Jump to content

Farurile cu xenon OEM nu fac secventa de reglare


helldriver
 Share

Postare recomandată

Salut colegi.Pentru passat b5 îmi trebuie calculator  cu reglaj static sau cu reglaj dinamic(pt.reglaj faruri) . Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei sa faci,  despre ce e vb ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti raspunda dupa ce invata sa scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin  vreu sa-mi pun faruri cu xenon  cu spalatoare faruri si autoleveling,de acea am intrebat  de modulul de autoreglare (intre timp am aflat,am fost blocat si nu am putut sa-ti raspund) .

On 20.12.2017 at 8:03, C o s m i n a scris:

O sa-ti raspunda dupa ce invata sa scrie

Cosmin nu inteleg ce vrei sa spui si de ce ma-i pedepsit,este a doua oara.Prima data am inteles ca am incalcat regulamentul dar acum?

Modificat de leon79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare colegi!

Ieri am reglat manual si eu farurile cu reflofarul. Desi facea secventa de autoleveling, cand eram 4 persoane in masina, bateau cam in sus.

Azi am incercat sa fac basic settings si imi da AFS failure si nu o pot face. Daca sterg eroare nu ramane nimic aprins.

M-am uitat pe valori si le afisez mai jos.

Sa fie senzorul fata dus?

Multumesc

20190122_115033-800x600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am ascuns postul si data trecuta. Posteaza in aria potrivita. Aici e Passat B5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna la toata lumea. Am citit acest topic cap coada si am vazut ca 2 dintre useri au intampinat la un moment dat o problema cu care ma confrunt si eu acum, dar se pare ca nu au relatat nci o rezolvare. Masina in cauza este un b6 cu bixenon OEM , de ceva zile farurile nu isi mai fac reglajul automat, faza scurta ramane la 2-3 m infata masinii iar imi bord imi apare AFS INNOPERATIVE. Am verificat cu vcds-ul, in Xenon Range imi spune sa verific ELECTRIC SUSP. (masina are DCC) acolo imi spune ca senzorul de pe fata dreapta G78 este OPEN OR SHORT TO PLUS. Am schimbat senzorul iar problema s-a remediat pentru 2 zile. Acum am iara eroarea si faza scurta la 2 m in fata masinii. Am verificat mufa care intra in senzor si este ok. Va rog daca puteti sa ma ajutati!!!!  O seara faina!!

Modificat de vento-fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeași eroare,  senzor g78 open or short to plus. Chestia ciudata este ca valoare pe measuring block la senzor este fix 30.8%, acasta valoare rămâne și în cazul în care deconectez efectiv senzorul sau mișc poziția parghiei. 

Modificat de vento-fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzor defect sau fire intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde duc firele de la senzori, la modulul farurilor sau DCC? Unde sunt localizate aceste module? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, vento-fan said:

Unde sunt localizate aceste module? 

modul DCC - in portbagaj, contraaripa dreapta. Modul AFS - sub torpedou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Bazat pe diagnoza din pozele atasate, care credeti ca este de fapt problema? Pe ce ar trebui sa ma focusez mai exact ??

B2A82DF6-6239-497E-BDCB-152B10A5A0EA.jpeg

CEBBB388-B4E6-4F7F-B29C-EC3EBE95502E.jpeg

CC0E5190-8F8D-4E26-8A91-B5A62CFE3D00.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor nivel fata stânga, defect. Da jos roată, verifica cablajul. Dacă este ok, schimba senzorul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,tocmai ce am facut si eu trecerea de la halogen la xenon. Insa cand incerc sa le fac invatarea pozitiei 0 nu imi citeste nimic pe canalul 01 sau 02 cand incerc sa le fac pozitionarea.IMG_20190605_175417.thumb.jpg.64fe9628db328bb9bce83135ab086396.jpg

IMG_20190605_175959.jpg

sdadsa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.95 MB, Al Bundy sa pui 3 poze in ziua de azi e cam greu. Ultimele 2 poze cea cu voltajul senzorilor si eroare aceea când intru pe grup 01 sau 02 sa le fac reglajul voiam sa le pun. Fa abstracție de prima poza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cum ai pozitionat bratele de la senzori, avand in vedere valorile extreme care le ai.

Tot asa, nu are legatura capacitatea de stocare a pozelor pe forum, cu faptul ca luceste ecranul laptopului folosit, focalizarea telefonului....  si nu ca se vede clar.... asta off topic. Dar, se intelege...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am arcurile Eibach pro, coboara vreo 3 cm. Posibil din cauza asta. Ma gandeam ca este defect senzorul spate avand in vedere valoarea mica. Off topic, fac azi o poza mai ok (daca ajuta) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i pace, nu e nevoie de alta.

cand duci cursorul pe valorile din casutele aferente senzorilor, o sa vezi marja in care lucreaza.

Verifica sa fie bine pozitionate parghiile acestora, sa nu fie una invers. Oricum, la ce diferenta vb tu, de 3 cm suspensie, trebuie modificate parghiile, pentru a lucra in grafic, sistemul de leveling

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin, o sa verific astăzi. Daca nu reușesc , o sa iti fac o vizita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare

Am o problema la al meu Passat B5.5. 

Am 2 erori 01539 - Headlights not adjusted si 00776 - Level control Sustem senzor: Left Front (G78) - open or short to ground

Am verificat continuitatea firelor din fata pana la modulul din portbagaj - sunt ok

Am schimbat senzorul pe fata cu unul nou si fata de cel care a fost initial pe masina asta, indica 0.21V in loc de 0.02 V.

Daca misc tija senzorului pe zona cum ar lucra el cand este atasat de bratul suspensiei nu se modifica voltajul la senzor si eroarea nu se sterge, dar daca o intorc in pozitia opusa de lucru (adica la 180 grade de cum ar lucra el in mod normal) se modifica voltajul indicand valori de la 1,xx V pana la 3,xx V si eroarea 00776 se sterge si nu mai apare.

Binenteles ca nici ajustarea farurilor nu o pt face, banuiesc din cauza ca am eroarea 00776 (am urmat pasii descrisi de colegi prin posturile de la inceputul topicului).

Ma gandeam sa iau si senzorul de pe spate si sa il pun pe fata si invers.

Altceva nu mai stiu ce sa ii fac.

O idee ar fi bine-venita.

Multumesc

20191119_185030.jpg

20191125_202215.jpg

20191125_202540.jpg

20191125_202547.jpg

Modificat de adij
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este montat gresit, si pozitia de lucru este cea care o descrii tu ca fiind cea opusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!