Jump to content

Golf 6 - Retrofit senzor nivel lichid parbriz


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

Banuiesc ca se poate monta, dar cat e de complicat si mai exact ce piese trebuie (pt a comanda la reprezentanta).

Aici avem diy-ul pentru g5 nu pare f complicat. Care sunt diferentele la G6? Mai ales pe partea electrica din bord.

A facut cineva acest upgrade?

Pe mine ma deranjeaza f mult cand ma trezesc pe neasteptate fara lichid. Pt ca folosesc des lichidul pt a curata parbrizul si acum iarna pt a curata gheata subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt diferente decat la pinul care intra in ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat pe golf, cu ajutorul indicatiilor lui AlBundy, dupa ce vazusem la el cum se procedeaza pe octavia mea. Foarte util senzorul. Greu nu e, dar e mai bine sa apelezi la cineva care a mai facut.

Inca o data iti multumesc Cristi pentru ajutor. Poate pui tu aici si codurile pieselor necesare.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@Al Bundy poti sa-mi spui te rog care e codul pentru senzor si celelalte piese ar mai trebui pentru retrofit.

Si link cu montarea senzorului pe O2:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor lichid spalat parbriz 7M0919376

Garnitura senzor 7M0919382

Mufa senzor 1J0973202

Pini mufa 000979133E

Garnituri pentru fire - 2buc 357972741

pin bord nu stiu sigur care este la G6 , pentru g5 este acesta 000979009

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Master_Blaster

Senzor lichid spalat parbriz 7M0919376 Pret nou PBN = 42.64lei

Garnitura senzor 7M0919382 Pret nou PBN = 8.92lei

Mufa senzor 1J0973202 Pret nou PBN = 34.83lei

Pini mufa 000979133E Pret nou PBN = 13.86lei

Garnituri pentru fire - 2buc 357972741 Nu am comandat

pin bord nu stiu sigur care este la G6 , pentru g5 este acesta 000979009 Nu am comandat.

Am completat pretul pieselor noi la PBN, m-au costat in total 100.47lei. Si acum am senzorul complet. :P

Unde vin cele 2 garnituri pt fire, pe care nu le-am comandat inca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se poate monta acest senzor si la Passat B7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin puse pe fire si intra in mufa. Sunt de protectie. Iti dai seama intuitiv.

Din cate stiu e acelasi senzor pentru toate, asa ca merge si pe pasat.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Ok, nu le-am vazut (pe garnituri) aici http://vwforum.vwfor...ost__p__1397850 si de aia intrebam. Le comand luni ca tre' sa mai iau niste suruburi pt scuturi, un scut avea 3 lipsa.

Poze cu piesele si senzorul asamblat.

P1000903.jpg P1000905.jpg P1000906.jpg

P1000907.jpg P1000910.jpg P1000911.jpg

P1000912.jpg P1000913.jpg P1000916.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu pinul din bord ai lamurit-o? Care e? Sau mergi pe varianta ca e acelasi ca la O2?

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

000979009E - asta e codul - am gasit factura (sper ca e cea de la golf, oricum materialele sunt aceleasi). Totalul a fost 126,9 lei, deci e mai ieftin acum sa iti montezi senzor.

Daca nu ai pin, mie mi-a ramas unul (vin 2 la kit), ti-l donez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
micuzzu_marius

La golf 6 - jetta 6 pinul pentru plus e 34 si masa 33 la fel ca la golf 5? Unde e cel mai sigur sa le comand la reprezentanta sau gasesc si la magazinele normale de piese auto din import? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Masa e pinul 20 si celalalt fir il bagi la 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Multumesc Al, imi comand si eu senzorul si cele aferente montajului si cand prind o zi mai racoroasa ma apuc de montat, pare destul de simplu de montat atat ma panicheaza putin sa scot ceasurile din bord sa nu rup ceva cleme, la golf 5 am cam vazut cum se scot , sper sa fie si la mine la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
micuzzu_marius

Senzor lichid spalat parbriz 7M0919376 Pret nou PBN = 42.64lei

Garnitura senzor 7M0919382 Pret nou PBN = 8.92lei

Mufa senzor 1J0973202 Pret nou PBN = 34.83lei

Pini mufa 000979133E Pret nou PBN = 13.86lei

Garnituri pentru fire - 2buc 357972741 Nu am comandat

pin bord nu stiu sigur care este la G6 , pentru g5 este acesta 000979009 Nu am comandat.

Am completat pretul pieselor noi la PBN, m-au costat in total 100.47lei. Si acum am senzorul complet. tongue.png

Unde vin cele 2 garnituri pt fire, pe care nu le-am comandat inca?

Ti ai mai montat senzorul nivel lichid parbriz? Pana la urma asta e codul pinului din cesurile de bord la golf 6? 000979009E
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ala e codul pinului pentru ceasurile de G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

A făcut cineva acest retrofit complet la G6? vreau să îl fac și eu, și aș dori să știu dacă a întâmpinat cineva probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se incalzeste il fac si eu, piesele necesare sunt ieftine, mai mult e ca tre sa dai bara jos, gauresti vasul in locul deja indicat sa tragi firul si sa scoti ceasurile din bord ca sa conectezi pinii in mufa ceasurilor, deci e mult de desfacut, dar in sine nu e complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la Golf 6, dar l-a Golf 5 merita cu ocazia asta sa schimbi si rezervorul de lichid de parbriz si sa il pui pe cel de ~5 litri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de 5 litri vine deja cu gaura facuta pentru senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Dar la Golf 5 rezervorul mare mai avea o gaura si pentru motorasul pentru spalatorul de faruri, si in cazul asta trebuia comandat si un dop!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ma gandesc cu ce sa gauresc vasul, ca nu cred ca gasesc burghiu asa mare :unsure: , vasul de golf 6 prevazut cu gaura pt senzor e 240 ron , deci il gauresc pe asta de pe masina, mai ales ca zici ca nu e diferenta la litri intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii diferenta de la 3.5 litri la 5! Daca cumparam lichid in bidoane de 5 litri trebuia sa il depozitez prin portbagaj, iar cu solutii la 1 sau 2 litri nu ajungeau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveți coduri de produs pentru rezervorul de 5 litri și eventual și acel dop pentru gaura suplimentară? Dacă tot demontez atât măcar să fac și asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!