Jump to content

Golf 6 - 2.0 TDI 140 cp - 2011


sintaxxa

Postare recomandată

Va salut pe toti posesorii auto, indiferent de marca si model.

Am amanat deschiderea unui post pentru simplu fapt ca a lipsit timpul. Acum se pare ca trece timpul si nu reusesc sa notez in scris evenimentele avute cu aceasta. Asa ca voi incepe aici. Sper sa fie de ajutor, macar informativ unora dintre voi.

Motivul achizitiei autoturismului: a fost nevoie de o masina pentru drumuri putin mai lungi. Initial am avut un VW Gold 5 1.4FSI, 90cp - 2005. Masina de care am fost extrem de multumit si care m-a purtat in multe colturi ale Europei. Achizitionata SH in urma cu 2 ani pe cand avea 66.000Km, masina a fost vanduta recent cu 139.000Km la bord: rezultand peste 70.000Km in doar un an jumatate de folosire. Desi mi-a parut extrem de rau a trebuit sa ma despart de ea. Motorizarea respectiva este ideala unei folosiri cu preponderenta urbana. Eu am gonit-o mai tot timpul pe autostrazi... O masina care nu e folosita se degradeaza mai rapid decat una utilizata cel putin saptamanal. Ii urez actualului proprietar sa abia parte de ea cel putin la fel cum am avut eu.

Masina este un VW Golf 6 2.0 TDI, 140cp - an 2011 cumparata SH din motivul simplu: cel al pretului de achizitie.

Masina a fost achizitinata de la dealer din Germania. Conform spuselor lor a fost folosita ca masina de reprezentanta (de servici sau test-drive?!?). In momentul preluarii, masina avea in bord 8400km.

A urmat aducereea masinii pe roti in tara (cauciucuri de iarna cumparate de la acelasi dealer... pentru ca nu au sarit cu nici o oferta in pretul initial), moment in care am aflat ca am senzori de presiune in pneuri... :) Si in final inscrierea masinii in romania. Taxa de prima inmatriculare/mediu = 250 euro.

Descriere:

  • Motor 2.0 TDI, 140cp
  • Cutie de viteze manuala 6 trepte
  • Culoare: United Gray
  • Climatronic
  • euro 5

Dotari:

  • Servotronic, ASR, ESP si ABS
  • Cruise Control
  • 8 airbaguri (include cea pentru genunghi sofer)
  • Calculator de bord: Multifunction Display Plus
  • Sistem audio: Radio CD RCD510 cu Magazie 6CD si 8 difuzoare; AUX-IN (pe care nu l-am observat pana in acest moment)
  • Geamuri electrice: fata-spate (izolare termica, cele din spate sunt intunecate in proportie de 65%)
  • Oglinzi electrice, incalzite, pliabile si cu lumina ambient
  • Lumini de ceata, Daytime Running Lights(DRL), Asistent Coming Home - Leaving Home
  • Scaune Comfort: sofer si pasager incalzite, cu ajustare pe verticala si suport lombar. Imbracate tapiterie+alcantara
  • Volan Multifuntional imbracat in piele, ajustabil
  • Schimbator de viteze si maner frana imbracate in piele
  • Senzori de ploaie, Senzori parcare fata-spate, Senzori presiune pneuri, Senzori asistenta faza lunga
  • Asistent urcare in panta
  • Oglinda interioara retrovizoare heliomata
  • Spalatori faruri cu duze incalzite
  • Cotiera fata-spate; pedalier aluminiu; lumini interioare ambient; luminare LED placuta inmamtriculare; ISOFIX
  • Pachet fumatori
  • Jante aluminiu diametru 16"
  • Roata rezerva de dimensiuni normale (a micsorat considerabil volumul portbagajului)

</p>

Autoturismul m-a costat 16.500 euro. Plus cheltuielile suplimentare de aducere in tara si inscriere.

Masina are in acest moment 14.000Km in bord.

Avand in vedere ca este folosita in proportie de 70% in afara tarii, inregistrez un consum mixt de 5.7 - 5.8.

