Jump to content

al meu mk4 fara de moarte...:)))


chinto_boss_ro

Postare recomandată

chinto_boss_ro

Salutare masina a fost achizitionata de mine in anule 2009 vreo 2 ani am umblat cu masina standard...pana knd am condus una un pic "tuningata" de atunci mam decis sa incep sa imi pun capul la contributie.. :)

mk4 1999 tdi 110 AHF non-pd este(a fost) un highline.

masina am achizitionato cu 170.000 de km la ora actuala are 315.000 intre care am schimbat doar un alternator si cateva tuburi de presiune fisurate si o fuzeta care vajaia un rulment...toti acesti km au fost facuti numai in forta si inka se tine in vana golfuletzu... :D

in 2011 am montat o suspensie ta-technix reglabila pe inaltime si duritate

-discuri de frana si placute Ate

-bucse fata spate toate poliuretamice

-un soft pe masura care impinge masina peste limitele asteptate

-un filtru sport in carcasa originala H&R mi se pare ca face k masina sa respire foarte bine si se simte(schimbate epromurile)

-faruri angel eyes cu led DIY pe fond negru mat

-stopuri fumuri

-orientarea mea este k sa ridic acest tdi 110 la 200+ DIY...si prostit si pe altii sa rupa motoarele...:D

post-42560-0-74549000-1330898267_thumb.j

Modificat de chinto_boss_ro
Link către comentariu
  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • chinto_boss_ro

    90

  • Muale

    15

  • Laurentiu_LWR

    12

  • nemtzalau

    8

cristi_eftimie

sa o stapanesti sanatos

pune poze ca fac cat 1000 de cuvinte,sa o vedem si noi cum se prezinta

Link către comentariu
chinto_boss_ro

post-42560-0-80503300-1330899281_thumb.jpost-42560-0-78671800-1330899391_thumb.jpost-42560-0-94676600-1330899497_thumb.j

multumesc de raspunsurile super fast..:Damandurora

Link către comentariu
cristiano1981

frumoasa ,mai duce inca pe atata km // la cati cp ai duso ?

Link către comentariu
chinto_boss_ro

multumesc cristiano...sper sa mai duca inka mult motoru,daca nu am altu de schimb cu 40.000 km...nuj exact la cati e adusa..dar pe 0-100 scoate undeva 7.8 - 8.0 sec...trage extraordinar de bine

planuri in viitoru apropiat este sa ii schimb colectoru de admisie..sa pun unu de sdi care snt mult mai mari k cele tdi si sa ii anulez egr°u(doar cu o garnitura de legatura inchisa pe dinauntru)...a mai schimbat cineva colectoru stie careva care ar fi rezultatele?eu am auzit de prin alte parti k ar da ceva putere

post-42560-0-15045000-1330899987_thumb.j

post-42560-0-58840800-1330900114_thumb.j

Modificat de chinto_boss_ro
Link către comentariu
hangyouridols

.nuj exact la cati e adusa..dar pe 0-100 scoate undeva 7.8 - 8.0 sec...trage extraordinar de bine

Ca sa scoata secundele raportate de tine,ar trebui sa aiba vreo 180cp si ma indoiesc ca dintr-un chip si un filtru sport(care e vax albina :) ) ai puterea asta;tine minte,ca motorul asta stock scoate 0-100km/h in cam 11,5sec ;)

Sa o porti sanatos ;)

Link către comentariu
chinto_boss_ro

sincer sa fiu snt foarte dezamagit de suspensia asta din punctul de vedere a troncanelilor,daca e sa te grabesti si drumule nu e inspre perfect mi se pare k se rupe deadevaratelea k si stabilitate daca o reglezi corespunzator este ceva foarte impresionata..k fiabilitate crec este de o calitate foarte proasta...am fost desfacut pe spate un amortizator si lam incercat la mana unu din ele knd il apesi e ok dar knd ii dai drumu sare k si impins de un arc....celalalt tot pe spate nu e asa lucra corespunzator...am facut 25.000 cu suspensia asta dar circul cu masina in italia si am si aici dureri de cap din cauza drumurilor...:D

mcornel...daca in primu rand din fabrika scoate 10.5...in al doilea rand la liniute facut din orgoliul celorlalti...cu 320 163 cp tdi 131 cp(resoftat)a4 2.5tdi 180 de cai...nu imi sta nici unu in fatza pana la 160 cu unele chiar mai sus...nu te gandi k is aberatii...cu 320 am dat si aut si man....(orgolioase masini)

Link către comentariu

motorul tau cu soft ar trebuii sa ajunga in 140-150 cai max. la nr ala de km chiar mai putin. totusi sa bati audi a4 2.5 de 180 cai...probabil era un sofer f prost ala...

masina arata f bine la exterior dar pacat ca suspensia e calitate proasta...

ce planuri de viitor ai cu ea?

Link către comentariu

Mersi pentru raspunsuri dar te rog sa scrie mai corect si foloseste semne de punctuatie pentru ca esti foarte greu de urmarit. Drum bun!

