Jump to content

BlueMotion Passat Variant (work in progress)


Gode

Postare recomandată

Dar si evalueaza "corect" aparatul tau :D

Eu zic sa ramai cu ce ai navigatia nejustificand diferenta de pret. Sau daca tii neaparat, vinde ce ai si dupa uita-te dupa un RNS pentru ca altfel negociezi cu toti banii in mana.

Link către comentariu

Stiu ... ma duce gandul la rns 510 insa ... deocamdata nu mai sunt finante:))) este totusi o diferenta destul de mare intre ele :D apropo am vazut ca te mai ocupi cu modificari , ia zimi stii cumva ce trebuie sa cumpar ca imi functioneze si reglajul aerolui la climaticul nou? doar servomotoarele acelea ? se monteaza greu ?ms

Din cate imi aduc aminte, tu nu ai climatronic.... deci, trebuie facuta intai modificarea si trecut la climatronic, dupa care se adapteaza panoul nou de comanda.

Ca sa iti afisaze pe RNS, iti trebuie si CAN de generatie mai noua - trebuie facuta o scanare, sa vedem ce CAN ai tu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Eu mi-am comandat comanda de ac de golf VI nu de climatronic si a mai facut un coleg lucrul asta pe aici si singurul lucru care nu functioneaza este reglajul aerului deoarece la noi este pe cablu iar la gVI este facut din acele servomotoare , la asta ma refeream eu :-??

Link către comentariu

asta da... ca sa iti afiseze, trebuie schimbat CAN-ul - pune o scanare a can-ului, sa vad ce PN are.

Link către comentariu

Daca imi dai mai multe detali cum pot face asta ar fi super uite id-ul meu : autocolant_craiova ca sa putem vorbii mai multe .

Link către comentariu

Asta seara am fost anuntat ca joi imi va ajunge climaticul , so... 2 zile de asteptare cu gandul la el :))) :D

Link către comentariu

Ma ajuta si pe mine cineva cu ceva informatii despre fusta pusa peste cea de la votex din poza urmatoare :-?

post-102895-0-28235700-1349293393_thumb.

Link către comentariu

Dupa o zii de munca am reusit sa montez climaticul nou si sa il fac total functionabil , am scapat de aragaz si am mai ramas doar cu un ochi(sau mai bine zis plita :))) ) , am confectionat din trimul meu un trim care sa stea acolo pana maine cand imi vine cel de cc . Intr-un cuvant sunt incantat de ce a iesit iar interiorul este in totalitate schimbat !

Revin cu poze mai bune maine cand voi monta si trimul cel bun si dupa ce voi face o curatenie exemplara... dupa acest retrofit :D :))

:D

post-102895-0-07897200-1349424219_thumb.

post-102895-0-76601900-1349424222_thumb.

post-102895-0-42156400-1349424236_thumb.

post-102895-0-77469000-1349424471_thumb.

post-102895-0-19805500-1349424536_thumb.

Modificat de Gode
Link către comentariu

Proiect finalizat 99% mai trebuie ori sa vopsesc trimul negru ori sa mi le caut si pe celelalte aluminium brushed deoarece arata foarte bine si sunt in dubii, las pozele sa vorbeasca si osa fac un fel de before after , sa se vada evolutia sa zicem asa :)) urmeaza volant si scaune si este asa cum imi doresc :D icon_biggrin.gif

:D

post-102895-0-41021800-1349541861_thumb.

post-102895-0-60274200-1349541863_thumb.

post-102895-0-16069100-1349541867_thumb.

post-102895-0-15952600-1349541909_thumb.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salut!

Mai bine cauti restul de trimmuri si le pui din aluminiu. Arata mult mai bine cu aluminiul ala.

Link către comentariu

acum, gusturile nu se discuta.... deci, fa asa cum iti place tie.

Daca tot ne intrebi si pe noi - eu zic ca aluminiul asigura un contrast frumos, fata de restul plasticelor din interior - deci, as opta pentru aluminiu .... asa, cu ele negre, cam totul pare un amalgam, totul pare contopit. Vezi ca NOR are ornament din jurul schimbatorului si cel de la cluster - de vanzare ... parca

Felicitari pentru noua unitate de comanda - schimba total aspectul consolei centrale.

Link către comentariu

Adevarat: gusturile nu se discuta! Mie unu mi se bare o bataie de joc si un kitsch total! cum e pus si acel schimbator de la clima, trimurile vopsite in ultimul hal, .....

