Jump to content

Golf 6 1.2 HL Candy white


Master_Blaster

Postare recomandată

Master_Blaster

Gata cu zgomotul! Venea de la conductele de carburant care trec prin lonjeron. Este posibil ca problema mea sa se traga de acum 2 ierni cand am ramas fara cele 2 scuturi si cred ca acolo era ceva burete de umplutura care a cazut.

 

Am indesat in lonjeron 3 ghemotoace de folie de ambalaj (cam ca aia de mancare doar ca mai groasa), am facut si un filmulet cu conductele, pe care daca le misc cu degetul fac ceva zgomot cand lovesc tabla.

 

post-2151-0-53215600-1396724360_thumb.jp post-2151-0-69634100-1396724498_thumb.jp post-2151-0-79708600-1396724512_thumb.jp

 

 

Link către comentariu
Master_Blaster

Ce mega dubios GTI cu suspensie de tiguan, dar nu e primul, mai e un Golf 5 in state facut de offroad.  Acum arata aiurea cu jantele de ed35 dar cu niste table si poate niste aparatori de noroi o sa arate f bine.

 

Link către comentariu

di ce!? di ce nu si-a luat tiguan din prima!? hipsteri :(

Modificat de mike.
Link către comentariu
Master_Blaster

E o chestie de gust cei mai multi le lasa la nesimtire si le pun roti imense cu caucicuri stretched (aia chiar le strica), omul asta face treaba pe dos. Si are o logica pt light offroad nu iti trebuie 4x4 asa ca un tiguan care e mare si greu nu are sens.  

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Da, dar light off-road-ul are si prostul obicei de a cam distruge masinile facute sa mearga pe asfalt. Asa ca e o prostie sa cumperi o masina noua si sa o supui la ceva pentru care nu a fost gandita.

Mai degraba lua un mini 4x4, Suzuki Jimny gen, sau macar un Golf vechi, second, ieftin, pe care sa-l transforme pentru asa ceva...

 

Oh well, masina lui - treaba lui. Ce mai face iepurasul?

Link către comentariu
Master_Blaster

Cand ziceam light offroad ma gandeam gen autocross offroad, gen subaru impreza care se foloseste la genul asta de evenimente.

 

@Ego: Daca te uitai la inceputul filmului omul zice clar ca vrea sa-i puna caucucuri all terrain pe jante de tabla.

 

Si nu nu vreau sa o ridica ba chiar ma gandesc sa-i pun inapoi suspensia joasa ca si asa sta nefolosita. La fel se intampla si cu evacuarea pe care nu am reusit sa o dau.

 

Acum ca o vad mult mai des incepe sa ma deranjeze si portbagajul care arata chior si otova fara embleme....

 

Probabil o sa-i pun carlig dar mai analizez situatia ca nu e asa simplu cum credeam.

Link către comentariu
Master_Blaster

Tre' sa vorbim despre evacuarea aia...

 

Music to my ears. :)

Link către comentariu

Apropo de ideea de arcuri de Tiguan, zic ca PDG ajunge sau poate are si el arcuri de Tiguan:

16i9pn6.jpg

Link către comentariu
Master_Blaster

E la modă claro :)) in cazul de fata as zice pdg, dar habar n-am. Cred că ar putea arata bine doar cu table.

Link către comentariu

A mea nu are PDG si e aproape la fel de inalta :( Are arcuri de Trendline in schimb...

Link către comentariu
Master_Blaster

Ce am facut sambata, cauciucuri de vara si o scurtătură super inoroiata pe câmp... Dap a ramas înțepenită desi e mult spus, a trebuit sa opresc si una din roti nu a mai avut tractiune. A trebuit tractata pot ca eram singur si nu erau pietoni în zona...

Mai multe poze post-2151-13974195653849_thumb.jpg

Link către comentariu
Master_Blaster

Nici una nici alta, e o portiune de drum blocata si sunt obligat sa ocolesc, eu am ales-o pe cea mai scurta varianta pt ca pana acum a fost uscat si am mers fara probleme. Dar cu ploile de la sfarsitul saptamanii trecute drumul s-a umplut de noroi f lipicios si fin. Scurtatura asta e practic printr-un camp agricol. Masina a mers cat timp am mentinut momentul initial dar cum am incetinit una din roti a pierdut complet aderenta si cum diferentialul nu este blocabil acolo am ramas, la 30m de drumul mai solid pe care pietris, desi masina are mult noroi pe dedesupt si a atins mult, nu a ramas suspendata.

post-2151-0-31341000-1397550660_thumb.jp post-2151-0-85518000-1397550667_thumb.jp post-2151-0-65310700-1397550674_thumb.jp

post-2151-0-83348300-1397550680_thumb.jp post-2151-0-78120200-1397550686_thumb.jp

 

Ce nu se vede in poze este cat de nasol si alunecos era noroiul prin care a trebuit sa merg ca sa pun carligul si sa ma leg de Q5. Cum nu am o sufa am folosit un prelungitor prost care nu mai mergea si care s-a si rupt la final (dara aia pe botul la golf e facuta de prelungitorul plin de noroi). Nu am pozat cum arata masina la interior pt ca si asa nu era ea curata dar noroiul de pe volan, schimbator etc nu sunt pentru oricine, de acolo am condus descult ca sa nu umplu peadalele de noroi.

 

post-2151-0-57374900-1397550693_thumb.jp post-2151-0-30823400-1397550706_thumb.jp post-2151-0-49150600-1397550714_thumb.jp post-2151-0-03363100-1397550720_thumb.jp

Mi-a luat mai mult sa curat noroiul din curte, decat sa-l dau jos de pe masina.

 

 

Link către comentariu
Master_Blaster

Si eu dar singur e cam greu sa le faci pe amandoua. :p

Link către comentariu

E ceva mai  greu dar nu imposibil ;) si in plus distractiv, mai iesi din rutina.Ideal e ca data aviatoare sa iei si 2-3 fete cu tine si sa le pui pe ele sa impinga  :)

Modificat de TDR
Link către comentariu
Master_Blaster

Sincer la ce noroi era acolo si ce tensi aveam, daca reuseam sa o urnesc de unul singur era ceva, faza cu fetele era perfect chiar mai simplu, le puneam pe capota si nici nu trebuiau sa impinga. :))


Edit: Asta imi trebuia: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151985227008509&set=a.267080393508.141594.196277133508&type=1&relevant_count=1

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Eu bagam in viteza si impingeam :)

asta am facut eu pe o bucata cu zapada/gheata. singur fiind.

fiind 1.9 tdi, cuplul a invartit rotile, motorul nu a murit. am facut balans si apoi fuguta la volan sa nu se duca masina aiurea.

 

treaba cu prelungitorul, funny si riscanta. daca se rupea unde e stecherul si plesnea bara putea sa o sparga.

se pot folosi curele textile daca aveti asa ceva. sau se taie o centura de siguranta, doar in cazuri extreme.

Link către comentariu
Master_Blaster

Capetele prelungitorului atarnau liber nu aveau tensiune deci nu aveau cum sa sara si sa lovească ceva, plus ca erau 3 noduri pana la ele, eu mă bucur că au scapat pt ca sunt noi si bune, prelungitorul era întrerupt pe fir pe undeva.

Asta a fost prima data cand am rămas pe noroi si pot sa zic ca e de 1000 de ori mai nașpa decat zăpada, aluneci de nu e adevărat ca sa nu mai zic ca nu ai cum să te cureti.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!