Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Am trecut ieri prin zona si ti-am vazut masina in parcare la Porsche ( recunosc ca m-am uitat dupa ea ) . Statea asa stinghera si plina de praf,bine,acum cu ploaia asta s-a rezolvat.Asteptam vesti.......bune !

Link către comentariu

Strict tehnic vorbim aici.

 

De grija masinii nu am luat in seama ploaia pe care a trebuit sa o suport pe drumul pana la PBN. Am facut o proba de drum in urma careia i-am confirmat tehnicianului din service ca acela este zgomotul pe care il reclam. Desi mult diminuat de zgomotul ploii, s-a auzit foarte clar.

N-am sa reproduc mai nimic din povestile pe care le-am auzit - poate la o intalnire - dar ramane de pomina solicitarea omului din service "da domne' mai tare in limitatorul de viteza, ca altfel nu are cum sa se auda cloncanitul ala". Saracul, a fost foarte dezamagit ca eu am oprit la toate damburile peste care a trebuit sa trecem si in final mi-a spus "daca mergeti asa de linistit, la ce v-ati pus suspensie sport?".

Link către comentariu

". Saracul, a fost foarte dezamagit ca eu am oprit la toate damburile peste care a trebuit sa trecem si in final mi-a spus "daca mergeti asa de linistit, la ce v-ati pus suspensie sport?".

 

Nu stia cum sa zica omu' sa-l duci o tura pe Paraul Rece,sa vada si el cum lucreaza suspensia   :)) Nu te-ai prins  :lol:

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Ieri s-a facut o luna de cand Polacul a fost tras pe dreapta.

 

Din pacate se anunta cel putin inca o luna in care va trebui sa stea in aceeasi pozitie pentru ca pe langa problema pentru care este acum in service - inca nu am o rezolutie de la service, am sa ma interesez astazi - a mai aparut o chestie: dupa 8.000 de km parcursi cu suspensia Bilstein B14 - din care 3.500 facuti in concediul din vara inafara tarii - am joc in amortizorul fata stanga. Asa ca va trebui sa il dau jos si sa il trimit la garantie ceea ce va dura cel putin trei saptamani si jumatate.

 

In aceasta privinta am nevoie de un sfat: este cazul sa fac un test al amortizoarelor? Adica are rost sa imi pun problema ca cel care va fi trimis la garantie va fi mai zdravan decat asta care va ramane pe masina si atunci poate ca va fi cazul sa fac cumva astfel incat ambele sa aiba aceeasi eficienta?

 

Am mai pus o intrebare legata de polita CASCO aici. Poate puteti vreunul dintre voi sa imi dati un sfat si in directia asta.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu

Urata treaba cu Bilstein, dar nu noua. Am mai vazut cazuri de amortizoare si arcuri afectate de Romania.

Fa un test cu toate ca sa stii daca doar ala e afectat sau urmeaza sa pice si altele.

Link către comentariu

Iar am trecut prin Pipera si am vazut masina parcata la PBN,de ce nu o iei de acolo ? Sau daca este " in lucru " de ce nu sta in spate si sta in fata in parcarea publica ?

Link către comentariu

Buna intrebare.

M-a sunat pe la ora 13 consilierul si mi-a spus ca nu are rost sa stea masina la ei in asteptarea raspunsului de la fabrica si ca sa ma duc sa o iau. Asa ca ... ma duc dupa serviciu sa o iau. Dar nu prea imi miroase a bine situatia asta.

Link către comentariu

Nu vreau sa fiu pesimist, dar raspunsul de la fabrica s-ar putea sa nu mai vina din moment ce ti-au zis sa iei masina de acolo.

Link către comentariu

Nu exista riscul ca sa fie unul negativ din cauza ca ai schimbat suspensia?

Link către comentariu

Slabe sanse, nu prea exista legatura intre una si cealalta. Dar atata timp cat nu prezinta niciun pericol masina poate sa fie condusa, asa ca de ce sa stea degeaba?

Link către comentariu

Un raspuns va fi pt ca s-a deschis dosarul. Acum ar trebui sa iti dea un orizont de asteptare.

Din cate mi-am dat seama din poza de la pbn masina pare cu suspensia stock.

 

Acel zgomot nu a aparut din cauza suspensiei.

Link către comentariu

Deci ... astazi era sa o iau pe aratura.