Pozele atasate fac parte din cele oferite de dealer la cumparare (ciudat ca nu am reusit pana acum sa ii fac mai multe poze) precum si unele din vremea cand astepta cuminte numerele definitive:

post-66797-0-38694500-1331202780_thumb.j

post-66797-0-95626200-1331202815_thumb.j

post-66797-0-60320800-1331202829_thumb.j

post-66797-0-92971000-1331202837_thumb.j

post-66797-0-36879900-1331202849_thumb.j

post-66797-0-71550400-1331202891_thumb.j

post-66797-0-60924400-1331202907_thumb.j

post-66797-0-69375900-1331202924_thumb.j

Link către comentariu

Super exemplar! Culoare frumoasa, masina dotata foarte bine, motorul face toti banii...sa o stapanesti sanatos si sa iti poarte noroc milioane de km! :)

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si fara incidente, o intrebare : de ce are oglinzile negre?

Link către comentariu

Frumoasa si dotata! Sa o stapanesti sanatos, fara incidente si km fara limita. Ai planuri cu ea? :D

Modificat de micnea
Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si fara incidente, o intrebare : de ce are oglinzile negre?

Si ele si pedalele de aluminiu cred ca au fost puse de dealer ca sa arate masina mai bine...

S-o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru urari. Nu stiu daca masina va atinge sub mine 1 milion de km :), dar a inceput cu dreptul sa puna km pe ea.

@kadettro: Rave are dreptate. Masina a avut din fabrica oglinzile negre precum si pedalele din aluminiu. Pana in acest moment singurul lucru care l-am adaugat eu a fost motorina din rezervor.

@Calin: Da. Motorul il simt. Mai precis nu simt cum ajung tot la 180 si apoi trebuie sa decelerez urgent... radare sau control video! E o trece destul de mare de la 90 la 140 cp.

Am uitat sa specific ca are suspensie sport(cred), deoarece simt toate pietrele din rinichi cand o conduc pe plaiurile mioritice... si nu numai. Pana acum am visat la asa ceva, nestiind cu ce se mananca. Acum stiu.

Link către comentariu

AUX-IN (pe care nu l-am observat pana in acest moment)

Mufa de AUX trebuie sa fie ori in torpedo, ori in cotiera centrala, pe peretele dinspre bord.

Link către comentariu
Master_Blaster

Felicitari pentru achizitie, e f frumoasa si f bine dotata, sa te poarte cat mai multi km.

@Rave Inca un Golf nemtesc cu multe optiuni ciudate, pentru ro.

Accente gri pe bord, pachet crom complet, senzori fata spate, dar fara camera, oglinzile negre.... E un TL care e dotat peste HL doar ca nu are stopurile fumurii.

Nu ai suspensia sport, ai suspensia nomala, uite cum arata masina mea cu supensie sport si jante pe 16: http://imageshack.us/photo/my-images/11/p1000373vm.jpg/

Cand va aud ca va plangeti ca e prea rigida masina ma simt si prost, eu consider masina mea f pufoasa cu tot cu supensia sport si jante pe 17. :(

Link către comentariu

Eu cred ca e HL. Avand in vedere ca are si LED-uri la numar, probabil a avut stopuri LED care au fost date jos de dealer.

Si foarte multi nemti iau modelul standard si incep sa adauge doar optiunile de care au nevoie...

Si da, nu pare ca are suspensie sport. Intalneste-te cu cineva prin TM si vezi ce inseamna suspensie sport. Ca inaltime pare normala...

Link către comentariu

@Rave & @Master_Blaster: Din pacate nu stiu daca este TL sau HL, nu e specificat nici in contract. Nu am intrebat cand am achizitionat-o.

Referitor la parerea mea de suspensie sport. Masina anterioara a fost un G5, suspensie normala, cu care treceam foarte lin peste drumuri mai putin bune. In familie mai exista un G6 1.2 CL de asemenea cu suspensie normala (jante de 15") in care se simt la fel de lin trecerile peste gropi/denivelari/piatra cubica. Ai un oarecare confort si nu esti zdruncinat.

Aceasta masina insa prezinta o suspensie mult mai dura decat orice am incercat pana acum (adevarul e ca nu m-am suit intr-o masina cu suspensie sport). De aici banuiala mea. Stabilitatea in curbe este simtitor imbunatatita, fata de G5 (pe care o consideram una din cele mai stabile masini la vremea in care era proprietatea mea). Am condus cateva zeci de mii de km masini inchiriate de serviciu, pot spune mai scumpe decat G5, (ex. Audi A4 2010; Skoda Superb 2011; Passat Break 2011 etc) si nicicare nu mi-a oferit stabilitatea lui G5 in curbe.

Daca este posibil sa aflu in vre-un fel anume ce fel de suspensie se afla pe masina (normal sau nu) va rog sa imi spuneti.

