Jump to content

Privacy Glass vs Jaluzele (electrica spate+manuale in usi)


MihaiMihai
 Share

Postare recomandată

Imi configurez o masina si am ajuns la partea cu protectia solara in masina (cei doi baieti ai mei titularii locurilor din spate imi reclama vara ca soarele ii deranjeaza la drumurile lungi). Ca pret ies mai ieftin (nu cine stie ce, vreo 60 EURO) cu Privacy Glass dar nu am mai condus niciodata o masina cu geamuri fumurii si nu stiu cit de mare este disconfortul noaptea si in zilele intunecate versus confortul din timpul verii (BTW, au vreun efect in reducerea radiatiilor termice si deci al caldurii din masina?). cu jaluzelele scap de problema lipsei de lumina seara dar imi dau seama cit de bune sunt atunci cind bate soarele. O sa incerc sa caut masina de drivetest cu PrivacyGlass dar nu cred ca am sanse prea mari asa ca intreb si eu aici daca exista vreun posesor de Passat (B6 sau B7) care poate sa-mi dea ceva feedback sa pot lua o decizie. Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata un VW cu Privacy Glass, transparenta este mult mai mare fata de arhicunoscutele folii, am mers cu masina din poza (atat ziua cat si noaptea) din pct. meu de vedere nu e deranjant cu acele geamuri, din interior pe timp de zi e placut cand bate soarele direct in geam si nu se mai simte acea caldura in dreptul geamului.

picture088k.jpg

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jaluzele sunt foarte ok...la inceput mi-a trb putin sa ma obisnuiesc cu ele cand dau cu spatele dar acum nu pot sa stau cu ele coborate.Nu prea am mers in spate dar au un mic minus...cele de pe lateral nu acopera in totalitate geamul,ramane putin loc in dreptul in care tii capul pe tetiera si mai patrunde cate-o raza de soare (sper ca ati inteles ce am vrut sa spun),tin sa mentionez ca sunt optiune din fabrica.Eu le am pe B6,poate pe B7 s-a mai schimbat putin.

Modificat de Alexutzu_vl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dani_stefan23

Eu am folie cu transparenta 5%, mai greu este la inceput noaptea, dar te obisnuiesti. ziua cel putin daca e si soare stai foarte bine in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile au 65% absorbtie a luminii, asta inseamna ca au transparenta 35%? Cred ca cea mai buna idee ar fi sa stau in 2 masini cu cele 2 optiuni (pentru cea cu jaluzele se rezolva, mi-am adus aminte ca si-a luat un coleg una asa), ramine sa mai gasesc una cu PrivacyGlass si sa iasa o data soarele asta!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Privacy Glass merita este foarte bun. Ia in considerare ca noaptea te ajuta si prin atenuarea luminilor din spate.Nu impiedica vizibilitatea la dat inapoi, iar un geam colorat oem este peste orice folie pt ca nu doar ca retine radiatiile luminoase, dar retine si din cele infrarosii (responsabile pentru caldura). Puncteaza si la estetic, mai ales daca alegi o culoare mai inchisa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu privacy glass la B7 si pot sa ti spun ca nu incurca absolut deloc la dat cu spatele sau alte manevre, vizibitatea este f ok

In ceea ce priveste protectia solara eu am masina din octombrie incoace, plus ca nu am stat niciodata in spate...fara sa fi avut vreodata jaluzele, doar parerea mea, cred ca sunt mai bune pentru a atenua razele soarelui ( sau clasicul prosop fluturand la geam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin din ce in ce mai mult spre PrivacyGlass, singura problema pe care o mai am este ca o data aleasa nu mai am cale de intoarcere (barem la jaluzele le dau jos daca nu-mi plac seara :) !). Masina o sa fie maro (black oak brown metalic) cu tapiterie maro si bej pe partea centrala, cu piele Nappa pe scaune confort fata, plansa bord maro si plafonul bej, daca pun PrivacyGlass cum o sa mai poata fi admirata frumusetea de masina?! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede in masina, nu e opac. Faina combinatia, greu de intretinut, dar superba.

Atentie sa nu fie admiratori nocturni care sa vrea un suvenir.

Cum arata cu privacy glass culoarea aleasa http://www.motor-talk.de/bilder/black-oak-brown-metallic-bilder-g45049777/halbschatten-i204350503.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceasta opțiune pe mașina si face toți banii,plus ca atunci c

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego, multam pentru poze, sunt exact ce-mi trebuie, @TVS, ai avut/condus o masina cu PrivacyGlass ca sa poti sa le compari? Jaluzelele care stau in usile laterale spate nu se murdaresc in timp de la combinatia praf si apa care intra de la ploaie sau de la spalatorie? Am mai pus pe ea parbriz incalzit si cu protectie la radiatii infrarosii, pachetul cu Bi-Xenon si cel cu volan/alarma/tempomat/parkassist, pachetul Ambient si oglinzi rabatabile electric. O sa mut Zenec-ul NC-2010 de pe actualul B6 deoarece se potriveste perfect (are luminile de la butoane de culoare alba si se potriveste cu noile culori din B7!) si dupa ultimul update de firmware merge excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa stai linistit cu jaluzele nu se murdaresc....cred ca depinde si cat de mult ai grija de ele,eu cu 200mii km sunt ca noi si nu exagerez cu nmk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceasta optiune ,privacy glass, si o consider foarte utila luand in considerare mai multe aspecte:

1. confortul copiilor, pot dormi in spate fara a fi deranjati de razele soarelui

2. in cazul in care uiti un bagaj pe bancheta spate, nu atrage atentia vreunui "binevoitor"

3. si de ce nu...estetic arata chiar foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca sunt foarte bune la soare, pe mine ma ingrijora doar condusul noaptea (manevrele de parcare in special si atunci cind e nevoie sa te asiguri din stanga spate) si eventual in zilele intunecate de toamna-iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Am privacy glass si ma bucur ca n-am configurat masina cu jaluzele, tocmai din cauza ca jaluzelele reduc mult din vizibilitatea in spate care oricum nu e stralucita la B7. Cu privacy glass dinauntru nu se observa (aproape) nici o diferenta fara de geamurile fata (la mine sunt cele izolate fonic). De afara nu se vede prea mult in masina, si asta e tocmai ce imi doresc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

O singura observatie, in completare: jaluzeaua lunetei, cea care se ridica-coboara electronic, cateodata este necesar sa fie coborata noaptea - pe de o parte, ea insasi nu filtreaza suficient anumite lumini dereglate ale celor din spate, incat sa nu deranjeze, pe de alta parte, afecteaza capacitatea de filtrare a oglinzii centrale. Desigur, daca aceasta exista in varinata electrocroma.

P.S.: IMHO, cu privacy glasses aspectul exterior al masinii este influentat negativ, datorita diferentei de culoare dintre geamurile fata si cele din spate. Personal, nu imi place si nici nu voi comanda vreodata aceasta extraoptiune. Jaluzele se pot ridica sau cobora, in functie de necesitate (evident). Nu influenteaza prea mult vizibilitatea din interior catre exterior, sunt eficiente pentru scopul initiatorului topicului si cum mult mai eficiente prentru combaterea privirilor curioase din exterior catre interior.

In plus, cu ceva ani in urma, aceasta reprezenta o extraoptinue intalnita doar pe clasa de lux. Ionizatele si foliatele care imita ireprosabil originalul poate avea oricine. Jaluzele, mai putin. Doar daca preferi un aftermarket "reusit" cu ventuze. :)

Recomand jaluzelele. :cool:

Modificat de Timeless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!