Jump to content

Golf 6 1.2 HL Candy white


Master_Blaster

Postare recomandată

Asa arata bine. Eh,daca ai transport in comun cu care sa te misti iarna,faci un compromis si lasi masina acasa. Eu asa am facut iarna asta :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Nu trebuie sa le revopsesti, au ei un instrument cu care indreapta. Nu e indoitura adanca si se rezolva frumos.

Eibach Sportline cu jante de 18" arata f bine, in poza sunt chiar de 19".

@Rave: Au un pret prohibitiv pragurile de R-line si nu merita.

Apropo, in pozele dinaintea spalarii, sunt farurile putin aburite langa grila sau e doar murdarie?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ar fi excelent daca s-ar putea indrepta fara sa afecteze vopseaua, dar nu vad cum. Stii tu vreo metoda?

Bara fata de r-line si praguri ar insemna si bara spate, imi ajunge lista pentru anul asta:

-jante 18 unicat

-suspensie bilstein b12 sportline (vine cu arcurile eibach sportline)

-evacuare cat-back

-short shifter dieselgeek

-eleron GTI

-amortizoare pt deschidere de la distanta haion

-boost guage (asta e cu semne de intrebare ca e cam simpluta admisia la 1.2tsi)

Si ce am deja dar nu sunt montate:

-manerul de la torpedou

-filtrul de aer

Link către comentariu

Ce pret au pragurile de GTi si de RLine?

Ideea cu masina de pana-n 1000 de euro pentru iarna mi-a venit si mie si cred ca e mai rentabil sa treci iarna in asa ceva decat intr-o masina noua...cel putin o iarna ca cea de anul asta.

Pentru indreptat pragul cauta paintless dent removal..colegul @vali_devill a apelat la un service - gasesti detalii pe topicul Babuinului :). Sau poti sa-i dai un PM.

Modificat de mike.
Link către comentariu

-short shifter dieselgeek

Assta il vreau si eu. Sa-mi spui si mie cat e transportul si daca il iei inaintea mea chiar vreau sa vad cum e in realitate. In vara cred ca o sa-l iau si eu.

Link către comentariu

@mike, pragurile de gti sunt 1200 ambele, cele de R 1400ron bucata.

SS vreau si eu :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru indreptat pragul cauta paintless dent removal..colegul @vali_devill a apelat la un service - gasesti detalii pe topicul Babuinului :). Sau poti sa-i dai un PM.

Aha, hai ca m-am uitat, interesant, saptamana viitoare le fac o vizita, cu telefon inainte ca sa nu merg degeaba. Poate am noroc si nu-mi refac pragul, mai ales ca fransiza e 500lei sper sa scap mai ieftin si cu pragul original.

Link către comentariu

Si eu sunt interesat de shorshift. Nu face schimbarea treptelor (putin) mai grea? - ma gandesc ca e nasol la mers in aglomeratia de oras

Un pret si locuri de unde poate fi achizitionat :D? Tot price request am si pentru eleronul de GTi pe care l-am vazut in lista.

@The_Ego: E destul de mult, dar eu ma asteptam la ceva si mai si :).

Modificat de mike.
Link către comentariu

Pret pentru eleronul de GTI era la Kadettro pe thread.

Short shiftul face putin mai greoaie schimbarea. Dar nu destul de mult cat sa deranjeaze. Sper!

Nu l-am incercat niciodata pe acesta, am incercat un forge pe un vRS si un "numai tin minte ce" si erau ok. Si mi-au placut mai mult in trafic, stau linistit rezemat de cotiera si schimb cu varful degetelor :P

Link către comentariu

Transportul e cam 50$ daca ne luam mai multi evident iesim mai ieftin, eu nu ma grabesc nu am unde sa-l montez pana la primavara.

Link către comentariu

Da e super dar mi-e teama ca nu merita transportul din state pt ca e o piesa mare si grea (cca 9kg cu toate accesoriile).

Eu o sa-mi comand un scut din fier de pe forum si o sa-l instalez cu suruburi din inox ca sa nu rugineasca in pozitie, nu am f multa incredere in piesele AM...

Cred ca si tie ti-ar trebui pt ca probabil senzorul de ulei e amplasat identic la 1.2 si la 1.4. ;)

Link către comentariu

Azi la birou nu am gasit loc de parcare cu zapada curatata asa ca mi-am cocotat masina pe o gramada de zapada. Era un loc virgin desi pe strada sunt destule jeep-uri care ar fi putut sa-l folosesca. Inca o data spun ca sunt f multumit de cauciucurile Pirelli.