Fui sa iau masina si schimbai si eu cateva vorbe cu consilierul. Printre altele ce imi spune omul: ca ei au trimis marti la fabrica o solicitare in care au cerut sfatul, opinia - sau cum s-o fi chemand raspunsul sau actiunea fabricii in privinta problemei de care ma plang eu - si ca asteapta un raspuns, care, estimeaza el, va veni cam pe luni (sincer sa fiu, eu nu inteleg de ce trebuie sa dureze atata si cred ca sunt mari sanse sa fie vreo duda la mijloc in sensul ca ori au trimis respectiva cerere mai tarziu, ori poate nu au trimis-o deloc, ori poate sunt eu paranoic). Si mai departe, zice el, fabrica, daca nu are o situatie cunoscuta legata de masina ta care sa se manifeste asa cum se manifesta masina ta, o sa ne puna sa mergem si cu alta masina identica sa vedem daca si aia face la fel ca sa excludem posibilitatea ca zgomotele care se aud sa fie, de fapt, zgomote tehnologice. Si ca, in anticiparea acestui raspuns, ei deja au mers cu o Jetta, cu motorizarea asta pe care o am eu si ca se auzea ceva si pe la aia, dar nu chiar ca la mine. Si ca, oricum, nu pot sa puna prea mare baza pe proba asta pentru ca aia nu are aceeasi cutie de viteze.

 

Eh ... pai, zic eu, proactiv de felul meu, nu vrei sa iti aduc eu o masina aproape identica cu a mea si sa constatati voi pe aia ca acolo nu se aude nimic? Si pun mana pe telefon si in 20 de minute apare in parcare un Polo 1.2 TSI 77 KW cu M6 cumparat fix cu un an inaintea mea (am un prieten care lucreaza in Pipera si care era pe punctul de a pleca acasa). Ma plimb eu cu masina lui si mai ca ma transform intr-un licurici emanand bucurie ca la el nu se aude nimic si ca in felul asta voi avea un argument solid in fata fabricii. Vine tehnicianul din service - sau, inginer, ce-o fi el - si mai intai il duc cu masina mea. Afara nu ploua, nu era ud pe jos, deci zgomotele se aud clar, puternic, fara sa fie acoperite de alte zgomote, in toata splendoarea lor, ce s-o mai lungim. Dupa care il urc si in masina prietenului si ... STUPOARE! Eu nu aud nimic, iar el:

 - Pai uite, zice el, se aude si la asta.

 - Unde se aude, zic eu, ce anume se aude?

 - Pai ... cand schimbati treptele de viteza.

Franez usor, opresc masina si il rog sa imi descrie zgomotul care pretinde el ca se aude.

Imi zice ca este vorba despre zgomotul natural al transmisiei la schimbarea vitezelor.

OK, evident ca acel zgomot exista, dar el nu se manifesta in nici un caz ca un clanc dublu sau, uneori, chiar si  triplu, ca cel care se aude la mine.

 - Eh ... la dumneavoastra este ceva mai pronuntat, dar este la fel (aici mi s-a impaienjenit privirea de ... emotie).

 

Dupa care discutia a continuat in acest spirit, el vorbind si eu baiguind monosilabic, ajungandu-se la niste afirmatii care pe mine ma scot din minti, rostite pe un ton parintesc, cum ca ei nu pot face nimic fara sa le spuna fabrica, ca ei nu pot demonta nimic pentru verificari pentru ca nu le plateste fabrica manopera, ca oricum eu sunt prea grijuliu cu masina, ca poate zgomotele sunt normale, sau ca daca nu sunt poate se vor mai agrava in timp, etc, etc,etc.

Dupa plecarea tehnicianului, plin nervi, demoralizat si in general, pravalit, m-am dus inapoi la consilier. Cred ca aratam ceva de genul personajelor din Cascadorii Rasului iesite de sub tren pentru ca omul m-a invitat sa stau jos si m-a intrebat ce s-a intamplat.

 

In fine, dupa noua discutie pe care am avut-o cu el, am lasat masina la ei si a ramas ca maine ma duc cu masina prietenului meu din nou la ei si ca o sa mearga directorul de service sa isi dea si el cu parerea.

Nu stiu ce urmeaza sa se intample, dar eu nu gasesc normal sa continui sa merg cu o masina care scoate niste sunete improprii in functionare. Simt ca a merge in conditiile astea cu ea este cam la fel cu a merge cu un cauciuc taiat (merga ca bouleanul cu el asa, il fac ferfenita, nenorocesc janta, sparg contra-aripa, nenorocesc si aripa, fac show pe strada, sa ma dea astia la stirile de ora 5). Logica lor este ca sa mergi pana pica, pana crapa ceva. Pai si, daca este din planetara si imi crapa pe undeva pe niste serpentine, eventual prin Austria? Dar daca este ceva prin cutie si ma trezesc intr-o depasire fulminanta ca vin in bot in fata vreunui TIR? Sau daca ... etc, etc, etc

Plus ca, ce-ar fi daca remedierea actualei probleme ar presupune acum doar inlocuirea unui cap de planetara, iar la primavara ne trezim ca cine stie ce dracu a bulibasit si prin cutia de viteze si ca asta implica cine stie ce alte complicatii, atat tehnice cat si procedurale?

