Jump to content

Farurile cu lupa de la Dectane, pareri?


PHPCore
 Share

Postare recomandată

Am inteles nu e problema. Eram si eu curios daca sunt bune de ceva, nu ma pasioneaza tuning dar s-ar fi pretat foarte bine pentru xenon avand faza scurta pe lupa...dar am citit diferite probleme despre aceste faruri aftermarket, asa ca nu cred ca ma bag la asa ceva. desi tare mi-ar fi placut sa am si eu faza scurta pe lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    6

  • zebrocksky

    5

  • PHPCore

    4

  • GabiB77

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti sa-mi dai nr la prietenul tau care are faruri ca alea p care le vreau eu?

as vrea sa le vad si eu pe viu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat un set de faruri cu lupa de la Depo. Si am constatat ca se aburesc destul de tare, partea de jos in sus, pana la jumatate. Cand le-am montat aveau in capac o gaura cu un dop mic de cauciuc cu 5 sau 6 gauri mici. Ma gandesc sa le sparg cu acul, sa vad ce se intampla. Astept ceva sfaturi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si alea oem au "aerisitoare"...sau mai da'le un strat de silicon transparent pe deasupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt putin off topic dar as vrea sa va intreb ceva :)

am achizitionat azi o bara de golf 4 r32 originala si nu imi intra bine pe sina din partea stanga a masini, cealalta parte intrand cu usurinta

al meu este diesel bara a fost luata de pe un benzinar, imi trebuie ceva modificari sa intre cu usurinta? sau asa trebuie sa intre, nici nu sta la linie, sub far ramane loc mare :( ce trebuie sa fac? ce trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asa e la elementele aftermarket...apar probleme.Mai cunosc pe cineva cu aceeasi problema si nu a rezolvat.Avea distante marisoare la faruri iar pe capete era mai scurta bara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce a zis ca e OEM,

vezi ca sina difera la R32, de asemenea si aparatorile de noroi..pe care va trebui sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

As vrea sa-mi montez si eu niste faruri cu lupa FK si as vrea niste prareri ....as avea de ales intre 3 modele si nu stiu la care sa ma opresc...

post-115961-0-38531900-1364243466_thumb.post-115961-0-12404200-1364243467_thumb.post-115961-0-77111500-1364243467_thumb.

Ma puteti ajuta cu niste pareri? care model ar da mai bine pe masina din semnatura? 

 

Multumesc..



Si ar mai fi modelul asta.....scuze pt post...dar nu stiu cum sa atasez la celalat :-?.post-115961-0-04539200-1364243717_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

o parere despre aceste faruri 

se matuiesc repede ? am auzit ca se aburesc si ca dau eroare bec ars ! 

poate sa imi spuna cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de o calitate inferioara.se ard becurile de la pozitii care sunt vreo 12 pe far si au vizibilitate foarte redusa chiar si daca au un xenon am in ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu toate ca ma tenteaza un set de triple cardna pentru passat 3c ma simt obligat sa va impartasesc si experienta mea neplacuta cu un produs Dectane...

Am avut un opel astra h pentru care am facut o comanda de faruri dayline drl optic black cod swo13gxbl.Din momentul in care am deschis cutia mi-a sarit in ochi calitatea jalnica a finisajelor din interiorul farurilor.In cutie nu se afla nici un fel de document singura hartie fiind cea de la curier.Becurile din far sunt ceva chinezarii pe care le-am schimbat ulterior cu altele philips cu speranta ca vor lumina mai bine, dar nici vorba de asa ceva.Imi placea foarte mult cum aratau pe masina dar nu vedeam mai departe de 4-5m cu ele noaptea.Eram disperat de nervos pana cand un membru al forumului astra mi-a recomandat sa montez un kit xenon.N-am avut ce face asa ca am mai platit vreo 300 de lei pentru xenon.M-am simtit mai usurat ca bat mai bine ca inainte dar cred ca avea ceva defectiune una din lupe deoarece imi proiecta ceva pata de lumina mai inchisa.Am inceput sa ma obisnuiesc cu ele asa cum erau ca macar ma descurcam cu ele pana cand am observat ca incep sa se matuiasca dupa nici un an, asa ca le-am dus la o firma specializata sa le polisheze si sa aplice ceva folie speciala pe ele.Asta ma costat inca 350 de lei.Dupa aproximativ un an si jumatate s-au defectat doua leduri dintr-un far(arata ca naiba) si banuiesc ca din cauza gropilor una din lupe a inceput sa aibe joc(foarte deranjant).o alta chestie e ca dimineata si dupa ce spalam masina, farurile se abureau in extremitati.

Parerea mea e ca farurile nu merita banii.Ca sa fie cat de cat in regula mai trebuie sa platesti un kit de xenon,o infoliere si motorasele pentru reglaj electric.Chiar si asa dupa un an,doi sigur apar alte probleme cu ele.

