Jump to content

Instalatie GPL pe passat 1.8T an 2002


DDT
 Share

Postare recomandată

Salutare,

am tot cautat informatii legate de montarea unei instalatii gpl pe un Passat B.5.5, motor benzina 1.8T,an 2002 si nu am gasit un topic asemanator aici. Rugamintea mea ar fi sa mi spuneti:

care ar fi dezavantazele montarii unei astfel de instalatiii?

unde se poate monta?(de dorit in bucuresti) la un pret accesibil

cat costa?

trebuie sa precizez ca masina are 130.000 km

Dupa un calcul simplu facut de mine , reiese ca in cei 20.000km facute de cand am cumparat masina, la un consum mediu de aproximativ 9(peste 65% au fost facuti in exterior), am consumat aproximativ 1800 l benzina* 5 lei(pretul mediu)=9000 ron

Ori daca as fi avut o instalatie gpl de la inceput(aceasta m ar i costat sa spunem undeva pe la 3000 lei) si tot acei 20.000 km la un consum mediu de 11l de gpl/100 km =2200 litri gpl* 2,5 lei l(costul mediu)=5500

Dupa acest calcul, reiese ca abia incepand de acum, dupa 20.000 km este rentabil sa montezi o astfel de instalatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatui sa te duci la Buzau sa-ti pui BRC ~30-3200...sint cei mai buni de prin zona...

Pt alte info pe topicul indicat de Razvan gasesti de toate...motoare 1.8T sint si pe alte masini nu numai pe Passat...si O1/O2 au asa ceva...

Si merg foarte bine pe GPL...daca sint reglate bine...

Exprimarea ta e gresita...nu dupa 20.000 e bine sa pui GPL, ci amortizarea investitiei se face dupa ~20.000 majoritari oras...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe centre de montat gaz in Bucuresti, sa fi atent sa nu iei vreo instalatie turceasca cu nume italienesc ! Daca doar butelia e facuta in Turcia, nu-i nici o problema ! Italienii merg pe gaz de vreo 40 de anisori buni... ! Vorba colegului de mai sus, o instalatie bine reglata pe aparat, dupa montare, merge exact ca si cum masina ar fi pe benzina !

Nu trebuie neaaparat sa faci socoteala in cat timp amortizezi pretul instalatiei de gaz, ci trebuie sa te gandesti ca dupa aceea, fiecare drum pe care-l vei face, va fi mai ieftin cu aproximativ 40 % fata de benzina !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai toate cele accesibile au componente de pe la turci...

Milano nu mai e ce era, LandiRenzo e acceptabla dar destul de naspa de reglat , BRC inca mai pastreaza stacheta sus, Tomasetto (adica polonezii) vin tare din urma...

La cea din urma pacat ca montatorii nostri pun o rampa slaba de injectoare...cu o rampa buna vine tare din urma...

De Prins , Autronic etc nu s-a auzit la noi...

Ramin BRC, Tomasetto, LandiRenzo...in ordinea preferintelor... sa zicem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare si bine v-am gasit.

 

Am un Passat din 1998, motorizare 1.6 AHL, cutie automata.

Fac zilnic 80-100 km.

Din aceasta cauza m-am gandit sa-i montez GPL pe ea.

Am tot cautat pe net, am fost si la vreo 3 firme, dar nu mi-au inspirat incredere.

 

Ce puteti sa-mi recomandati, tinand cont de faptul ca am aceasta masina din 2006, de la 24000 km iar acum are 180000 si tin foarte mult la ea?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor 1.6 combinat cu masina grea, cutie automata si instalatie GPL o sa faca Loganul sa para masina de raliu pe langa ce ai tu. BRC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Motezi, ai sau cunosti pe cineva cu GPL de faci aceasta afirmatie?

Crede-ma ca am aceaesta masina din 2006. Innaite de ea am avut foarte multe si pot spune ca nu este deloc mai puturoasa o masina cu cutie autimata decat una manuala.

Sau diferenta dintre 102 cp fata de 116, o face asa puturoasa?

 

Sincer saptamana viitoare vreau sa achizitionez o instalatie GPL.

Daca imi spune unul care are asa ceva ca nu e ok, nu pun.

 

 

 

Merci de raspuns.

Modificat de 1.6AHL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, te pot eu indruma catre un service bun(mi s-a recomandat de catre mecanicul meu care si-a pus la ei gpl), e pe strada ilioara sectorul 3, imediat dupa lukoil cum vii dinspre dristor, pe partea dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Un nume sau numar de telefon?

