Jump to content

Problema incuiere usi Golf 3


delfinasul
 Share

Postare recomandată

Salut, in urma cu ceva timp am avut o problema cu inchiderea centralizata. Dupa ce am facut sapaturi am descoperit ca placa cu electronica din pompa de vid era corodata destul de rau datorita umezelii. Am reparat-o cu ajutorul unui coleg de munca. Toate bune si frumoase cateva luni apoi astazi iar nu a mai mers. Cand m-am uitat in portbagaj am descoperit ca pompa statea in apa si placa era iar corodata. Intrebarea mea este: De unde naiba apare apa aia, ca in tot portbagajul nu am gasit apa decat sub pompa in condiile in care pompa era asezata jos, in lateralul portabagajului si nu in vreo gaura din caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    8

  • delfinasul

    6

  • adumitrachy

    6

  • mihai_urotiorc

    5

trb sa verifici daca nu se infiltreaza apa pe la tripla (stop),daca hayonul se inchide bine pe partea dreapta sa nu ai un locas mai mare pe acolo, sa vezi daca nu cunva apa provine de la stropitoare pt luneta.

ai mai gasit apa prin portbagaj? pe langa pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as vrea sa sune comic... dar ai verificat sa nu ai cumva furtunul de apa (de la stropitoarea stergatorului de luneta) legat in instalatia furtunurilor de vacuum ? :blink: din cate am vazut eu, sunt la fel ca diametru si se pot confunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se infiltreaza apa pe la tripla sau pe la hayon, nu avea apa decat sub pompa, in rest nu am gasit fir de apa. Referitor la furtunul de apa...ambele instalatii functioneaza din punct de vedere mecanic adica imi merge stropitoarea de pe luneta precum si partea de inchidere.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update, noaptea trecuta a plouat foarte tare. Azi dimineata am verificat portbagajul si nu avea pic de apa deci treaba cu prelinsul apei de pe undeva pica. Pe unde naiba ar mai putea trage apa in conditiile in care inchiderea functioneaza?

p.s. Am inteles ca pompa de vacuum si apa ar fi boala veche la g3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze , dar ai putea sa imi spui unde este pompa de vacum ?

P.S. apa ar putea proveni din condens ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pompa de vacuum, se pare ca tot din dezmebrari provenita, se afla in portbagaj in partea dreapta langa semnalizare.Spun langa si nu sub pentru ca pompa de acum e mai mare decat lacasul din caroserie aflat sub semnalizare. La varianta condens ma gandesc si eu dar cantitatea mare de apa acumulata, in maxim 2 luni, din ea (pur si simplu baltea apa) ma face sa ma gandesc la alte chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, azi am facut din doua pompe de vacum una buna. Cealalta electronica buna este foarte putin diferita fata de ceea ce am avut pe masina. Inchiderea functioneaza acum dar am o problema cand pun contactul se incuie usile. Toate bune si frumoase dar cand iau contactul nu se mai descuie :screwy: si daca dau din telecomanda alarmei comanda de deschidere, cu contactul pus, ..se descuie usile si se incuie imediat la loc.

Ceva idei?

p.s Una dintre diferente e ca electronica veche avea doi pini lipsa iar aceasta are doar unu. Am taiat firu in plus...dar problema se manifesta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema cu inchiderea asta.am avut compresorul ala ars.l-am schimbat dar tot nu functioneaza.acum se invarteste motorasul , dar se opreste greu.daca incui/descui (cu cheia) usa de la sofer, siguranta se lasa/ridica dar usa nu se deschide, iar celelalte sigurante raman nemiscate, doar cea de la busonul pt motorina merge.care sa fie problema ?

Scuze ca am postat tot aici dar nu pot sa deschid alt topic.

Modificat de MrPigos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fie vreun furtunas scos afara din aceasta cauza se opreste greu motorasul, pentru ca nu poate face vacuum si comanda ajunge doar pana la busonul de motorina.Verifica imbinarile furtunaselor in stalpii masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca din cauza asta s-a si ars cel vechi.mi-e cam frica sa-mi bag io nasu pt ca nu stiu cum se desfac nici fetele de usi nici "ornamentele" de pe stalpi.poti sa-mi explici tu ?