Am citit ca triplele sunt mai reusite apai nu stiu ce sa cred.Trebuie sa-mi rezolv problema cu ledurile ce nu functioneaza pe semnalizare la passat si m-am gandit si la varianta cu triple cardna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Tocmai ce am instalat si eu xenon pe farurile Depo de la Dectane am observat o problema foarte nasoala. Am sunat la Bucuresti si mi-a spus ca nu face obiectul garantiei pentru ca acele lupe merg reglate de catre un electrician (oare dece pentru ca nu tine de electrica reglarea focalizarii?) In fine, daca ati avut problema asta cum ati rezolvato?  E foarte deranjant pentru trafic dar arata si grotesc, daca te uiti din fata un far lumineaza ok (cel din stanga) iar cel din dreapta DEZASTRU.

 

Multumesc! 

post-129579-0-33289400-1405513351_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îl reglezi singur pana e ok.eu m-am chinuit doua nopți.din câte îmi aduc aminte are 3 reglaje(sus-jos,stânga-dreapta și focalizare).încerci fiecare reglaj sa vezi ce face.pune mașina în fata unui perete și da-i bătaie.ai grija sa nu le dai peste cap.

Modificat de Ilyes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"farurile Depo de la Dectane" ? Ori sunt Depo, ori Dectane, sunt doi producatori diferiti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ele scrie Depo insa le-am cumparat de pe site-ul dectane romania. Am vb cu ei, le-am trimis farul si sper sa il schimbe, altfel va trebui sa le arunc nu sunt utilizabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma sunteti multumiti de farurile Depo? Ale mele stau in cutie si sunt intr-o dilema daca sa le pun sau nu in locul celor originale.

post-59076-0-38869900-1410464131_thumb.j

Modificat de roby87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu xenon pe ele isi fac treaba bine, eu sunt multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma sunteti multumiti de farurile Depo? Ale mele stau in cutie si sunt intr-o dilema daca sa le pun sau nu in locul celor originale.

attachicon.gif20140822_115958.jpg

 

Salut.

Exact asa arata ale mele.

Mie mi se par extraordinare fata de cele normale de pe Golf care erau foarte chioare. (nu am xenon)

Am pus pur si simplu niste becuri mai de calitate pe ele, OSRAM parca si lumina este foarte foarte buna.

Poti sa vezi si pe jurnalul meu poze de cand le-am montat si cu impresii.

 

Ale mele erau DEPO, cel putin asa scria pe cutie, calitatea fabricatiei foarte buna, in sensul ca soclurile becurilor erau din aluminiu si foarte sanatoase, sticlele arata foarte bine, in fine nu arata a chinezareala.

N-am avut nicioadata probleme cu aburirea de cand le-am montat.

In concluzie numai de bine cu aceste faruri.

 

O singura obiectie, din cauza lupelor de pe faza scurta, capacele de la faruri sunt mult mai mari, au o ridicatura in partea dinspre faza scurta.

Asta pentru mine inseamna ca nu pot sa schimb un bec, deoarece nu pot scoate capacul de la far. (Eu am diesel. si am si spalatoare la faruri, deci in dreapta sunt o gramada de furtunase si rezervorul de lichid de parbriz care ma incurca, iar in stanga cred ca s-ar putea da capacul jos daca dau si bateria jos.)

 

Asadar pentru mine cand se arde un bec trebuie sa dau bara jos si apoi sa dau farurile, ceea ce este un pic nasol.

Dar nah un bec ar trebui sa se arda o data la 6 luni poate chiar mai rar, plus de asta am devenit expert la dat bara jos asa ca asta e.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

merita sau nu achizitionarea farurilor cu lupa de la dectane 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

MERITA am montat si eu de curand aceste faruri si sunt foarte multumit de lumina pe care o dau cu becuri halogen(nu am incercat cu xenon deoarece doresc sa merg cat mai legal posibil)

Tin sa mentionez ca nu aveam vreo alta porcarie de faruri AM pe masina ci aveam farurile oem ale masini(valeo) si diferenta este sesizabila in mai bine.

Probleme cu condensul inca nu am avut.

post-53462-0-41387600-1425418469_thumb.j

post-53462-0-38270100-1425418482_thumb.j

post-53462-0-41387600-1425418469_thumb.j

post-53462-0-38270100-1425418482_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Sunt curios daca si ale tale au la spate capacele mult mai mari mai ales in spatele lupelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi am observat ca mai toata lumea se plânge ca se aburesc farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu. Am farurile de aprox 1 luna. Depo cu lupa ( cumparate de pe Dectane.de).

Capacele sunt mai mari pentru a face loc housingului lupelor. Daca e de schimbat becul pe partea soferului cred ca e imposibil fara sa da-i jos bara.

Am pus si becuri Osram Nightbreaker. Se vad super. De 2 ori mai bine ca cele OEM.

Nu s-au aburit deloc si am prins vreme cu ploaie, frig si drumuri la spalatorie.

Trebuie avut grija sa montezi bine capacele.

Pana acum ma declar multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar sunt un pic mai mari capacele , dar pe partea soferului se poate desface surubul ce tine flansa fixata pe batarie si se da un pic intr-o parte bateria...este mult mai usor decat daca ai da bara jos.(mai greu cred ca va fi cand se va arde becul si esti pe nu stiu unde si nu ai nici o scula la tine)

Pe partea dreapa daca este benzina ai acces fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!