 

PS: Pe mecanicul tau il cheama Marius?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce zice Moog. Cei de la Buzau stiu meserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spun eu ca este puturoasa una decat alta. Producatorul si experienta spune asta. Passat limuzina cu motor 1.6 cutie manuala face 0-100 km/h in 12,5 sec, iar cu cutie automata in 14,5. Dieselul de 1.9 115 CP atinge 0-100 km/h în 10,7 secunde, iar cu automata in 12,3. La reprize diferenta asta devine foarte mare. Motorul de 1.6 este batut de toate versiunile de logan pe benzina. 

Ma rog, nu conteaza foarte tare asta, dar eu iti recomand sa montezi o instalatie BRC cu injectie secventiala. Cam toti cei din Bucureti au experienta in montarea de GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mecanic il cheama BEBE

0762552204- e numarul de telefon de la baietii din Ilioara, din acte stiu sunt autorizati RAR

suna si tu si cere mai multe detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult.

Sa aveti o saptamana buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare.

Am reusit sa montez instalatie GPL.

Tomasetto cu ECU STAG 4.

Pret cu tot cu montaj 2550 lei.

Sper sa fie o alegere buna.

Momentan m-am dus la reglaj deoarece consuma fantastic de mult. Acum merge foarte bine.

Astept sa-i fac consumul si va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut ..am un golf 4...si intentionez sa trec la passat 1.8T  tot cu GPL m.ar interesa....am citit postul si vreau sa aflu detalii despre consumul pe gpl urban/extraurban.... si mai multe detalii despre masina 

-intretinere

-fiabilitate

-probleme intalnite

O zi buna sper ca nu am deranjat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am un Passat 1.8T, din 2001, si in urma cu 8 luni am montat pe ea o instalatie BRC, la Progaz Buzau. In medie fac cam 35-40K km pe an, din care 90% in extraurban. Total costuri cu instalarea si omologarea circa 3500 lei.

Consumuri:

- inainte de GPL: 8,5 l/100km - benzina

- acum: 10-11, chiar 12 l/100km (cind o tin peste 120 km/h)

insa la costuri ies cu aprox 35 lei/100 km fata de 50 lei/km cind eram pe benzina.

Ca si functionare, mi se pare ca merge mai bine pe GPL, pierderi de putere nesemnificative.

Singurul inconvenient este ca trebuie sa alimentezi mai des si ca in unele orase nu sunt statii GPL, insa acum Lukoil, Mol si Rompetrol au mai deschis ceva statii.

 

Referitor la instalare:

- cei de la Progaz sunt adevarati meseriasi si isi fac treaba foarte serios.

- la revizia de 30.000 km, mi-au testat-o pe calculator atit la hala cit si in sarcina (mers) pentru ca ceva la amestec nu dadea cum trebuie si recomandarea a fost ca trebuie verificat (schimbat) debitmetrul de aer. Insa asta e oarecum normal atit timp cit ai GPL pe masina, iar o eroare aproape insesizabila in mers poate proveni din orice alt motiv.

- oricum, nota 10 pentru Progaz.

 

Deja am facut pe gaz circa 35.000 km in 8 luni, mi-am amortizat instalarea si totul e ok.

- Revizia la GPL costa 200 lei (TVA inclus)  - factura pe firma.

 - revizia generala o fac in general la 9-10,000 km si folosesc 10W-40, pentru ca masina are acum circa 250.000 km.

 

In mare cam asta e, mai cad unele piese dar mai ales pentru ca masina are 13 ani.

Ca defecte inerente: computerul ABS, schimbat in urma cu un an cu unul luat de la dezmembrari.

Modificat de fdimitriu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Runceanu Radu

ok mersi pt raspuns...eu merg sa zic 40% extraurban-60%urban...si nu merg sportiv deci poate reusesc sa il tin la un 9-10 pe GPL......sa vand golful sa mai pun niste bani si sa vad...passat 1.8T dar sa ii pun GPL...sau un bertone tot 1.8 tot sa ii pun GPL...dar mai intai sa vand golful si sa mai pun ceva bani...nu am nimic impotriva GOLF IV dar e al 2 si deja mi s.a cam luat de ele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,  am un passat de 1,6 din 2002 si am gasit la Dedeman instaltie de gaz Fratelli cu 2100 lei .Imi poate spune careva daca este buna instalatia sau trebuie sa ma orientez spre alta frima? Multumesc anticipat

Modificat de bogdyantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!