PS: Da. Am vazut configuratii foarte ciudate in Germ, fata de ceea ce mi s-a oferit la reprezentanta din Romania. Probabil fiecare isi gestioneaza in mod separat ofertele.

Link către comentariu
Master_Blaster

Daca poti posteaza codurile cu dotarile masinii sunt in portbagaj lipite de tabla si ar mai trebui sa fie o eticheta in cartea de service pe primele pagini codurile sunt cele de productie si arata exact ce a avut masina din fabrica. Poate tdi-urile sunt mai rigide ca sa compenseze kg suplimentare ale motorului.

Link către comentariu

Daca are deja 14.000 km, trebuie facuta revizia de 15.000 / un an , pentru ai pastra garantia . Nu o sa-ti apara avertizarea de service in BC , pentru ca in D e posibil ca prima revizie sa fie la 30.000 / 2 ani !

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme !

Link către comentariu

@caddy.fan: E adevarat, in computerul de bord mi se arata ca mai am de parcurs 15.000km pana la urmatoarea revizie. Revizia am sa o fac la 30.000km (probabil ca fiind prima o voi face la 25) in Austria sau Germania la reprezentanta VW, masina fiind folosita intr-o proportie mai mare de 70% in afara tarii noastre. Asa am fost sfatuit de cand am cumparat-o pentru a nu pierde garantia. G5 l-am servisat numai in afara tarii(cu o singura exceptie) si am fost mai mult decat multumit de munca depusa la reprezentantele VAG precum si service-uri autorizate VW. Ti se ofera 1 an garantie pe munca depusa si piesele schimbate pe masina. Mi se pare cel putin decent.

@Master_Blaster: am sa caut codurile si le postez.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, arata foarte bine.

Are multe dotari, eu zic ca este Highline (mai putin stopurile), sa nu fie o editie speciala.

Se anunta modificari in viitorul apropiat?

@GTD: A zis ca16400euro + cheltuieli de aducere si inmatriculare

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego: Masinii ii lipseste un element de baza (care mi-am dorit sa il am): modul bluetooth pentru telfon incorporat in computerul de bord si cu afisaj in bord/RC510 a apelantului, posibilitate de apelare a contactelor din agenda telefonului etc

Daca ar fi sa enumar ceea ce mi-as dori ca masina sa aibe pe viitor ar fi:

  • Modul Bluetooth pentru telefon
  • V-Protector
  • Camera marsarier (moft pentru ca senzorii si cu oglinda dreapta care se lasa jos isi fac extraordinar de bine treaba)
  • Folie neagra/carbon pe plafon (moft)
  • Stopuri OEM cu led (asemanatoare celor de R - intunecate)
  • Proiectoare xenon OEM
  • si poate o alarma cu pager.

Modeste dorinte. Internele vor ramane pentru o perioada asa cum sunt. Cel putin pana iese din garantia simpla de 2 ani (nu mi s-a acceptat extinderea garantiei: germanii au spus ca extind doar daca o inmatriculez la ei, romanii ca nu o extind pentru ca nu am cumparat-o de la ei :ceuameni: . In concluzie am ramas cu 400 euro in buzunar.)

Modificat de sintaxxa
Link către comentariu
Master_Blaster

Tu dai o fuga in Ungaria pt revizie, probabil pt tine merita? Daca as fi in locul tau i-as face totusi o revizie dupa 15000km, nu-i strica niste ulei proaspat nu stii cum a fost condusa aia 8400km.

Link către comentariu

@The_Ego: A mai instalat cineva de pe forum acest kit de bluetooth (http://www.kufatec.d...asic-Plus-.html )? Urmeaza sa ma interesez la reprezentanta cat cost unul + montajul, dar si daca accepta sa aduc eu piesele componente.

@Rave: Ce altceva afara de acea camera mai e nevoie?

@Master_Blaster: Este rentabil pentru mine sa fac revizia oriunde in Europa (in special acum in garantie). Si nu costurile mai mici sunt elementul de baza ci calitatea lucrarii + garantia oferita (nu vreau sa aduc aici vreo ofensa baietilor seriosi care lucreaza in service-urile din Romania). Ai dreptate; voi face revizia mai devreme de 30.0000km. Probabil 20. Am sa ma uit astazi la cum arata uleiul.

Link către comentariu

Pachetul din link contine tot ce ai nevoie pentru instalatie. Mai ai nevoie doar de un HeadUnit - RCD 510 cu intrare video sau RNS 510.

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!