EDIT: am vorbit in numele meu! daca tie iti plac acele trimuri vopsite si bordul gaurit si alte chestii de genul! Gusturile tale, eu mi.am exprimat parearea referitor la astfel de modificari! Imi place ,,tuning-ul,, dar facut cu stil, curat(nu cum e pus acel schimbator de la clima), acele abtibilduri pe gurile de ventilatie....

Modificat de czsilviu
Link către comentariu

cu "robinetul" de la clima....si mie mi se pare ceva urat.

nu e vb de bataie de joc, e vb de critica unor modificari, exprimarea unor pareri.

compromisul mi se pare prea mare...bun,ai pus panou mai nou de clima dar nu este compatibil 100%. ori pui acel selector undeva sa nu se vada ori lasi cum era inainte (acum ca ai pus deja planul in scena e greu sa dai inapoi).

eventual in cotiera sau torpedou sau sertarul din stanga.

nu merg comenzile puse pe butoane...erau mai simplu de aranjat.

ornamentele de aliminiu merita! daca ai cum,schimba-le pe cele negre (care par vopsite nu foarte bine,vad niste bule intr-o poza.)

urmeaza volant si scaune sau volan? ambele sunt rotunde dar unul tine de ambreiaj. :)

Link către comentariu

Adevarat: gusturile nu se discuta! Mie unu mi se bare o bataie de joc si un kitsch total! cum e pus si acel schimbator de la clima, trimurile vopsite in ultimul hal, .....

EDIT: am vorbit in numele meu! daca tie iti plac acele trimuri vopsite si bordul gaurit si alte chestii de genul! Gusturile tale, eu mi.am exprimat parearea referitor la astfel de modificari! Imi place ,,tuning-ul,, dar facut cu stil, curat(nu cum e pus acel schimbator de la clima), acele abtibilduri pe gurile de ventilatie....

eu am crezut ca faci caterinca.... nu ai fost suficient de explicit. Acum am inteles ce ai vrut sa zici. da, sunt lucruri care merg si care nu.... dupa fiecare. Mie imi plac modificarile efectuate cu cat mai multe piese OEM... de aceea eu am optat pt grilele de B7.

Acum, daca tot ne=a intrebat,,,, a primit si raspunsurile.

cu "robinetul" de la clima....si mie mi se pare ceva urat.

nu e vb de bataie de joc, e vb de critica unor modificari, exprimarea unor pareri.

compromisul mi se pare prea mare...bun,ai pus panou mai nou de clima dar nu este compatibil 100%. ori pui acel selector undeva sa nu se vada ori lasi cum era inainte (acum ca ai pus deja planul in scena e greu sa dai inapoi).

eventual in cotiera sau torpedou sau sertarul din stanga.

nu merg comenzile puse pe butoane...erau mai simplu de aranjat.

ornamentele de aliminiu merita! daca ai cum,schimba-le pe cele negre (care par vopsite nu foarte bine,vad niste bule intr-o poza.)

Robinetul - abia acum l-am vazut. Respect pentru cat ai muncit la el... doar ca acum ai stricat si panoul lateral.... trebuia lasat doar cablul, ascuns.....

din pacate, nu-i ajunge cablul pana in torpedou... si acest retrofit nu este 100% compatibil, intrucat la B6 cu AC, comanda voletilor de directionare a aerului, se face mecanic....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

In primul rand ... nu stiu cu ce mi-am batut joc asa cum zice colegul czs silviu dar pana la urma este parerea lui si numai a lui ... , plasticele sunt vopsite foarte bine nu au defecte poza in care se vede defect la cel de la clima este cel vechi pe care l-am modificat eu cat de cat si l-am pus in colant pana mi l-am gasit pe cel nou , trimurile deocamdata au ramas negre si cel de la clima l-am vopsit ,insa il pot sterge oricand si ramane aluminiu , sertarasele din jurul butonului de avarii le am tot de aluminiu pt ca asa le-am gasit , daca pe viitor o sa ma hotarasc o sa le iau si pe celelalte, robinetul" :D sa zicem asa pus in laterala bordului aproape ca nici nu se vede ... am facut pozele special sa se vada ca sa arat cum am rezolvat problema... era mizerie pt ca doar ce terminasem si deasta se vedea asa... oricum nu contrazic pe nimeni si sunt bine venite parerile voastre pana la urma ... normal ca as fii vrut sa il trag in torpedo dar nu se poate... dar nu este deranjant deloc o sa vin si cu un set de poze mai bune sa vedeti ca nu este asa cum zice colegul mai sus... in legatura cu gurile de aerisire vreau sa le iau pe cele luminate cum le-a luat si colegul florin la masina lui ... dar nu se pot face toate odata ...

