Jump to content

Farurile cu xenon OEM nu fac secventa de reglare


helldriver
 Share

Postare recomandată

Buna baieti,

 

Am un Passat din 2002 cu faruri bixenon, iar la mine in farul din dreapta lupa nu este  aproximativ in mijlocul locasului, ci este deplasat destul de mult in dreapta, aproape ca freaca marginea. Nu am probleme deocamdata cu auto-leveling-ul, dar ori de cate ori o face, tot acolo revine.

In farul din stanga sta perfect la mijloc.

Dupa parerea voastra e normal, sau trebuie reglat?

 

Lumina bate destul de ok, dar ca si aspect nu imi place cum sta.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

De cateva zile incoace xenoanele mele nu-si mai fac secventa de reglare. Am scanat cu VCDS-ul, senzor stanga fata defect, schimbat, scanat din-nou, sters erorie... si la fel. Poate sa fie si senzorul asta defect? Sau poate sa fie altceva defect? Sugestii? Pareri?

 

Wednesday,04,February,2015,12:51:59:55062
VCDS Version: Beta 12.10.3
Data version: 20130228
 
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
 
                Address 55: Xenon Range       Labels: 4Z7-907-357.lbl
Control Module Part Number: 4Z7 907 357 
  Component and/or Version: dynamische LWR       D09
           Software Coding: 00007
            Work Shop Code: WSC 05313  
                      VCID: 040C3B7A14CC093EABD
2 Faults Found 
 
01539 - Headlights Not Adjusted 
            35-00 - -
00776 - Level Control System Sensor; Left Front (G78) 
            31-00 - Open or Short to Ground
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la senzor la controlerul de xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la senzor la controller adica de la senzor pana la controllerul din portbagaj? Ca mai citisem si de ceva fire de la senzor spre farul stang.

 

Edit: am schimbat bieleta antiruliu de pe partea stanga, si dupa aceea am observat ca farurile nu-si mai fac secventa de reglare. 

Modificat de sheicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la senzor la controler, ca acolo este legat senzorul, nu in calc de la far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin verificat te referi la continuitate, da? Toate firele ar trebui sa mearga in controller?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, firele duc in calculatorul de leveling - cel din contraaripa portbagaj, la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat firele, toate cele 3 duc in spate.

 

Am mai patit ceva asemanator mai demult, cand am schimbat o roata. Dupa ce am pus totul la loc, xenoanele nu se mai reglau. Am dat un auto-scan, sters erorile, si gata.

 

Acuma am schimbat o bileta la roata stanga, aceeasi problema, dar nu dispare daca sterg eroarea.

 

Screen%20Shot%202015-02-04%20at%2015.47.

Modificat de sheicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi nu ajunge tensiune la senzorul din fata. daca ai alimentare in mufa senzorului, atunci posibil ca acesta sa fie defect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred la fel, ca problema in sine este una de conectivitate si nu de senzor. Masoara continuitatea firelelor cu aparatul de masura si vezi ce rezultate obti. Mai mult ca sigur ai un contact imperfect pe undeva intre senzor si calculatorul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat continuitatea din mufa in mufa, ele 3 fire sunt ok. Am suflat cu aer mufa de la senzor, curatat de orice impuritate, aplicat WD40, uscat, iarasi aer si montat. Si la fel face.

 

Nu stiu ce relevanta are, sau daca e normal sau nu sa faca asa, dar daca scot mufa din senzor si scanez cu VCDS-ul, imi da eroare pe controller (cel din portbagaj). In Measuring Blocks am 0,02 V atata pe senzorul din fata cat si pe cel din spate. Asta doar cand am senzorul din fata lipsa. Cand pun inapoi senzorul si rescanez, eroarea de controller dispare si apare cea de la senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01537 - Vehicle Level Sensor Supply Voltage: Signal Outside Specifications

 

Asta aparea doar cand senzorul fata era deconectat. Conectez senzorul, imi apar 3 erori (cele 2 mai sus mentionate si aceasta), sterg erorile si raman doar cele 2. 01537 dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Sheiku - lângă bieleta pe care ai schimbat-o, stg fata, pe brațul inferior, nu era si un colier/clema cu o chestie de tipul unei bielete f mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, colierul metalic tine bieleta (articulatia de plastic) senzorului. Cred ca despre asta vorbesti. Aia nici macar nu atins-o atunci, decat cand am schimbat senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01537 - Vehicle Level Sensor Supply Voltage: Signal Outside Specifications

 

Asta aparea doar cand senzorul fata era deconectat. Conectez senzorul, imi apar 3 erori (cele 2 mai sus mentionate si aceasta), sterg erorile si raman doar cele 2. 01537 dispare.

 

cu VCDS-ul, pe modulul de xenon, in blocurile de masura, vezi ce voltaj afisaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

 

La mine farul din dreapta nu imi face auto-leveling, am scanat cu Vag-com-ul, nu am nici o eroare, din experienta voastra ar fi motorasul de vina?

Si inca o chestie, la reglaj manual am 3 suruburi, 2 unul sub altul in dreptul lupei xenon, iar al treilea pe la mijlocul farului. Eu stiam ca cu al treilea se regleaza faza lunga, dar unul de la service autorizat mi-a zis ca faza lunga nu se regleaza separat la B 5.5. Ce parere aveti?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza lunga se regleaza separat la B 5.5 doar la farurile cu xenon, bineinteles OEM. Cele 2 suruburi din dreptul lupei regleaza pe inaltime, cel de jos si stanga-dreapta, cel de sus. Cat despre autoleveling ar trebui vazut ce este in far, posibil sa fie ceva rupt daca spui ca nu ai eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pavy, ma gandesc ca asa ii si la bixenon OEM reglatul fazei lungi separat, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Nu stiti cumva, daca se gaseste separat de cumparat acele capace de protectie la farurile bi-xenon B 5.5, care sunt in spatele lupei de xenon, care acopera becul si motorasul de autoreglare? Daca da, imi puteti scrie un nr. cu care pot sa il identific la reprezentanta, eventual un pret?

 

Am un capac spart, pe acolo imi intra apa, si motorasul de autoreglare s-a stricat, mi-e frica ca se va strica tot ce tine de electronica in far.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca nu gasesti codul poti sa mergi direct la ei si sa le spui ca vrei capacul de la faza scurta a farurilor cu xenon pe partea care iti trebuie si comanzi. Legat de pret nu stiu sa ti pun exact dar nu sunt scumpe si eu am schimbat unul. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, azi am vazut eroarea asta si observat ca nu mai fac secventa de auto reglare, cei drept am luat mai de mult o groapa sau frecat cu spoilerul. Dar de atunci a mai mers o saptamana, numai azi nu a mai facut secventa parca.

 

Ceva idei, se poate repara?

 

Ii vorba de far oem bi xenon cu autoleveling... de pe B5.5

post-39904-0-65009300-1427665549_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la senzor. Daca sunt ok, schimba senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

are cineva o schema de genul pentru farurile cu xenon oem ?

 

pinouts-a4b6-s5b.jpg
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!