Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Cand m-am plans de solutia de prindere eu m-am gandit ca pentru capacul din interior care acopera surubul de prindere a oglinzii ar fi putut sa adopte o solutie de clipsare in locul celei cu prinderea pe surub pozitionat sub fata de usa care sa fi permis extragarea respectivului capac fara demontarea fetei de usa.

Nu mi-am pus problema existentei unui surub la vedere.

 

Sau, daca era musai sa puna un surub, putea face o gaura in capacul respectiv, gaura mascata cu un dop.

Ma rog, nu mai conteaza. Asta este.

 

Faza este ca ieri am trecut pe langa doua filtre ale politiei in Bucuresti - erau doua, respectiv trei echipaje si cativa soferi opriti - si, desi la unul dintre ele s-a uitat un curcan lung la mine, nu m-a oprit nimeni. Cred ca am avut ceva noroc.  :)

Link către comentariu

se puteau lua de tine ca circuli fara elemente pe masina. stiu ca nici cu bara/far/usa lipsa nu e voie. (desi am mers fara bara spate cateva zile).

la oglinzi e vb si de siguranta rutiera...

primele dacii stiu ca nu aveau oglinda in dreapta :)

Link către comentariu

Da,da. Exact despre primele dacii vorbeam, si eu.

Dupa ce mi-am luat permisul am mers o vreme cu vechea dacie a alor mei. Si abia dupa vreo doi ani am schimbat oglinda de pe stanga, ocazie cu care am pus si pe dreapta. 

Link către comentariu

Totusi tu nu aveai nicio oglinda. Mai bine mergi cu supernova decat sa te chinui.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Nasol a fost acasa cand am incercat sa parchez si nu am avut in ce sa ma zgaiesc - eu parchez langa un perete vopsit argintiu metalizat fata de care este destul de dificil sa te orientezi si am nevoie sa ma uit in aglinda ca am un reper. M-am frecat nitel pana sa parchez cum trebuie.

 

Astazi insa am cedat, m-am facut baiat cuminte si am luat Dacia :) .

Link către comentariu

Astazi am facut plata catre cauciucuridirect pentru 4 bucati de Bridgestone POTENZA S001 215/40 R17 87W XL AO: 2218.4 lei.

 

Am platit fix ca la curve: inainte de livrare. Conditiile nu suna bine deloc avand in vedere ca termenul maxim de livrare este de 10 zile lucratoare si ca exista posibilitatea ca anvelopele sa aiba chiar si doi ani de la data fabricatiei.

Am cautat pe net si vad ca au fost si comenzi onorate in doua-trei zile si anvelope care au avut data fabricatiei chiar si in luna precedenta livrarii, asa ca ... am de gand sa fiu optimist. Avand in vedere ca nu este o urgenta voi astepta cuminte livrarea.

 

Profit de ocazie ca sa le multumesc celor care m-au sfatuit si m-au ajutat sa iau decizia asupra modelului.

Link către comentariu

Glumesti, nu ?! Cum dracu' sa nu primesc certificat de garantie?

 

Nu am vazut pe nici unul pe net sa se planga ca nu a primit factura si certificat de garantie.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Stii cum e, depinde de la cine iei. Si eu m-am dus la pomul laudat si n-am primit nimic.

Link către comentariu

Mda ... ce sa mai zic. A fost lectia noastra de re-maturizare.

Link către comentariu

Mai dragule domn Dun,daca ma intrebai si pe mine de acest tip de anvelopa.......il am eu pe BMW si cam " aluneca " in viraje luate asa cum iti place tie,sincer iti spun ! Sper sa fii multumit,abia astept sa ma contrazici !

Link către comentariu

Mai draga Fredy ... sper sa fie mai bune decat ar fi fost Hankook-urile. Dupa ce vor fi pe masina mergem undeva sa ne dam nitel si vedem atunci daca si cat de tare aluneca.

 

In seara asta am multe griji care ma ingrijoreaza:

 - vad ca pe site-ul de unde le-am luat apar acum la un pret mult mai mare decat cel la care le-am luat eu. Or fi epuizat stocul de d-alea mai vechi cu mine si acum le vand la pret de bisnitari pe cele noi?

 - vad ca in poza de prezentare apare o anvelopa ce pare ca nu are protectie pe janta. Cand le-am comandat eu era o poza cu un pneu care AVEA protectie pentru janta, in genul astuia. Sunt eu paranoic sau este prea tarziu pentru mine?

 

Avand in vedere ca tot am demontat oglinzile zic sa fac ceva constructiv. Iata codurile componentelor:

post-4613-0-66834400-1376083726_thumb.jp

 

corpul oglinzii - 2138.56.110/109 (un cod este pentru stanga si unul pentru dreapta)

semnalul - 6R0.949.102 F/101 F (in poza este primul de sub corpul oglinzii)

rama - 2128.35.374/373 (asta este cea care incadreaza oglinda)

carcasa - 2128.35.370/369

oglinda - 2128.34.354/353 (a mea este incalzire. Nici nu stiu daca exista vreun model fara incalzire ...)

ornament exterior - 6R0.853.274 A/273 A (asta nu apare in poza, dar este un triunghi care vine pe caroserie, in prelungirea corpului oglinzii)

post-4613-0-90490900-1376084259_thumb.jp

 

Oglinzile cred ca vor da bine pe masina. Maine o sa le montez.

