Jump to content

Piese de schimb ieftine


saboteur
 Share

Postare recomandată

Am o intrebare: voi de unde va luatzi piese de schimb pentru fabii? Eu stiu un site al unui magazin din bucuresti, care trimite si prin curier piese, am mai luat pt skoda 120, sunt de cuvant. am vazut ca au pt toata gama skoda: www.gradinariu.ro. Mai are cineva idee de alte magazine? de ex. am vazut pretz la bieleta antiruliu fabia, ca tot am auzit ca e cu bube :6Q0411315F-A BIELETA ANTIRULIU FABIA 5.88EUR , mi se pare rezonabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asemenea stiu ca pe la 60.000 km incepe sa se uzeze lantzul/pinioanele de distributie (lucru normal, lantul se largeste , face "burta" si freaca in capacul de la distributie, lucru ce provoaca un zornait) si am vazut tot pe site de vanzare set distributie:47198026 SET DISTRIBUTIE 1.4 MPI 10.70EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare: voi de unde va luatzi piese de schimb pentru fabii? Eu stiu un site al unui magazin din bucuresti, care trimite si prin curier piese, am mai luat pt skoda 120, sunt de cuvant. am vazut ca au pt toata gama skoda: www.gradinariu.ro. Mai are cineva idee de alte magazine? de ex. am vazut pretz la bieleta antiruliu fabia, ca tot am auzit ca e cu bube :6Q0411315F-A      BIELETA ANTIRULIU FABIA  5.88EUR  , mi se pare rezonabil

<{POST_SNAPBACK}>

Dap am luat si eu de la ei...sunt OK.

Mai vezi autototal.ro..au ptr toata gama VAG.

P.S. E bine sa te informezi la unele pisese..ex placutze de frana..merita sa dai un ban in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut saboteur, cu bieletele de Fabie este o poveste intreaga, exista mai multe versiuni hardware; sunt tot felul de pareri despre legatura dintre versiune si fiabilitatea bieletei.

Citeste aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4735

Despre distributie la 1.4MPI: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=270&st=40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citez postul lui mike " Lantul l-am luat de la dealer-ul Skoda 950k lei.

", vedetzi, aici e problema, pretzul e de 2,5 ori mai mare decat la gradinariu , magarii astia de dealeri te umfla la pretz, deci atentzie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz utile cele doua adrese de unde poti lua piese. mai ales pentru cei iesiti din garantie. o sa fac o comparatie intre piesele de la aceste magazine si cele de pe factura de la AVIA. revin in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am masina in garantie si inca n-am fost la nici o revizie!

Ma intereseaza daca piesele,inclusiv consumabilele de la revizii,sunt mult mai scumpe la service (excluzand manopera),in special la Avia!

Daca iti cumperi,spre exemplu,uleiul din alta parte,dar faci schimbul in service,nu s-ar putea ajunge la situatia "problema este din cauza uleiului folosit,care nu este de la noi".

Care service Skoda are piesele mai accesibile?

Ma intereseaza cum este mai bine si pt.masina si pt.buzunarul meu!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin (e drept cam tarziu) cu comparatia intre pretul pieselor la service AVIA si a celor gasite pe siteul gradinariu.ro.

- bieleta antiruliu la Avia 95.51 la gradinariu 70.00

- filtru praf, polen la avia 53.65 la gradinariu 26.00

- filtru aer la avia 75.15 la gradinariu 57.00

- filtru ulei la avia 20.76 la gradinariu 23.00

- placute frana la avia 247.31 la gradinariu 165.00

- bucsa bascula la avia 33.86 la gradinariu 35.00

- bucsa bara stabilizatoare la avia 10.03 la gradinariu 15.00

la bara stabilizatoare nu am gasit pret la gradinariu deci nu pot face comparatia.

toate preturile sunt in RON si nu contin TVA

total la avia 536.07 la gradinariu 391.

diferenta este substantiala , mai ramane intrebarea daca piesele de la gradinariu sunt bune calitativ si conforme cu standardele Skoda. oricum ei zic ca la importa din cehia.

acum observ ca preturile la gradinariu sunt cu tot cu TVA, deci diferenta de pret este cu mult mai mare. :)

Modificat de almanah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam multa bere !!! :) :D ca sa nu mai spun ca acesti bani puteau fi folositi ca sa pun senzori de parcare :)

in orice caz daca cineva ia piese de la gradinariu.ro sa dea un semn in ceea ce priveste calitatea lor si seriozitatea firmei

Modificat de almanah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este substantiala , mai ramane intrebarea daca piesele de la gradinariu sunt bune calitativ si conforme cu standardele Skoda. oricum ei zic ca la importa din cehia.

