Jump to content

Golf 6 1.2 HL Candy white


Master_Blaster

Postare recomandată

Master_Blaster

E diferit la mine se aude doar cand bruschez rau ambreiajul dand drumul repede cand motorul e in cuplu, pe loc nu se aude nimic.

Link către comentariu

Chiar si asa pentru ambreiaj la cutie manuala schimbul pe garantie dupa aproape 2 ani/ 20.000km este foarte rar. In primul rand iti vor invoca uzura datorata exploatarii, care nu intra sub incidenta garantiei. 

la mine are 1an si 4 luni 28500 km. Ambreiajul caraie. O am la garantie .e de 1sapt in service. A cerut bucureatiul n.mii de inregistrari. Sa vedem dar mi.au zis mai mult ca sigur ca vor schimba kitul la ambreiaj

Link către comentariu
Master_Blaster

 

Asta se vede ca e aplicat din spate eu ma uit la cel facut de Lester care vine si in jurul stopului de frana.

http://www.lester.it/en/dettaglio.php?a=3819

Link către comentariu

Privit de sus cel facut de Lester arata oem. :icon_thumleft:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu prea imi dau seama cum vine muchia de inceput a eleronului. Este la fata cu linia portbagajului? Parca in poze pare sa fie mai retrasa. Sau parca la capat are o tesitura ciudata.

Link către comentariu
Master_Blaster

Eleronul vine de la buza de pa haion.

 

A fost un weekend super pentru stat in jurul masinii. 

Sambata am pregatit masina pentru revizie, adica am dat jos scutul si i-am si taiat o gaura pentru a putea face schimbul de ulei fara sa-l mai dau jos. Acum e in portbagaj si o sa-l duc la vopsit electrostatic. Am si trecut la filtrul de aer oem, care e socant de silentios, adica nu mai aud turbina deloc si chiar ma deranjeaza ca nu stiu cand sa schimb vitezele. :p Acum pot sa ascund evacuarea, care e destul de silentioasa mai ales pe portiunea in care se auzea admisia. Si am descoperit ca motorul scapa un pic de ulei pe la garnitura unui capac de pe blocul motor, pe partea spre habitaclu asa ca nu e vizibila dar nu curge decat extrem de putin, uleiul e la nivel.

post-2151-0-13995600-1362355541_thumb.jp

 

Iar zgomotul pe care il auzeam cand dadeam drumul la ambreiaj brusc pare sa fie de la acutatorul wastegate-ului care a ramas fara ambele suruburi si acum are f mult joc.

 

Duminica 2 pietre mi-au spart parbrizul la cativa cm una de alta, si au crapat bine parbizul, motiv perfect sa-l schimb cu unul cu suportul de oglinda cu senzor de lumina, ploaie. Vremea a fost superba asa ca am spalat-o si i-am facut cateva poze.

post-2151-0-67035400-1362355085_thumb.jp post-2151-0-30778700-1362355102_thumb.jp

 

post-2151-0-20470900-1362355175_thumb.jp post-2151-0-29313800-1362355193_thumb.jp post-2151-0-41512000-1362355150_thumb.jp post-2151-0-17499500-1362355459_thumb.jp

 

Saptamana asta masina o sa mearga la revizie si sper sa-i schimb distributia si parbrizul.

Link către comentariu

Cati km ai de schimbi distributia?

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu

:biggrin:

 

Mult mai putini decat ar fi cazul pentru schimbarea acestei distributii, asa cum a fost planul initial al celor de la VW.

Link către comentariu
Master_Blaster

Pai asa e la motoarele astea noi si jmechere. ;) 

 

O schimb la doar 24000, dar asa e modelul poate ar trebui sa treaca si VW schimbarea distributiei la 2 ani sau 20000km. :))

Link către comentariu

Nu stiu daca si Mihnea urmareste discutiile de pe sectiunea Polo, asa ca daca nu a citit acolo ii spun aici: cica schimbarea distributiei ar costa 1.800 RONisori.

La mine a inceput sa faca figuri de pe la 15.000 km, la doar 3 saptamani dupa prima revizie.

Link către comentariu
Master_Blaster

Se schimba daca face urat, iar la mine face. Aha, 1800 lei, pai atunci fac pusculita pentru urmatoarea distributie. :D Cate 100lei pe luna in 2 ani o sa am bani de distributie. 

 

Mie imi e mai mult de parbriz acum, ca distributia nu ma deranjeaza dar vreau sa profit de revizie

Link către comentariu

Cum se manifest zgomotul urat la distributie? Poti da cateva detalii? 

Ceva de genul?

Link către comentariu
Master_Blaster

Ala e zgomot urat doar, se poate si mai rau la mine se mai aude si mai tare de ti se strange stomacul de frica daca scapa sau nu. :))

 

Nu am ce sa detaliez, iti dai tu seama cand e de rau.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Cand dai jos aparatorile de noroi? :))

Nu se vor potrivi cu jantele de vara.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Nu prea curand, ia vezi cum o sa fie vremea pe 16 martie: http://vremea.kappa.ro/  :frigbaitata:

 

Le dau jos exact cand dau jos rotile de iarna.

 

Edit: Si Pirelli-urile nu aluneca inca, chiar si la 12 grade.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu
Master_Blaster

Low si inca pe rotile de iarna. 

post-2151-0-31821300-1363339658_thumb.jp

 

E cam jegoasa dar tot imi place cum arata.

 

Link către comentariu
Master_Blaster

Sa vina vremea buna, sa fie temperaturi constante peste 10 grade.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!