Am dubii mari, insa, legat de masca din bara fata si de ochelarii proiectoarelor - nu cred ca va da bine atata luciu acolo in bara. Atat de mari sunt dubiile incat i-am zgariat prosteste astazi pe amandoi (unul mi-a scapat din mana pe jos, iar celalalt a cazut de pe masina cand incercam sa asamblez jucaria pentru poza). Maine o sa ii duc indarat sa ii revopseasca.

post-4613-0-21182600-1376084429_thumb.jp

 

In poza nu se vede prea bine, dar fagurii din masca nu au fost vopsiti. A zis mesterul ca nu ar fi iesit ceva ca lumea, ca nu s-ar fi prins vopseaua de ei si prin urmare nu i-a vopsit. Pentru moment refuz sa ma mai consum pe tema. Am sa ma pronunt dupa ce voi monta cele trei elemente pe masina.

 

Modificat de Dun
Link către comentariu

Arata foarte foarte bine din punctul meu de vedere,nu te mai consuma aiurea.Hai cu ele pe masina !

Cat despre anvelope,clar sunt superioare celor de la Hankook,din punctul asta de vedere stai linistit.

Link către comentariu

Freddy eu cred ca nu o sa aibe probleme cu anvelopele. Sunt foarte ok. Plus ca e diferenta majora de la 1,5 sau 1,6 tone, 245cp si tractiune spate la 1,2 tone, 105 cp si tractiune fata. Si Bridgestone Potenza am observat pe multe masini cu valente sportive si foarte sportive.

 

Si Bogdane, pune-ti reminder pe telefon "vezi ca am niste guta acasa in debara, trebuie sa o iau sa dau jos numarul sa il indrept si sa il lipesc omeneste la locul lui, ce mama naibii" :))

 

Au iesit frumos oglinzile.

Link către comentariu

Buss,omul este foarte pretentios,stiu despre ce vorbesc.

Sustin partea cu reminder-ul  :lol:

Link către comentariu

Hai lasa, nu mai fii suparat. Poate vor ajunge complet negre. Cine stie.

 

Am reasamblat masina. Oglinzile sunt la locul lor - mai putin un ornament exterior triunghiular caruia i s-a rupt o parte dintr-un piciorus de prindere si caruia i-a facut Florin o lipitura inginereasca - la fel ca si fetele de usi. Arata de mare exceptie. Mie imi place cum a iesit si cum se vede.

 

In bara, am montat doar ochelarii, asa zgariati cum sunt (pe masina nici nu se mai vad zgarieturile asa ca mari sanse sa ramana asa cum sunt). Masca ... mai incolo ca trebuie data bara jos. Si ... cred ca va ramane asa lucrarea asta, ca pare ca arata bine. Florin cel putin mai avea nitel si se tavalea pe jos de placere admirand ce-a iesit.

 

Este cazul sa ii multumesc lui Florin pentru ajutor si disponibilitate. Si lui Focus pentru lipeala cu service-ul unde am vopsit piesele.

Link către comentariu

Astazi nu am apucat sa fac nimic legat de Polac.

Prin urmare ... am doar o poza cu ornamentul tringhiular pe care inca nu l-am montat. Este cel de pe stanga (6R0.853.273.A).

post-4613-0-21056100-1376256918_thumb.jp

 

Avand in vedere acest lucru, la informatiile din postul 512 mai trebuie adaugat ca pe partea stanga sunt codurile impare, in timp ce pe dreapta sunt codurile pare.

Link către comentariu

Am apucat acum sa montez respectivul ornament pe masina.

 

post-4613-0-23051800-1376296645_thumb.jp  post-4613-0-89414200-1376296646_thumb.jp

post-4613-0-78474900-1376296645_thumb.jp

 

post-4613-0-30242100-1376296646_thumb.jp

 

N-o fi Polacul meu Maur vreo mare scula de masina, dar mie imi pare ca arata binisor.  :D

Link către comentariu

Nu stiu, este ceva ce nu-mi place. Poate sa scoti autocolantul de pe capace?

Link către comentariu

Iti spun eu ce nu it place: banda aia argintie de pe capac care vin lipita de rama din jurul sticlei. Profilul capacului are o buza acolo. Daca as putea sa vopsesc buza aia neagra atunci poate ca as putea pastra o portiune argintie pe capac. Ori asa cum este acum, ari cum era inainte.

 

Rave, asta este pasul urmator: sa colantez tot capacul sa vad cum vine.

Link către comentariu

Am trecut acum, inainte de serviciu si am lasat ochelarii proiectoarelor si grila centrala la Kaf sa imi puna folie transparenta pe ele. O sa le iau miercuri inapoi.

Desi nu am conturat un plan, ar fi o treaba daca as reusi sa montez grila aia saptamana asta. Ideea este ca trebuie sa dau bara jos ca sa o scot pe cea veche.

 

Tocmai ce am primit si confirmarea celor de la cauciucuridirect pentru plata pe care am facut-o vineri, la ora 14, direct in contul lor bancar. Le-am dat pe mail la vineri la ora 15 OP-ul, dar nu mi-au putut confirma ca au primit banii in aceeasi zi - sincer, nu inteleg de ce. Abia azi la 12:45 mi-au confirmat ca au primit banii. Urmeaza sa ma anunte cand vor pleca anvelopele spre mine.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!