Jump to content

Ajutor sunete ciudate undeva in articulatii


Alex_YUM
 Share

Postare recomandată

De vreo 1 luna intampin o problema la mk1-ul meu. Respectiv, pe partea dreapta fata, cand las masina pe liber sa ruleze, se aude o bocanitura, ca si cum ar lovi ceva la intervale aproximativ regulate.

Daca franez sauu accelerez, nu se aude nici un sunet.

Am incercat sau iau maxim dreapta si stanga ca sa vad daca trosnesc planetarele si nu dau nici un semn ca si cum ar fi de la ele.

Am pus mana pe ele si am tras sus-jos si nimic. Am apucat de bratele de la directie si nimic.

Ma gandeam la rulment, dar cum de nu face deloc atunci cand accelerez sau franez?

Aveti idee de la ce ar putea fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e de la planetare s-ar putea sa fie placutele de frina.

s-ar putea ca discurile sa fie o idee strimbe si sa iti miste placutele.-dupa parerea mea daca zomotul dispare cind frinezi(ele au un mic joc in locasul lor)

daca sunt placutele de frina zgomotul ar trebui sa se auda cu aceeasi frecventza cu care sa invirte roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca zgomotul inceteaza si la acceleratie. De la placute nu prea cred sa fie, deoarece se aude de parca ar batea ceva in caroserie... Daca era de la placute, nu prea se propaga bataia pana in caroserie datorita articulatiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa se auda chiar daca e de la placutele de frina.cauciucul din articulatii nu e asa de izolator incit sa nu treaca nici o vibratie prin el-(tre sa fie destul de rigid sa tin piesele la locul lor-daca ar fi prea moale nu si-ar face treaba)

daca zici ca si la acceleratie dispare sa poate sa nu fie sabotii de frina.

ca sa vezi daca sunt articuatiile de vina ar trebui sa intri sub masina si cu un levier sa incerci sa le misti.

daca au joc sau daca vezi cauciuc crapat,fisurat sau desprins de pe partile metalice atunci ai si raspunsul la problema ta.vezi si daca suruburile de prinere ale bucselor sunt in regula.

in general e destul de greu sa zici unde e buba doar dupa descrieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut , intru aici cu o intrebare , ca in alta parte nu ma descurc :)

Am un golf I , si de cateva zile la virajul in partea stanga cand se inclina caroseria mai tare se aude un zgomot ca o bataie mai sacadata nu foarte tare . Uneori se aude fin si pe dreapta in aceeasi situatie Plus la rulajul pe drum drept , cu viteaza mica volanul face miscari stanga dreapta regulate , cursa mica .

Cineva mi-a spus ca e posibil sa fi sarit vreun plumb de la roata . Totul a inceput dupa perioada aceea de -20 gr si inca nu am avut timp sa o verific pe crick ! poate mai aveti ceva idei . Va multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diaflo: La ce descrii tu acolo, acel sunet sacadat pe care il auzi in viraje pare a fi de la capurile de planetara. La cealalta descriere cu volanul la viteza mica, parerea mea e ca ai un cauciuc (sau ambele) deformat (ma refer la calea de rulare a acestuia) sau o janta deformata (cu toate ca ar trebui sa fie destul de tare deformata sa se simta la viteza mica). In genere o janta putin deformata se simte la viteza relativ mare, atunci cand intra in rezonanta, nicidecum la viteza mica.

Modificat de catalos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns , am avut problele cu capul de planetara si suna altfel atunci , daca iau salarul o sa o duc la doktor sa vedem si o sa va scriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am umflat rotile azi si e mai bine , e miscarea aceea in volan mai fina , bataie nu am mai auzit deocamdta

dar mi se pare ca directie e mai "moale " , parca un joc usor mai mare in volan , o sa vad pana la urma ce are

Merci inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, am si eu exact aceasi problema ca B-30-SAN.

Problema o am de 1 saptamana si ceva. Am desfacut ambele roti pe fata, am tras de diverse de acolo si nimic....:| nu am gasit nimic suspect. Planetarele nu le-am dat jos ca e destul de greu. Chiar ma ingrijoreaza si nu vreau sa ma trezesc cu o roata zburand sau cine stie ce. A rezolvat cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil capul de la planetara , partea dinspre cutie , cand este cel dinspre roata , bate doar in viraje .

