Jump to content

Golf 6 1.2 HL Candy white


Master_Blaster

Postare recomandată

Ori eu sunt nesatul, ori din cauza ca nu stiu cum face un motor de doi litri ma declar nemultumit de ce am.

Mai bine ca nu stii! :(

Oricum, ca orice alt motor turbo, conteaza foarte mult temperatura exterioara, presiunea atmosferica etc cand mergi cu el.

Cand plec ziua, pe 40 de grade, dupa ce masina a stat in caldura, zici ca are 50 de cai.

Daca e racoare afara, si masina a stat pe la 20 de grade, si la umbra, zici ca are 150 de cai...

SI cum in ultima perioada a fost cald si soare afara...

Link către comentariu
Master_Blaster

Eu nu am observat problema asta, dar eu nu merg in aglomeratie asa ca pana ii dau prima blana are timp sa se mai raceasca admisia.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Mda azi e o zi mare. :))

Masina a cam trecut pe 2 dupa bicle. Dar in toamna o sa ma mai ocup de ea, nu mai are casco si trebuie schimbata inmatricularea ca s-a terminat de ceva timp leasingul.

@FloreaMihai: Tu oricum nu ai ce face cu ea, amortizoarele fata sunt mici.

Link către comentariu

Adevarat asta, diametrul amortizoarelor este mai mic la 1.2 si implicit nu vor merge nici arcurile.

E deja toamna :P

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi noapte a venit cu adevarat toamna in bucuresti si am zis sa mai fac un mic update la iepuras, care ieri a implinit in sfarsit 19000km. Asa ca a inceput pregatirea pt la primavara cand urmeaza niste upgrade-uri importante:

1 Bara spate de gtd (bara o am de la rave imi mai trebuie fusta si ochii de pisica) si eleron de gti/d/r, vor merge impreuna la vopsit si se vor monta in acelasi timp

2 Frane de gti fata/spate cu placute si discuri upgradate. Primul si cel mai important pas a fost facut, mi-am luat fuzete si etrierii fata. Imi mai trebuie portetrierii fata/spate si consumabilele, discuri si placute. Pe spate vor fi stock pe fata cele mai bune pe care mi le pot permite.

3 Bare stabilizatoare fata/spate

Acum pe termen scurt, pana in iarna as vrea sa-mi pun incalzire in scaune (azi am dardait bine la 12 grade :() si voi vopsi cum trebuie jantele de tabla inainte sa vina momentul montarii lor.

Link către comentariu

Stoc nici nu vreu sa ma gandesc cat ar costa unele din aluminiu. :(

Si da voi schimba si furtunele si lichidul, ca sa fie treaba facuta pana la capat.

Link către comentariu

Apropo, primiti cu short shifteru? :))

Sigma six short shifter

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu ma gandeam la shortshifetrul de la diesel geek dar cutia mea si asa nu e f fericita asa ca asta o sa ramana pt mai incolo. :(

Azi am spalat etrierii si fuzetele. Dupa care le-am comparat cu cele de pe masina si sunt ceva diferente. In primul rand fuzetele pt amortizoare de 50 au nu au portetrier, etrierul e fixat direct pe fuzeta, probabil au ales soluti asta ca sa usureze si sa simplifice puntea fata. Etrierii sunt si ei sensibil mai mari si destul de diferiti, va trebui sa vad daca se potrivesc senzorii de la abs pe etrieri, cel de pe fuzeta e identic.

Si inainte sa intrebati NU, nu vopsesc etrierii rosii, albi, albastri, negri sau orice alta culoare, vor ramane asa cum sunt.

Am pozat si frana spate, etrierul sta pe un portetrier care va fi schimbat pt discul de 286mm de gti.

Pt ca tot am dat jos rotile am masurat si barele stabilizatoare, fata are 24mm iar pe spate are 21mm.

P1020400.jpg P1020403.jpg P1020404.jpg

P1020405.jpg P1020412.jpg P1020413.jpg

P1020414.jpg P1020415.jpg P1020416.jpg

P1020423.jpg P1020433.jpg P1020435.jpg

P1020437.jpg P1020442.jpg

Link către comentariu

Ai gasit si port etrierii? Pe mine aia ma intereseaza :D

Suspensia vad ca are zilele numarate, tot pe Sportline mergi?

Link către comentariu

Oho stai ca nu-s fabrica de bani, schimb numai amortizoarele fata cu unele diam 55mm, adica bilstein B8 care vin si pe 1.4tsi 122 nu cred ca difera mult greutatea pe puntea fata.

Nu am gasit inca port etrieri asa ca o sa intreb si la PBN dar scorul o sa fie umflat rau.

Link către comentariu

S-ar putea sa ai un usor reverse rake. Ce greutate are 1.2?

Compesezi printr-o ingrasare rapida :))

Sa-mi zici scorul sau eventual codurile ca in vara viitoare poate trec la 312.

Link către comentariu

Cateva poze de azi, dupa ce am spalat-o.

P1020537.jpg P1020551.jpg P1020554.jpg

Am pozat si turbina, in poza pare mult mai mare decat e diametrul e de cel mult 3cm.

P1020523.jpg

Are cineva idee cum ar putea intra insecte in stopuri, la mine in stopul de ceata am o albina moarta, de cand am masina nu am ublat la el?

P1020533.jpg P1020535.jpg

Merg fara probleme amortizoarele de 55 la mine fara reverse rake sau alte probleme, teoretic. Dar pretul ma face sa lesin, cca 400euro setul :(.

Link către comentariu

Are cineva idee cum ar putea intra insecte in stopuri, la mine in stopul de ceata am o albina moarta, de cand am masina nu am ublat la el?

:)) Si eu credeam ca doar la mine e problema ca am stopuri Dectane AM... Deci e generala... Eu am avut "gaurica" mai mica, la mine e doar o musca mica

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

La toate intra insecte inauntru, dracu stie de ce sau pe unde...

Ce nu inteleg eu, e de ce vrei sa-ti iei amortizoare de 1.4. Exista de 1.2 de 55mm, de ce nu le iei pe acelea?

Link către comentariu

Smecheria e ca sunt aceleasi, au acelasi cod. Nu cred ca au existat golfuri cu 1.2 si amortizoare de 55 so alea afisate de bilstein pt motoare 1.2 cu amortizoare de 55 sunt amortizoarele de pe 1.4.

Link către comentariu

In seara asta am avut chef de plimbare si am dat o tura pe A3, pe care nu am mai fost. Cum era pustie si asfaltul destul de bun, fara denivelarile de pe A2, i-am dat blana pana am vazut o cifra f rotunda pe bord :D Nu ma asteptam sa fie in stare masinuta cu rotile astea dar in ciuda unor mici vibratii ca deh nu sunt chiar perfecte nu m-a dezamagit.

De la Ploiesti m-am intors pe Dn1 ca sa compensez benzina pe care a baut-o asa ca am venit cu 80km/h :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!