Urmeaza volanul si interiorul piele si alcantara poate din greseala am scris volant .. sunt multe de facut dar pe rand pentru ca banii nu cresc in gradina din fata blocului :))

Am pus boxele pe spate de passat si am inlocuit si manerele cu cele cu tweeter

Momentan imi strang bani pentru o suspensie reglabila , am pus jantele de tabla iar cele de vara intra la vopsit deoarece sunt zgariate de borduri de la fostul proprietar la care au fost....

Daca stam sa ne gandim bine nu puteam lasa cablul ascuns si pozitionat pe o singura directie... iarna fara dezaburirea la parbriz nu se poate merge ce fac imi luam o carpa si stergeam parbrizul de condens ? ....

Si pun si o poza cu interiorul cu elementele vopsite sa se vada ca nu sunt vopsite prost cum zic colegii de mai sus ... oricum nu e cu suparar!e doar ca atunci cand afirmam ceva trebuie sa fim siguri pe ce afirmam ... asta e parerea mea

Daca pentru voi asta este un kitsch si o bataie de joc ... ok atunci eu va dau dreptate si nu ma mai contrazic cu nimeni si suport criticile....

Apropo Florin poate cunosti mai bine ca mine , doresc imi iau pachetul crom pentru la geamuri la chederul de la geamurile din spate de la portbagaj cum se face se dau geamurile jos si se schimba chederul cu cel cu crom sau nu necesita demontarea geamului ?:-?

post-102895-0-98390000-1351590852_thumb.

post-102895-0-24256900-1351590859_thumb.

post-102895-0-96473600-1351590873_thumb.

post-102895-0-24647300-1351590945_thumb.

Modificat de Gode
Link către comentariu

Ce e chestia aia infipta in prinderea centurii de siguranta la sofer? Ai "dezactivat" beep-ul? :))

Link către comentariu

Cere si volan cu comenzi ca sa fie decorul complet, eventual volan de CC.

:emthdown: pt dezactivarea beep-ului prin introducerea acelei chestii, falsa centura :)). Am tot vazut dracii de genul care se vand la semafoare si eu sunt de parere ca iti fac mai mult rau decat bine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mie-mi plac ornamentele asa...

Nu-mi place solutia aleasa pentru completarea retrofitului de Climatic, dar ornamentele chiar arata bine. E altceva! Toate Passat-urile au ornamentele argintii (fie plastic sau aluminiu, desi cel din urma arata mult mai bine) sau si mai rau, lemn.

:icon_thumleft: pentru originalitate! Dar sper ca macar in afara orasului porti centura...

Link către comentariu

Interiorul nu mi se pare kitsch. Si pe Passat-ul CC exista varianta cu trim-uri piano black, doar ca ei au pastrat consola centrala arginitie. Contrastul arata mult mai bine, asa cu totul negru da impresia de masina japoneza plicticoasa :) Volanul de CC e un must, de fiecare data cand vad volanul ala vechi fara comenzi nu pot decat sa ma crucesc cum a putut pune VW asa hidosenie intr-o masina de minim 25.000E.

Link către comentariu

,,Si pe Passat-ul CC exista varianta cu trim-uri piano black,, si crezi ca e vopsit in spatele blocului? si are ase ,,bobite,, cum se observa intr.o poza?

Link către comentariu

Sincr mie nu mi se pare ca diferenta intre kitsch sau non-kitsch ar putea sa o faca o vopsire imperfecta. Ca e viciu de executie si da impresia de ieftin, total e acord, dar in nici un caz kitsch. Daca te duci la o vopsitorie si iti iti vopsesc aia aripa cu picioarele si raman urme sau fire de praf inseamna ca ai masina kitsch?

Link către comentariu

daca este mecanic/pe cablu acel selector,nu mergea ascuns cum sugeram eu dar nu merge prelungit cablul pana in torpedou?

intreb,nu stiu cum arata dar cred ca este ca cel de frana la bicicleta (?)

de ornamente vopsite, am vazut panoul negru de la clima, doar pe el era destula lumina. ma bucur ca m-am insela si inrealitate este ok.oricum eu nu as fi ascuns sub vopsea aluminiul .

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!