Modificat de MrPigos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa te apuci sa desfaci toate pragurile si fetele usilor de pe masina (solutie care este un pic costisitoare ca timp si spatiu) verifica in burduful acela de cauciuc de legatura dintre usa si stalp (acolo pe unde trec toate firele) si vezi daca nu cumva este sectionat/sarit de acolo. Am avut si eu aceeasi problema si de acolo era ptr ca unul din furtunase, probabil de la indoiri succesive si varsta a cedat. I-am facut un manson din furtun ptr instalatia de stropit parbrizu (pe care il gasesti f ieftin la orice magazin de piese, nu neaparat VW) si acum nu mai are nici o treaba.

daca nu este de acolo da un semn si o sa iti descriu modalitatea de desfacere a pragurilor si fetelor de usa si pasii pe care sa ii urmezi.

noroc.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello.S-a rezolvat.N-a fost de la furtunase, ci din compresor.Avea "elicea" sau cum naiba ii zice, aia de sub motoras, sparta facuta bucati.Eu auzeam ca se invarteste motorasul, dar n-am verificat daca baga aer :icon_thumright: am schimbat-o de la compresorul vechi, apoi alta problema.Doar incuia usile, de descuiat ..nimic.Am luat placa de la cel vechi, pus pe motorasul nou si , in sfarsit merge.(Motorasul vechi era blocat, avea niste plastic topit pe el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Focusdesign 1.9 GTD

Baieti, am si eu o problema. Nici mie nu functioneaza inchiderea centralizata. Nu se aude nici motorasul si am observat si la usa dreapta spate ca e taiat furtunul. capatul care iese din usa am gasit, dar capatul celalt nu gasesc nicicum, am desfacut pragurile dar nu am vazut niciunde. Deci nici motorasul nu se aude, poate fi dezlegat? cum desfac tapiteria de la usa? Unde pot gasi oare capatul de la furtunas? Ceva sfaturi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in primul rand daca ai pompa. Daca pompa functioneaza si furtunasul este sarit se aude un fasait ce dureaza mai mult timp.Pompa este in portbagaj sub lampa din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

mersi mult de ajutor. nu am pompa aia. se vede locasul dar pompa lipseste din pacate. si in zona nu o sa gasesc deoarece dezmembrarile din zona nu au golf 3 deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_urotiorc

salutare...am si eu ceva probleme cu compresorul inchide foarte rar iar cand nu o face.... cam des trebuie sa o inchid manual usa cu usa iar portbagajul ramane deschis ce as putea face sa rezolv problema ?asta noroc ca nu stau in romania ca imi erau disparute din portbagaj sculele de mult ! va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar inchiderea asta vacumatica nu poate fi data jos si sa se monteze una clasica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

a trecut o gramada de timp si tot nu am rezolvat problema cu inchiderea ....as da jos inchiderea centralizata vacumatica si as pune una electrica dar la cea electrica nu se monteaza inchizator la porbagaj sau cel putin asa stiu io ....as vrea sa stiu ar merita sa o schimb si daca as schimba-o as putea rezolva sa se inchida si portbagajul tot deodata cu usiile ? .. va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,insa sa gasesti o inchidere electrica pentru ca sa se potriveasca. dar ce are inchiderea de nu iti functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca e compresorul, vezi cat costa unul nou. Daca nu iti convine pretul (peste 1.5 mil) schimba inchiderea. Este imposibil sa nu mearga inchidere clasica si la porbagaj.

Eu as mai avea o intrebare: la rezervor cum este incuietoarea? CU cheie sau din IC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

busonul nu e cu cheie,are o tija impingatoare din caroserie in capacul dereptunghiular...am probleme cu inchiderea deci ......merge inchiderea dar nu intotdeauna si cand merge imi ramane portbagajul inchis,iar cand merge mi se deschide normal toate usiile,broasca din usa usa soferului e defecta asa ca o deschid tot timpul din partea dreapta,ce sa fie oare defectiunea ..?thank's

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu fie unul din furtunase spart sau iesit. le scoti de unde se separa ele catre usi si sufi si tragi aer ca sa iti dai seama daca sunt in regula furtunasele. e posibil ca ina dintre membrane de la inkidere sa fie fisurat sau poate una din incuietori are ceva blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de unde se separa furtunasele catre usi din spate de pe la motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furtunele se sepata la vreo 10 cm de iesirea din pompa.Apoi unul merge pe partea dreapta,iar altul pe partea stanga,dupa care fiecare se separa pe la usi.Vezi sa nu fie vreunul iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!