Sunt bune piesele de la Gradinariu. Eu cand mi-am luat acum 2 ani amortizoare Sachs am contactat firma Elit care le importa si mi-au recomandat sa le iau de la Gradinariu, ca ei nu vand direct. Si le-am luat de acolo la un pret mai bun decat gasisem la alte magazine de piese auto cunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar. Eu nu mai calc pe la AVIA sau PORO. Mai ales ca masina nu mai este in garantie. Gasesc eu un service care sa fie mai subtire la manopera decata service-urile autorizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz daca cineva ia piese de la gradinariu.ro sa dea un semn in ceea ce priveste calitatea lor si seriozitatea firmei

Eu am luat si pentru skoda 120 piese , trimit prin curier cu plata la livrare, in general sunt seriosi, cel mai bine insa pentru a evita incurcaturile sunatzi sa va confirme stocul telefonic, s'ar putea ca unele piese sa nu fie pe stoc. Am comandat si piese de caroserie, praguri, aripi, etc. Trimit de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi voie sa va contrazic, nu aduc chiar orice.

Eu am fost la ei si am intrebat de motorasul clapetei de recirculare (fiecare cu ce il doare) si mi-au spus ca nu au avut niciodata asa ceva si nici nu aduc pe comanda un singur reper.

Aduc doar ceea ce stiu ca se strica des si vand repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Io sunt nou pe aici si nou cu Skoda (fac trecerea de pe Dacia).

Piese la preturi rezonabile am gasit la cele vreo 3 magazine de pe Lizeanu. M-a trimis un prieten care are VW de mai mult timp si, de exemplu, preturile la un kit de distributie pt o Fabia sunt cam mai putin de o treime fata de preturile practicate de al doilea mare distribuitor Skoda Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cred ca ar fi bine sa avem centralizate, preturile pe care le-ati platit sau vi s-au cerut pentru anumite piese, sa ne fie mai usor sa ne dam seama daca ni se 'pregateste' o teapa sau nu, cand mergem sa le comandam.

O sa incep eu. Toate piesele sunt pentru Skoda Fabia, an 2000, motor 1.4, tip AUB, 74kW.

- Magazin MegaAuto, Timisoara, pe pe Rebreanu nr. 113, langa IPSO Service Roti.

Bucse bara stabilizatoare - 25 lei.

Bieleta Antirului - 40 lei

- Magazin Motor+, Timisoara, tot pe Rebreanu, dar pe partea cealalta a linilor de tramvai.

Valva EGR - 250 EURO

Intrebarea mea este cum este pretul asta? 250 EURO, mare mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulment spate ( simplu nu kit ) 1.5 mil de la Autotal - FAG sau SK (www.autototal.ro )

Kit ul are in plus un capacel ( care se poate recupera la desfacerea celui vechi). si costa dublu 3 mil.

La bucse bara stabilizatoare..atentie..ca difera grosimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BIELETA DIRECTIE DR. [6Q0419804B] 20.58EUR la gradinariu (include bieleta, piulitza, cap bara). Acelasi lucru la dealer DELCAR Brasov (si ma gandesc si la altii), 3 milioane + TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai primit preturi pentru valva EGR.

- pe Original - 640 RON

- alt producator: 445 RON

Magazin Mega-Auto Timisoara, Bld. Liviu Rebreanu 113.

Parca astea se mai apropie putin de realitate, fata de 250 EURO cat mi-au spus aia de la MOTOR+.

Aveti cumva un cod de producator pentru valva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zonkkk incearca la ciclop langa fabrica de bere, si aia au piese skoda, si au pretzuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!