Asculta cu atentie din care parte vine zgomotul , capul dinspre cutie bate tot timpul , si in viraj si in linie dreapa , posibil la o anumita viteza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa greu de dat jos planetarele, insa e de lucru si trebuie sa ai trusa de imbusuri si cheie cu crichet ca sa te poti misca repede. Intai sa slabesti piulita din fuzeta cand e masina pe roti ca sa-ti fie mai usor si sa nu te chinui apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diaflo La tine este mai mult ca sigur in cap de planetara. Am avut aceeasi problema pe un polo si nestiind pana atunci, am virat maxim dupa care am accelerat putin ca sa iau virajul. Ca rezultat mi-a smucit atat de tare volanul in cat m-a lovit peste degete o spita si am avut 1 saptamana un deget umflat. Ce-i drept, aparent la mine a contribuit si niste praf de pe camp printr-o fisura in burduf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , si eu tind sa cred desi inca nu se manifesta atat de tare , chiar pe partea aceea l-am schimbat

asta e , mai duce putin pana sa il schimb , merci de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal , revin cu cateva detalii , si poate ma ajuta cineva , am schimbat cauciucurile de iarna ieri si implicit am pus masina pe crick , are la roata acolo din stanga unde se aude bataia un joc , nu stiu daca explic bine de stanga dreapta lateral ( daca pun mana pe roata una sus si una jos nu are joc )si pare ca jocul vine de la bara de directie care merge catre o cruce catre caseta de directie , la miscare se aude si o bataie acolo in zona aceea , asa in rest aparent burduful e bine la capatul de planetara , alt joc sau bataie nu este . Credeti ca poate fi vreun cap de bara acolo sau bucsa . Si cam ce pret ar avea , e greu cu manopera , luna asta o sa merg sa o repar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg despre ce cruce zici. La directie din caseta iti pleaca tevile alea care imi scapa acuma cum le zice, apoi pe ele se prind levierele de directie si pe levierele de directie vine capatul de bara, adica acel pivot care se prinde in fuzeta. E foarte posibil sa fie de schimbat la tine ca aia nu sunt chiar asa rezistenti...Si mi se pare ca te costa in jur de 100 de lei unul nou. Daca te hotarasti sa-l schimbi si nu vrei sa mai faci si geometria, numara filetele pe care le desfaci cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie dusa o bieleta , posibil si capatul de bara , pivotul , ar fi bine sa mergi la un service , masina ar trebui urcata pe elevator si puricata de un cunoscator . Asa de la distanta ,este greu sa primesti un raspuns exact , este posibil sa fie mai multe , cum am scris mai sus .

Piesele respective nu sant asa scumpe , se pot schimba si acasa , dar este nevoie de cineva care a mai facut lucrul asta . Eu le-am schimbat la prima masina cu ajutorul unui vecin , lucreaza la un service , la a doua masina insa le-am schimbat singur .

Modificat de cris1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , cand urc / cobor o bordura, cu partea dreapta, se aude ca si cum ar lovi cineva cu un fier sub masina, in rest la viraje, in drum drept nu se aude nimica , planetarele au fost schimbat acum 5000 KM , nu imi dau seama ce este , imi poate da cineva o idee cam ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi arcul care nu e asezat bine in farfuria telescopului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunca-ti un ochi la bascule, prindrerile de pe caroserie. La mine de acolo a fost. Se rosese ciudat cauciucu si nu se vedea prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Salut , cand urc / cobor o bordura, cu partea dreapta, se aude ca si cum ar lovi cineva cu un fier sub masina, in rest la viraje, in drum drept nu se aude nimica , planetarele au fost schimbat acum 5000 KM , nu imi dau seama ce este , imi poate da cineva o idee cam ce ar putea fi?

Eu pariez pe capatul de bara. Auzi si la gropi sunete suspecte pe partea aia, nu? Ti le trimite si-n volan? Daca da...iti doresc sa numeri filetele cat mai bine! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La gropi nu se aude nimica doar cand urc o bordura, in volan nu se simte nimica. Multumesc tuturor pentru informatii! Cand vine de la vopsit ma voi ocupa de ea si voi posta exact ce a avut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!