Jump to content

Tacho


kisslorand
 Share

Postare recomandată

Am gasit niste softuri Tacho pt Golf III. Este VDO.exe si MM.exe. Ele pot modifica km pe bord, bineinteles nu pt scopuri frauduloase :D . A folosit cineva careva din astea? Sunt doua programe, fiindca exista doua tipuri de borduri: fabricat de VDO si MotoMeter. Se leaga pe portul paralel si la mufa din stanga la bord (nu cea care e folosita de masina).

Am un bord in plus, voi incerca sa ma joc cu acela.

Apropo, bordul pe care il am are computer si e de vanzare. Am toate cablurile care trebuie, maneta cu butonul de selectare, e simplu de montat (dupa ce m-am chinuit 4 zile sa-mi montez). Poti afla consumul mediu, instant, km parcursi, timpul, temperatura, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie interfata, se conecteaza direct pe portul paralel. Bordul e la 100 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit pe niste forum-uri de unii care si-au stricat bordul cu programele astea.

Bordul ce il ai in plus e VDO? Ai reusit sa modifici km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul pe care-l am e MotoMteter. Ce se poate strica e continutul epromului, dar nu-mi fac griji. In cazul in care se da peste cap pot sa dau jos epromul si rescriu continutul. De unde iau continut pt bord? De ex de pe masina mea. :D Sau... am o colectie de continuturi ... Cand mi-am scimbat vitezometrul la primul bord care l-am avut, prin rescrierea epromului am reusit sa-mi arate bine viteza (am schibat unul de 200 km/h cu 220 km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat MM.exe pe un bord cu computer si nu a mers. MAi incerc cu altul.

S-a vazut ca comunica cu bordul, bordul a intrat in modul Programming dar nu s-a efectuat programarea propriu-zisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mie nu ini indica bine viteza.e MotoMeter.cu MFA si tot tacamul.sepoate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

aoleo... aflu lucruri noi :). tocmai mi-am luat si eu bord cu MFA cu 220kmph, actualul fiind de 200... nu stiam ca-mi va arata eronat viteza.

kisslorand.. poti posta un fel de ghid sau ceva? Macar sa-mi dai fisierele cu continutul eprom-ului de 200 daca nu ma poti ajuta in alt fel...?

Si alta intrebare.. Cand ai montat bordul cu MFA, cum arata cablul de care ai avut nevoie? 2 mufe mari (albastre la mine), una mica in 4 pini si alta mare alba? Intreb pentru ca nu mi-au ajuns inca piesele si vreau sa fiu sigur ca am tot ce-mi trebuie...

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi tot bordul viteza va fi bine indicata. Eu am vb de situatia cand in bordul original am pus alt vitezometru. Nu mai tin minte exact ce mufe aveau cablurile, doar imi aduc aminte ca maneta cu mutonasul de MFA se conecta cu un cablu care mergaea in blocul de sigurante, iar din blocul de sigurante catre bord a trebuit inlocuit cablurile deoarece cele pt MFA au mai multe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!