2012_02_27_14_00_08.jpg 2012_02_27_14_00_14.jpg 2012_02_27_14_00_29.jpg

Nu e de mirare ca mi-am indoit pragul tinand cont prin ce ma bag eu cu masinuta mea. :))

Link către comentariu

Deja vu !Tot o parcare de acest gen am facut si eu saptamana trecuta si am rusit sa ies cu ajutorul a 6 oameni .

Si eu am reusit sa indoi un parg...

A fost un chin iarna asta pentru G6-urile de pretutindeni

Link către comentariu

Oho nici nu vreau sa vad cum arata pe dedesupt masinuta... :(

Fac un filmulet cu iesirea din parcare dar sigur nu o sa fie ceva special pt ca zapada e inghetata si o sa am tractiune buna mai ales ca e cu fundul in sus. :P

Link către comentariu

Niste poze cu jegul de pe masina, azi dimineata (si am mers numai pe drumuri asfaltate din Bucuresti):

2012_02_28_10_46_07.jpg 2012_02_28_10_46_20.jpg

Pe 1 o spal obligatoriu, dar maine dimineata mai am un drum pe la marginea Bucurestiului si acolo e alta lume.... comparativ cu parcarea unde innopteaza, unde zapada a disparut deja

O poza pt the_ego: 7 grade :P

2012_02_28_10_48_13.jpg

Maine sper sa primesc scutul din metal pt motor, comandat de aici:

PS Masina a iesit fara probleme desi cu o mana tineam telefonul, ca sa filmez momentul plictisitor, azi era parcat in acelasi loc un glk...

Link către comentariu

:P la mai multe grade pt toata lumea :D. Pai daca e in plin soare cred si eu ca nema zapada. Acum ca te-ai aranjat cu scut la motor, la suspensie inainte :)).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mi-a venit acum scutul si pt 250lei e super. :alien:

Poze cu el si accesoriile:

2012_02_29_13_32_52.jpg 2012_02_29_13_33_04.jpg 2012_02_29_13_33_45.jpg 2012_02_29_13_34_35.jpg

Instructiunile de montaj sunt traduse cu google translate... :))

scan0017.jpg

Acum cativa ani (shit, sunt mai mult de 10 offf am imbatranit :() ma descurcam cu LEGO cat de greu e sa strangi cateva suruburi amarate. Un puzzel 3D cu nici 20 de piese.. easy peasy. :P

Dupa cum ma asteptam nu e de o calitate exceptionala, vopseau e sarita deja in mai multe locuri, dar la banii astia nu ma asteptam la f mult, scutul e din tabla de 2-3mm iar suportii din tabla de 5+mm. Dar cele 4 piulite M10 nici macar nu sunt galvanizate (nu vad cum or sa supravietuiasca sub masina) Celelalte doua suruburi (inclusiv cele cu urechi), saibele si cele 2 clips-uri sunt galvanizate. Eu o sa le inlocuiesc cu unele din inox (se gasesc la Hornbach) ca sa pot da jos scutul la nevoie.

Maine dimineata sunt la PBN si comand si cele 2 scuturi de plastic si toate clipsurile aferente, sper sa nu mai fie surprize sub masina...

Link către comentariu

Ma gandeam si eu la un scut dar la suspensia asta de Tiguan e cam stupid. Cand schimb suspensia cred ca o sa iau si eu unul in schimb.

Link către comentariu
Master_Blaster

@JUG Azi am timp si cantaresc scutul am fost ocupat zilele astea pt am cam inceput primavara cu stangul. :(

Pe 1 am spalat masinuta, pt ca ajunsese in halul in care oglinzile exterioare erau opace si ajunsesem sa ma uit peste umar ca sa ma pot asigura. Am impresia ca asta e o mica problema de design la G6, la viteze mari apa sare pe oglinzi iar cum in romanica apa e un fel de namol mai fin ajungi repede sa nu mai vezi ceva in ele.

2012_03_01_17_52_45.jpg

Mai jos e o poza cu genul de pete care sunt pe masina si care nu se curata la spalat. Masina e plina de pete de genul asta. :(

2012_03_02_11_03_19.jpg

Ieri am fost pe la Hornbach si mi-am cumparat piulite, saibe si suruburi din inox pt scut, asa ca dupa ce se duce zapada ma bag sub ea si-l montez.

Inca nu am ajuns pe la PBN dar pe langa cele 2 scuturi o sa-mi comand si amortizoarele de fabia (si tumburusii de leon), ca sa dau o utilitate butonului din mijloc de la cheie.

Si sa ma laud cu un consum mix f bun:

http://www.youtube.com/watch?v=umCU61mttFY&feature=youtu.be

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!