Jump to content

Problema lampa frana centrala / suplimentara spate - sedan


tamango
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Este vorba despre lampa de frana suplimentara situata in habitaclu - nu se mai aprinde.

Lampile spate stanga/dreapta sunt in regula. Nu ma pot gandi decat la siguranta (desi nu cred ca este una separata) sau la lampa in sine care ar putea fi defecta.

Aveti vreo sugestie, sau i s-a mai intamplat cuiva?

Ma uit la capitonajul acela din spate de deasupra lunetei si parca nu m-as apuca sa trag de el fara sa stiu ce fac.

Nu am Elsawin, poate poate posta cineva procedura de scoatere a lampii, as verifica asa daca se alimenteaza, daca are masa etc. Eventual as alimenta-o separat la un 12Vcc sa vad daca se aprinde.

Nu stiu nici daca sunt becuri sau LED-uri.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage in jos de acea bucata de plastic, cea cu care se termina capitonajul si o sa ai acces la stopul central! Partea in cauza este prinsa in clipsuri, nu prea ai ce sa rupi/strici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, incerc dupa amiaza, sper sa fiu suficient de indemanatic sa nu rup clipsurile acelea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat, multumesc D@ny!

Am desfacut relativ usor capitonajul. Masurat tensiunea in mufa la apasarea pedalei de frana, totul in regula. Am facut bucati lampa, pe care am reusit si sa o ciobesc un pic in zona sinelor pe care culiseaza in suporti. Am gasit o lipitura rece la piciorusele de alimentare a montajului cu LED-uri SMD. Am lipit din nou, am alimentat, s-a aprins. Am lipit si ceea ce am rupt din carcasa iar maine pun lampa la loc. De cumparat era o gramada de bani, chiar de la dezmembrari ;)

Modificat de tamango
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!