Link către comentariu
chinto_boss_ro

motorul tau cu soft ar trebuii sa ajunga in 140-150 cai max. la nr ala de km chiar mai putin. totusi sa bati audi a4 2.5 de 180 cai...probabil era un sofer f prost ala...

masina arata f bine la exterior dar pacat ca suspensia e calitate proasta...

ce planuri de viitor ai cu ea?

pai sincer sa fiu nuj daca e un sofer prost dar stiu k e orgolis a incercat de nenumarate ori sa isi ia revansa si nu reuseste....planurile mele pe viitoru apropiat snt upgrade turbo admisie si evacuare(care toata lumea zice k nu ajuta un diesel dar au fost altii care au demonstrat asta) adevaru e k nu da o putere mare evacuarea e undeva intre 2-5 cai dar daca ii pui din fiecare particica cate un pic se aduna calutii... :D...orientarea meu e sa ajung cu ea la 200+ DIY..nu snt mecanik dar am o pasiune de a mesteri la masina

Modificat de chinto_boss_ro
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

frumoasa masina...schimbi jantele ca pe ciorapi:))

la ce te referi cand zici "sa ajung cu ea la 200+ DIY" sau"eyes cu led DIY"?

stii ce inseamna DIY?:)

drumuri bune:)

Link către comentariu

Super masinuta. Interiorul e ca al meu (scaunele), mai putin insertiile :)

Deci nu esti multumit de suspensiile actuale, mai sunt si altii pe forum care se plang ca scutura pe drumurile noastre....ma gandesc si eu sa cobor putin masina dar inca nu stiu ce sa aleg, mai studiez...

Bafta cu modificarile pe viitor !

Link către comentariu
chinto_boss_ro

frumoasa masina...schimbi jantele ca pe ciorapi:))

la ce te referi cand zici "sa ajung cu ea la 200+ DIY" sau"eyes cu led DIY"?

stii ce inseamna DIY? :)

drumuri bune:)

pai jantele am avut ceva noroc k le°am achizitionat la bani putini gata incaltzate

pai din cate stiu eu DIY "do it your self" ma refeream la faptu k snt farurile facute de mine si k so aduc la 200+ DIY la faptul k sa nu o duc la mecanici sa imi faca masina sa fie facute de noi (DIY)...poate nu mam exprimat eu bine....drumuri bune si tie chit k nu prea snt...:D

Super masinuta. Interiorul e ca al meu (scaunele), mai putin insertiile :)

Deci nu esti multumit de suspensiile actuale, mai sunt si altii pe forum care se plang ca scutura pe drumurile noastre....ma gandesc si eu sa cobor putin masina dar inca nu stiu ce sa aleg, mai studiez...

Bafta cu modificarile pe viitor !

studiaza foarte bine inainte sa iti arunci bani pe suspensii de care dupaia sa nu fii multumit...daca ai ocazia inainte sa achizitionezi ar fi indicat sa si probezi la altii care au deja suspensii sport si sa vezi daca iti plac....interioru e frumos dar e si foarte greu de intretinut se murdareste cat ai clipi....bafta

Link către comentariu

Nu mi se pare ca se murdareste asa repede, ma rog, depinde cum te bagi in masina, daca intrii cu hainele murdare, clar se murdareste repede, daca mergi vara mult cu geamurile deschise, daca fumezi in masina....etc.

Link către comentariu
chinto_boss_ro

post-42560-0-47017700-1330950406_thumb.jpost-42560-0-99600700-1330950665_thumb.j

un numar fara "sot care asteapta un nr.cu sot" (400k) si o poza cu angel eyes cu led care din pacate nu se prea vede ziua...dar o sa le schimb cu unele mai tari....

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

merci la fel...suna cam ciudat exprimarea...dasta am intrebat daca stii ce inseamna...

cred ca s-ar potrivi mai mult Made by ME...ceva de genu..in fine

sa o stapanesti sanatos:)

Link către comentariu
chinto_boss_ro

Nu mi se pare ca se murdareste asa repede, ma rog, depinde cum te bagi in masina, daca intrii cu hainele murdare, clar se murdareste repede, daca mergi vara mult cu geamurile deschise, daca fumezi in masina....etc.

pai murdar niciodata nu ma urc in masina...dar se vede foarte repede mizeria de pe presuri,scaune,fetele de usi...oricum ii schimba foarte mult aspectul masini in interior fata de negru care e foarte des intalnit...

Link către comentariu
chinto_boss_ro

post-42560-0-08979400-1331056707_thumb.j

salutare as vrea si eu o informatie mai sigura..care este rolul arcului acela mai scurt,este si semnat in poza cu rosu...eu am auzit k are rol de a nu se desfileta arcu desi acela are o piulita de reglare cu o a doua care e pe post de contra frana.....ma gandeam sa il anulez si sa il las doar pe cel lung...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
chinto_boss_ro

post-42560-0-58106700-1332032536_thumb.jpost-42560-0-36946700-1332032550_thumb.jpost-42560-0-16888800-1332032563_thumb.j

post-42560-0-89134900-1332032638_thumb.jpost-42560-0-78744700-1332032653_thumb.jpost-42560-0-41623000-1332032670_thumb.jpost-42560-0-01495500-1332032684_thumb.j

incaltzari de primavara....vreau sa precizez k snt ceva foarte impresionante la cum se lipesc de sosea..nu snt nici exagerat de mari eu as zice k snt foarte adecvate....215/45/17 simt denivelarile mai tare fata de rotile de iarna....curand se vor monta si pragurile de la Pilot,fustitza sub bara fatza,presurile Pilot..gri k si tot restul interiorului...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
chinto_boss_ro

post-42560-0-96151100-1332791666_thumb.j

am spart o janta de 17 :grrrrrr: si akuma trebuie sa repun in miscare jantele originale de 16,dar ma gandeam sa le fac spitele negre si cu buza alba ...akuma nuj daca ar arata bine...as vrea si eu o parere de la voi...ce zice°ti?ar merge?

post-42560-0-96151100-1332791666_thumb.j

am spart o janta de 17 :grrrrrr: si akuma trebuie sa repun in miscare jantele originale de 16,dar ma gandeam sa le fac spitele negre si cu buza alba ...akuma nuj daca ar arata bine...as vrea si eu o parere de la voi...ce zice°ti?ar merge?

poate careva sa imi faca in photoshop sau in vrun program de desenat pe computer k sa imi pot face o idee asa cum iar sta cu jantele alea pe 16 vopsite alb negru....

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!