e si masina FWD, deci tractiunea si directia se fac pe puntea fata. Pe langa faptul ca pe puntea spate e si mai mare diferenta intre stanga si dreapta. Ciudat!

 

Ar fi o idee sa trimiti rezultatul testului si celor de la Bilstein.

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Vb cu zeno care iti ureaza zilnic Noapte buna! Ca la FMI, dormi linistit!

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Asta mi se pare rautacioasa, sincer... Se stie ca Bilstein-urile mai crapa, asta nu-l face cu nimic vinovat pe el...

Doar nu i-a vandut replici sau sh-uri...

Link către comentariu

Nu stiu de ce aveam senzatia ca ai luat suspensia de la Florin. Sper sa nu ai probleme cu garantia

Link către comentariu

Daca se poate aplica garantia fara acele documente atunci e ok, daca insa nu atunci remarca este complet justificata.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Era cineva pe aici care iti spunea sa alegi KW,dar nu mai stiu cine ? In fine,asta este,ghinion,parerea mea este ca nu o sa iti schimbe nimic pe garantie,deci nu iti face sperante,in cel mai bun caz ” se vor repara ”.Pe de alta parte imi pare sincer rau,

Link către comentariu

Nu cred ca sta sa repare nimeni un amortizor, dar exista posibilitatea sa il respinga din cauza ca este inca in anumite valori.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu

Nu cred ca sta sa repare nimeni un amortizor, dar exista posibilitatea sa il respinga din cauza ca este inca in anumite valori.

Send from my Sony Xperia S

Tu ai vazut ghilimelele puse in fraza mea ?

Link către comentariu

Scz eram intr-o conversatie si nu am fost atent.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu

Maine voi reveni la suspensia OEM.

Prin urmare

 - demontat B14 si montat suspensia OEM - 350 lei

 - transport la garantie - 200 lei

 - demontat OEM si montat B14 - 350 lei

 - geometria - 100 lei

 

Si am mai platit inca o treime din cat am dat pe ea. Plus ca nu am garantia ca ceea ce mi se va intoarce de la garantie va fi in regula si o noua manevra de genul asteia de acum deja ar intra la capitolul prostie. Sincer, iau foarte serios in calcul sa trec la pierderi suspensia asta si sa cumpar alta. Dar de data asta de la cineva care asigura si montajul, iar garantia sa cada in sarcina vanzatorului, cu toate costurile acoperite de el. Evident, ca daca merg tot pe B14, nu voi mai plati doar 3.000 de lei pe ea.

Astept sfaturi in sensul asta(ce alte variante ar fi de luat in calcul pentru situatia asta, ce alta suspensie ar fi de luat in calcul). Dar cei care veti fi tentati sa imi spuneti DOAR ca nu se justifica cheltuiala va rog sa va abtineti.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!