Jump to content

Nu mai pot deschide din telecomanda


Catutzi
 Share

Postare recomandată

Asta-i cheia de la b5.5. Merge pe passat fara probleme.

Seria vad ca e aproape identica adica:

Serie GOLF:  HLO 130 959 753 N

Serie Passat: HLO 130 959 753 AH
Mai difera ceva:
Passat: SFA 008 399-10
Golf: SFA 008 410-00
Merge imperecheata cheia de Passat, sau caut cheie de Golf cu seria aia exact?

post-106801-0-78633300-1432195546_thumb.

post-106801-0-28792200-1432195547_thumb.

post-106801-0-79502900-1432195547_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai baiat... nu ai citit ce ti-am scris... nu o sa mearga aia de Passat B5.5 - chiar daca este functionala, este pt generatia urmatoare de module confort 1C0 959 799x - si tu pe Golf ai 1J0 959 799xx - alt modul, alt algoritm... nu sunt compatibile.

 

cauta una care vine de pe o masina cu modul confort 1J0 959 799

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, sa traiti!

Deci tre' sa ma uit si dupa seria cheii, practic. Iti multumesc inca o data si scuze pentru stress-ul provocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, cea cu N merge .. sau cele cu butoanele pe oval, cele mai vechi.

 

nu-i stres, stai linistit ...  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai complicat decat am crezut sa gasesc o cheie sa fac un test...

e vreo varianta sa testez daca e dus modulul sau sunt duse telecomenzile, fara sa le imperechez intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu...

 

eventual sa mergi la un centru care se ocupa cu chei - telecomenzi - si sa aibe aparat care sa masoare daca telecomanda emite sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne putand deschide un topic si avand si eu o problema asemanatoare voi posta aici si imi voi cere si scuze in cazul in care am gresit locul, am un golf 5 in 4 usi si de curand am sesizat ca usa dreapta spate nu se mai inchide nu mai merge geamul si nici nu se aprinde ledul de la butonul geamului, am dat fata de usa jos am verificat cele 4 fire care intra in calculatorul de usa si au continuitate, iar un electrician mi-a recomandat sa schimb calculatorul ... am incercat 4 calculatoare cu tot cu motorasul geamului de pe jetta si golf 5 dar cu cod diferit si tot nu merge si nici pe tester nu imi vede acest calculator ce pot sa fac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele din burduf le-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat firele de la calculator la burduf, mufa din burduf, firele de la mufa din stalp pana la nivelul bordului si sunt inregula, cele 2 fire groase merg si mai raman cele 2 subtiri cu semnalele de la centrala electrica care atunci cand pun aparatul de masura pe buzzer au continuitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cer ajutor disperat, nu mai pot inchide masina deloc sa intamplat acelas lucru ca pe partea dreapta si pe stanga spate, geamurile merg de pe butoanele din spate timp de 1 min apoi daca nu scot mufa de pe calculatorul de usa nu isi revin , usile spate nu se inchuie nu merge nimic la ele si pe langa asta mimi sta in bord aprins si becul de la esp si de la servo, sa se fi dus centrala electrica ? va rog ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofer o inghetata celui/celor care imi zic rezolvarea la urmatorarea problema:

-Golf V 2.0 TDI 140 CP,2004,nu reusesc sa deschid usile din spate.

Initial nu se deschidea cea din dreapta spate atat din interior cat si din exterior si cea din stanga se deschidea doar din interior,m-a "ajutat" un prieten care a rasucit cheia in lacasul de blocaj copii cred ca invers iar acum nu mai pot deschide de pe nici-o parte usile spate...

Ce-i de facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca nu stie nimeni cum pot sa deschid usile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa bati pe exterior si pe interior in zona yalei, in aceelasi timp sa actionezi butonul de descuiat. Din pacate nu exista o solutie standard in cazul tau... tine de fiecare defect... se cauta solutii.

 

incearca si vedem ce reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc maine..cred ca e ultima solutie..ma gandeam ca e ceva combinatie din telecomanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu. Eventual ma suni si vedem cu ce te pot ajuta prin telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, problema rezolvata. telecomenzile erau imperecheate cu modulul, insa bateria nu facea contact corespunzator; culmea, ambele telecomenzi aveau aceeasi problema. dupa ce am pierdut o zi plimbandu-ma pe la toate centrele de dezmembrari de pe langa brasov in cautarea unei chei cu serie identica (fara succes, desigur), m-am oprit la un service unde am dat de un super electrician electronist care a reparat telecomenzile vechi.

asa ca, pentru brasoveni recomand autob5 service, in spate la Lidl pe Carpatilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stancuadrian

La masinuta mea pot sa o deschid decat de la 2m de masina, mai departe nu merge, dar daca incerc de la etajul 4 merge... am pus si baterii noi si resetat cheile si tot asa, o fi de la antena masinii? Stiti cumva pe unde se afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, este de la telecomanda, in majoritatea cazurilor.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stancuadrian

Stiti vreo rezolvare la problema aceasta? Este curios ca merge de la etajul 4, distanta mare si de la 3m de ea nu vrea... nici deschis nici inchis.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvarea - in majoritatea cazurilor, inlocuirea telecomenzii - ca sa fie sigur, incearca sa sincronizezi o alta telecomanda, de proba... si vezi daca bate de la distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stancuadrian

nu, este de la telecomanda, in majoritatea cazurilor.... 

 

 

rezolvarea - in majoritatea cazurilor, inlocuirea telecomenzii - ca sa fie sigur, incearca sa sincronizezi o alta telecomanda, de proba... si vezi daca bate de la distanta.

Buna idee!

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Am si eu un Golf 6 cumparat SH de cateva luni si am o prima problema. De dimineata cand am vrut sa plec nu s-au mai deschis usile din telecomanda. Becul rosu de la telecomanda se aprinde pe toate butoanele (inchis/deschis/portbagaj) dar usile nu se deschid. Ma puteti ajuta cu un raspuns care sa fie problema? Cum pot intra in masina? Ma gandesc sa nu se fi terminat bateria masinii, dar nu stiu cum pot deschide usile ca sa schimb/verific bateria. Din pacate masina nu are si yala ca sa pot deschide cu cheia. Am cautat pe forum dar nu am gasit indicatii, daca ma puteti ajuta, va rog. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheie are - scoate capacul de la manerul soferului si vezi daca se deschide de acolo - daca nu, e posibil ca bateria masinii sa fie descarcata si sa nu mai mearga.

 

 

daca se descuie si ai baterie, atunci trebuie facuta o scanare dupa asta sa vedem unde este problema, resincronizat telecomanda, etc/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Asa am facut si a mers, am deschis usile. E moarta bateria de la masina. Trebuie sa ma interesez acum ce baterie se potriveste la Golf6 TDI 1600cm, 77kw. Mersi inc-o data, Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mare placere !

 

daca masina este cu start/stop - trebuie sa cumperi o baterie cu tehnologia AGM - asupra marcii, ai de unde alege... sunt multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!