Jump to content

Golf 6 1.2 HL Candy white


Master_Blaster

Postare recomandată

Pe 16 nu e asa scumpa :P Si da, sunt cam exagerate R-urile, un set de PS3 sau F1 cred ca ar fi aarhisuficiente pe strada...

Link către comentariu
Master_Blaster

Ai idee cat costa un set de r888? Jantele de aliaj pe 16 sunt kitsch, sry no f... way pun asa ceva pe masina, daca imi placeau nu aveam table iarna. Tabla e sincera si are avantajul nu ma doare daca le zgarii.

Cand franez tare cu turanzele scartaie si in multe curbe luate tarisor subvireaza, frane mai mari nu-mi trebuie mai ales cu cauciucuri proaste.

Link către comentariu

Jantele de tabla nu sunt tocmai usoare...

Si semislick pentru 1.2 tsi sunt destul de inutile.Daca ai de gand sa pui R888 la munca prin bucuresti mai bine iti iei si un RollCage.Mai bine mergi pe niste PS2-uri.

Daca ai vazut , la Polo Gti (care se invarte undeva la greutatea noastra) vine cu 17".Este exact acelasi lucru ca si cu franele , depomana iti pui placute si discuri ventilate, perforate, BREMBO , FERODO ,.... atat cat pastrezi dimensiune stock de 280 nu o sa simti mare diferenta.Ideea este sa treci la ceva mai mare.

Ramai macar pe 17 daca vrei ceva performante

Link către comentariu

Pai daca mergi tare prin gropi si speedbump-uri, de ce-ai mai luat B8?!

Tablele sunt bune d.p.d.v. enumerate, insa doar atat. La viteza sunt riscante, nu degeaba se spune ca vmax este de 80km/h.

Ar fi mult mai reusita cu TD-uri de 17 si F1 sau PS2, nu 3 si, daca tot urmaresti handling bun, ar fi cireasa de pe tort niste swaybar-uri.

Link către comentariu
Master_Blaster

Hmm pana acum pe pagina asta au postat numai posesori de candy white-uri :D

Sunt usoare ale mele au 17kg cu cauciucuri de iarna pe 205/55.

Polo Gti e facut si sa arate bine nu numai sa fie performant.

Daca citesti pe forumuri straine cunt multi cu asiatice care au 225/50r16 pe 6,5 (sau chiar 245) pe track car-uri. Bigger is not always better. Performantele sunt date de rigiditatea peretelui (care la cauciucurile de strada PS2, PS3 F1 e orientata spre confort) si de suprafata de contact cu drumul. Jante mari iti trebuie pentru frane mari ori la mine nu e cazul, maxim imi pun frane de gti care intra sub jante de 16.

Ar mai fi o chestie: jante de tabla pe 17, dar singura optiune e de la bmw cu adaptoare, si nu prea suna tentant.

@Jug: Ai sa fii surprins dar B8-urile sunt super ok, eu nu simt aproape nici o diferenta fata de suspensia oem pe drum, doar in curbe cand incepi sa tragi de masina si culmea, la stop cand opresc balansul e 0 si ma cam scutura daca nu sunt atent.

Problema e ca eu nu vreau sa mai stric jante de aliaj. (am deja 1 seattle si 2 InterAction pe 18 belite) Va pozez cum e masina parcata acum, si o sa ziceti ca sunt nebun, dar eu chiar sunt f antent unde o las ca sa nu incurc. E imposibil sa parchezi f aproape de bordura fara sa risti sa o atingi.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Iti inteleg punctul de vedere dar tot cred ca R-urile sunt cam mult. Lasand la o parte ca nu sunt cele mai bune pe ploaie...

F1/PS2 XL nu au peretii moi, ci din contra!

LE: plus ca, daca mergi tare, mai ales vara, o sa incalzesti franele destul de bine, care mai sunt si mici ale naibii la noi.

Si tablele nu ofera cea mai buna racire pentru frane... E un lucru de luat in calcul...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Master_Blaster

Nu au pt F1 sau PS2xl dimensiunea 225/50r16, deci....

Nu as fi primul care merge pe ploaie, bag avaria si merg cu 20, asta e. :(

Link către comentariu
Master_Blaster

Ok mestere, si cu jantele cum facem? :sly: Daca imi faci cadou un set de jante custom de tabla pe 17 7,5j et 47 pt golf iti raman recunoscator pe viata. :lol:

Link către comentariu

Super oferta! Apx 3.000 de lei (daca nu ma insel) TD 1.2 la TopGear.

Daca vinzi cele 2 seturi de jante pe 18 ale tale... :D

Link către comentariu

Rotiform! Everything is made custom there :)) Glumesc. Despre TD-uri te-ai interesat ce dimensiuni au?

Link către comentariu
Master_Blaster

Le stiu pe cele de la topgear le-am si vazut cand eram acolo.

Hai sa ne gandim cele 2 seturi pe 18 pe care le am le dau cu 1500 fiecare sunt in stare f buna. Cauciucurile noi 18, no name tot 1500. Gumele de caliate ma duc la 3000+ jante din ce bani mai iau si sa fie si ceva de calitate.

Asta e pur teoretic, sa vad acum daca le pot si vinde.

Link către comentariu

Poti sa stai pe Seattle pana cand se vand toate.

Anvelopele sunt max 700 bucata(F1/PS2, R-urile nu stiu cat sunt).

Cu o mica investitie poti sa-ti faci un setup axat pe performanta care sa si arate bine :) !

Link către comentariu
Master_Blaster

Dar care e problema cu tablele? Mie mi se par f frumoase.

Cred ca in W-e trec la table si cauciucuri de iarna nu vreau sa mai zgarii inca un seattle. :(

Link către comentariu

Mai bine fi mai atent... Eu am de 3 ani 225.40.18, aproape 90.000 km si am zgariat o singura data o janta..

Link către comentariu

Grele, urate, nu asigura racire pentru frane!

Plus ca, se stramba la fel de usor ca cele de aliaj, si tot trebuie indreptate si astea din cand in cand.

Din punctul meu de vedere, bine-nteles!:D

Link către comentariu
Master_Blaster

Le zgarii din prostie, neatentie si din dorinta de a sta cat mai aproape de bordura. :)

Link către comentariu

Pai atunci pastreaza un set de aliaj si foloseste-l in continuare. Le zgarii, coupesti, lovesti etc. si le lasi asa.

Oricum si jantele de tabla se zgarie si se vede imediat si mai rau ca pe aliaj, trebuie vopsite, reparate.

Sper ca nu vopsesti tablele in argontiu :))

Modificat de JUG
Link către comentariu

...daca tablele sunt de 16 si le polishezi - gen crom total, vei fi unic in lume :))

Desi nu am foarte multi ani la activ de condus, pot sa zic ca imi vine greu sa trec de la jante de 15 la 17... stiu cat de greu a fost si de la 15 la 16

Asa ca la partea asta cu drumurile si confortul sunt de acord cu tine ..

Link către comentariu

Cand v-aud ce greu e cu gropi, denivelari si altele... Eu merg foarte bine cu 19". Nu suntem in Germania, clar, dar nici dracu' nu-i asa de negru...

Link către comentariu

Eu am mers pe 17 2 ani, apoi pe 18 alti 2 fara sa ating nimic, nicaieri. Acum pe 15 si suspensie normala zici ca sunt pe perne de aer :))

Si tot merg cu 5Km/h prin gropi...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!