Hm ... e cam trist. Fredy a cam avut gura aurita, din pacate.

 

Sa vedem ce-o sa mai fie maine.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Masina e in garantie, da?

Le ceri o hartie in care sa scrie ca tu ai reclamat sunete ciudate si in care sa scrie ca ei le considera normale. Apoi mergi cu ea, ignora sunetele, daca pateste ceva le-o pui in brate... Ca doar ei au zis ca sunt normale zgomotele si totusi s-a stricat... De-aia ai garantie la masina!

Link către comentariu

Pe mine ma lasa rece acesti "ingineri" am fost odata cu masina in garantie din cauza ca imi scartia ambreajul cam plecam de pe loc zici ca era metal pe metal. M-am urcat in masina cu domnul inginer si i-am arata problema... apoi ma pune sa plec iar de pe loc iar a facut, concluzie : nu stiu eu sa conduc masina si dupa l-am rugat sa conduca el si ce credeti si lui i-a facut la fel :))) atunci l-am rugat sa se dea jos din masina si sa isi caute alt loc de munca !!

Link către comentariu

Deci chestia asta ca noi nu putem face nimic fara sa ne zica fabrica, nici sa demontam fara sa ne zica fabrica....ma apuca disperarea.

 

Pai tu ai luat masina de la "fabrica"? Ai luat-o de la "magazin"! Cum s-o fi chemand magazinul ala...PBN cred adica Porsche Inter Auto Romania SRL sau SA ce naiba o fi. Societate cu sediul in Romania. Fabrica PBN masini? Nu fabrica! Doar le vinde! Pai si daca le vinde trebuie sa ofere si garantie! Asta cu "fabrica" ce o aud cel mai des mie mi se pare de toata jena...Adica e ca si cum eu m-as duce sa-mi iau pantofi, plec cu ei acasa, constat ca stangul are talpa mai joasa si ma duc la magazin sa-mi schimbe pantofii...Cum ar fi ca tanti aia care e vanzatoare sa-mi zica: Domnu', imi pare rau dar nu va pot ajuta cu nimic...lasati pantofii aici si noi vorbim la fabrica sa vedem daca sunt de acord sa ii inlocuiasca...

 

Inteleg sa intrebe fabrica cand e vorba de actiuni de genul inlocuit injectoare la 2.0 TDI...dar sa spui ca tu nu desfaci masina sa vezi de ce are zgomotele alea (evident) anormale ca nu iti plateste fabrica manopera e de toata jena. Cum naiba sa iti dai seama de provenienta acestora daca nu te uiti la masina? Pe baza unei actiuni de fabrica? Nici daca era racheta nu se proceda in felul asta...

 

Responsabil cu garantia in fata clientului este VANZATORUL, nu fabricantul.

Modificat de Hayate
Link către comentariu

(sincer sa fiu, eu nu inteleg de ce trebuie sa dureze atata si cred ca sunt mari sanse sa fie vreo duda la mijloc in sensul ca ori au trimis respectiva cerere mai tarziu, ori poate nu au trimis-o deloc, ori poate sunt eu paranoic).

 

Fiindca azi, joi, 3 Octombrie, e Ziua Unificarii, zi nationala in Germania si e (evident) inchis peste tot. Maine, fiind vineri, e zi-pod si e (din nou) inchis. Poimaine e sambata iar raspoimaine, duminica (ambele zile libere).

De-aia luni.

 

In alta ordine de idei, cred, nu sunt convins, ca de fapt tie iti place sa traiesti cu stres, asta-i elementul tau. :) Which is OK, da' mno, some people are creizi.

 

In o cu totul alta ordine de idei, americanii au o vorba misto: just because you're paranoid, doesn't mean that they're not out to get you :ninja:

 

@all: hai sa pastram topicul curatel, OK? ...ca deja au inceput sa apara "reporturi". Urmatorul post la care primesc "report" de pe topicul asta, ia warn+suspend.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Mda ... vedeti?! Unele lucruri au si explicatii.

Poate maine voi avea mai mult noroc decat azi. Eu ma mentin optimist.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!