Jump to content

Kit conversie evacuare Golf 5 si 6 R32/20 look


BAD_MF
 Share

Postare recomandată

Am facut un topic separat pe care il voi inchide ulterior.

Cred ca e important ca toti membrii interesati sa vada.

Vrem sa realizam un kit de conversie compus din toba finala + 2 tipsuri care se va potrivi pe modelele Golf 5 si 6 NON R.

Se stie ca toba originala de R32/20 sau o toba aftermarket pentru aceste modele nu se potriveste pe celelalte modele. La golf 5 si 6 non R locul este prea mic si nu incape.

Asa ca am construit o toba de test, o intrare si 2 iesiri pe centru care sa se potriveasca pe toate modelelel non R.

Urmeaza sa facem un kit complet, toba, prinderi pe caroserie si cel putin 3 variante de tips la alegere.

2012_01_17_13_58_21.jpg

2012_02_05_13_04_46.jpg

2012_02_05_13_04_55.jpg

O sa urmeze mai multe detalii si poze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am mutat la aria de Tuning si alte modificari. Cand aveam R32ul stiu ca multi si-au dorit kitul pe spate ca la R32 . Probabil ca si la Golful 6 in urmatorii ani vor fi doritori . Topicul sta aici si apelati cu incredere la TopGear Romania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 chestii.

Pune si tu un link in semnatura catre topicurile TopGear, e mai simplu de urmarit si de cautat un topic asa. Pe mine ma interesa topicul vostru si nu mai stiam unde/cum sa-l caut.

Si faceti si una GTI look, atat pentru bara de GTI cat si pentru bara normala de Golf!

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e linkul http://vwforum.ro/topic/86183-topgear-longlife-uk-centru-evacuari-jante-anvelope-performanta-in-bucuresti/

O sa il pun si la semnatura.

Putem face si GTI look. Ideea e ca aceste kituri vor fi complete asftel incat doritorii din alte orase sa le poate primi si monta foarte usor, fara prezenta masinii la noi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La GTi-look e mult mai simplu, toba GTi se potriveste.

Nu e mai simplu de pus o intermediara apoi straight fara finala (valabil si la R/GTi)? Ma gandesc ca ar suna asemanator cu traseul cu finala, dar non res.

In plus, parca s-ar vedea mai bine fara toba spate care sa atarne putin sub bara, cel putin cea OEM se vede.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si direct fara toba, am facut asa la un membru de pe forum http://vwforum.ro/topic/86183-topgear-longlife-uk-centru-evacuari-jante-anvelope-performanta-in-bucuresti/

Insa acum i se va monta toba ca cea de sus. SIstemele non-res pot sa se auda uneori prea tare.

Ideea e ca toba este free flow spre deosebire de cea originala care e chamber silencer (mult mai restrictiva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionai intr-un alt topic despre diferente de calitate, respectiv puncte notabile in dezvoltarea si realizarea evacuarilor voastre vs. celelalte sisteme consacrate(Milttek, Supersprint etc.). Am aprecia daca ai elabora putin aceasta teorie, intrucat suna interesant si, in cazul in care argumentele sunt valide, probabil ca veti castiga mai multi clienti.

In plus, sunt interesat de modificarea evacuarii actuale prin adaugarea unei tobe intermediare(silencer) si pana sa tai din Milltek as vrea sa-mi cunosc mai bine optiunile.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat ar ajunge ca pret toba+tipsurile GTI look pt Golf V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt offtopic dar vreau sa ii dau un raspuns lui JUG:

Pe 2.0 tdi am avut pana acum doua tipuri de le vacuari free flow non resonated turbo back

- Milltek cumparat de la Racing Nick, evauarea se auzea foarte bine numai ca de doua ori mi s-a desprins racordul flexibil de downpipe, lucru foarte incomod si neplacu, de ambele dati am schimbat evacuarea pe garantie

- Ce am acum pe masina este un supersprint care a fost montat ultima data cand downpipeul s-a rupt, spre deosebire de milltek se aude mult mai incet si neplacut, singurul punct notabil este ca nu am mai intampinat aceeasi problema ca la milltek dar a fost si cu 300euro mai scumpa. Problema la supersprint este ca a inceput sa rugineasca tot traseul + toba finala :(

In concluzie o sa apelez la serviciile colegului BAD_MF deoarece tot ce am vazut pana acum facut de echipa lui mi-a placut foarte mult iar ca rpet nici nu se compara cu Milltek/ Supersprint. Apropo Supersprint este facut in Italia iar Milltek in China :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e JUG. O sa facem un topic cu teoriile pe care le aplicam la construire, materialele folosite si sfaturi folositoare tuturor.

Chestia e ca multi fac evacuari fara sa cunoasa niste reguli de baza. Tehnicienii de la noi au studiat fizica si mai ales teoriile Flow dynamics, avem si simulator electronic de gaze. De asta recomandam clientilor diametre mai mici cand ei vor foarte mare. O sa il fac cat de curand. Mersi de sfat.

Sebip as prefera ca topicul sa ramana non-comercial, o sa revin cu preturi pe PM. Cel de GTI nu este inca realizat dar va fi in curand!

Modificat de BAD_MF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare

 

Mai este de actualitate kit-ul de conversie golf 6 r20 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! S-a realizat pana la urma kitul de conversie, GTI like, pentru Golf 6 TDI (2.0)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!