Jump to content

airbag pasager fabia


gabip
 Share

Postare recomandată

am si eu o intrebare in legatura cu airbagul frontal pentru pasager .

daca eu am avut pe masina o unitate cu codul : 6q0 880 204 F si vreau sa pun o unitate cu codul 6q0 880 204 B sau D este vreo probelma de compatibilitate sau este doar plug and play ?

unitatea 6q0 880 204 B sau D este de pe o masina cu volan pe dreapta si doresc s-o montez pe o masina cu volan pe stanga

aceeasi intrebare pentru o centura de siguranta ( cu modul pirotehnic) 6y0 857 702 A in loc de D sau E.

prin search nu am gasit nimic relevant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea Gabi ar fi sa respecti neaparat codul airbagului pe care l-ai avut tu, asta daca nu vrei sa mai tragi o gaura in bord :censur: , sau poti cumpara bordul complet de la fabia cu volanul pe dreapta si ii faci o adaptare ca cea din poza. bine glumesc, te rog sa nu te superi. :))

post-25544-0-16049800-1327522263_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimite-mi ambele coduri pe PM si iti verific eu, mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carmina, daca in acea adaptare ar fi si un volan cu airbag poate m-ar interesa :lol:

in legatura cu centurile m-am lamurit .... pe masina nu am nici 6y0 857 701/702 A nici 6y0 857 701/702 D nici 6y0 857 701/702 E ci am 6y0 857 701/702 B si se potrivesc doar cele cu 701 B - nu exista alt model similar asa ca trebuie sa caut in continuare.

airbagul soferului l-am luat de pe o "englezoaica" iar airbagul pasagerului l-am luat tot de acolo cu codul 6q0 880 204 B . pe masina aveam codul 6q0 880 204 E ,stiu ca in primul post spusesem ca am codul 6q0 880 204 F.....asta se intampla cand ma iau dupa diferite programe in loc sa vad ce am pe masina.

Stiu ca airbagul de pasager cu terminatia B s-a produs pana in 03.2003 iar cel cu E a inceput imediat dupa ce au terminat cu B . Masina mea e din luna 5 sau 6 2003.

unitatea de airbag/centralina este modelul 1c0 909 605 k dotare 05 care s-a produs din 08.2002 deci nu cred ca nu ar fi compatibila cu airbagurile.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna.

Am avut un accident cu Skoda Fabia din 2004 si au sarit airbagurile de la sofer si pasager. Bani de inlocuit nu am. Vreau sa imbrac volanul si plansa bord cu piele, sa maschez rupturile.Cine stie cum se demonteaza suportul clacson si plansa de bord il rog sa impartaseasca si la altii care vor sa faca ca mine. S-a blocat si o centura. Pot sa cumpar orice centura second care are pastila intreaga si e functionala?

Multumesc anticipat.

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suportul claxon se demonteaza din spatele volanului, unde gasesti doua gauri de o parte si de alta cu doua surube....

plansa de bord, mai greu....

centura nu s-a blocat, s-a declansat...trebuie alta...si merge doar de fabia...gasesti in dezmembrari.

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plansa de bord

pe scurt cam asa ceva ai de facut :

scoti capacele laterale de pe stanga si dreapta bordului capacul de la sigurante si cel de pe partea opusa - o sa ai niste suruburi in spatele lor care trebuie desfacute, demontezi torpedoul: are 3 suruburi in interior sus si 2 suruburi sub el, tragi de ornamentul situat deasupra volanului este dreptunghiular intre instrumentele de bord si volan, desfaci cele 2 suruburi

scoti plasticul care acopera pedalele 6 suruburi

scoti plasticul de pe partea soferului

tragi de plasticul care acopera unitatea climatic ( cel mai usor e sa apuci de jos)

sub unitatea climatic ai 2 suruburi pe care trebuie sa le scoti.

scoti plasticele de pe stanga si dreapta radioului ai niste suruburi in spatele lor

scoti unitatea radio, ai 2 mufe, plus antena mai ai ceva suruburi in spatele unitatii radio.

ptr. suport claxon, ca o mica completare la ce a spus bn64and, gasesti aici:

http://www.fabia.sko...nds.ro/dyi.html

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La plansa de bord pare mai complicat. Masina o am in service si nu am o idee despre cum arata plansa. Se desface in mai multe bucati sau prin lipire trebuie sa o acopar toata?

Modificat de NFABIAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desface in mai multe bucati. Asa arata demontata:

post-25544-0-02081500-1333293697_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dificil de acoperit toata plansa in piele. Are cineva idee cum se poate masca ruptura de la airbag? Centura am gasit la dezmembrari. 130 lei. E mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apeleaza la o firma tuning, sunt colante de tot felul poate sa-ti imbrace bordul, alta varianta ar fi sa te apuci de taxi, in locul rupturii poti pune ceasul de marcat, :blah: poti decupa si sa bagi un suport ca si cel de la radio-cd, suport plastic telefon, acum se poarta suport pentru bata baseball iti va trebui in trafic :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!